Skocz do zawartości


Cenzura internetu czy walka z piractwem ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
885 odpowiedzi w tym temacie

#361

Zielona Małpa.
  • Postów: 135
  • Tematów: 4
  • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Wysyłałam wczoraj e-maile do posłów. Oto, co otrzymałam od jednego (jednej) z nich:

Szanowni Państwo,
Poniżej przesyłam bloga Pani Poseł LidiiGeringer de Oedenberg na temat ACTA.
ACTA na szybkiej ścieżce?

Coprawda Rada UE jeszcze pod polskim przewodnictwem na posiedzeniu 15-16grudnia 2011 podjęła decyzję o podpisaniu ACTA, ale ...ParlamentEuropejski nie wypowiedział się jeszcze w tej sprawie.

Cowięcej, w najbliższym czasie nie odbędzie się żadne głosowanie nadtekstem umowy ACTA, Rada nie może zatem podjąć żadnych kroków przedprzedstawieniem oficjalnego stanowiska przez Parlament. Wymaga tego tzw.procedura zgody.

Powstajespecjalny raport w sprawie ACTA , który pod głosowanie zostanie poddanynajwcześniej na początku kwietnia. Sprawozdanie jest opracowywane wKomisji Handlu Międzynarodowego (INTA), ponadto przygotowywane sątakże opinie kilku kolejnych komisji, w tym także Komisji Prawnej, wktórej pracuję. W najbliższych tygodniach nie są przewidziane teżżadne głosowania nad opiniami w sprawie ACTA.
Osobiście śledzęwszelkie prace nad ACTA. Jestem w grupie posłów, którzy od dawna zdużą rezerwą podchodzą do tej umowy. Nasze wątpliwości wyrażaliśmyjuż wielokrotnie, np. Deklaracji z 2010 r. Dokument dostępny jest podponiższym linkiem:


http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//NONSGML+WDECL+P7-DCL-2010-0012+0+DOC+PDF+V0//EN&language=EN

Byłotakże wiele zapytań poselskich w związku z ACTA , na nasze życzeniapowstała również „ocena wpływu” umowy. Poniżej niektóreprzykłady naszych interwencji.

http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?type=WQ&reference=P-2011-008444&language=EN
http://www.europarl....1/EP-PE_LT(2011)0001_XL.pdf
http://www.laquadrat... assessment.pdf


Jest wParlamencie jednak większościowa grupa posłów - entuzjastów umowy iwydaje się, że dzięki nim ACTA w końcu zostanie podpisana przez UnięEuropejską w 2012 r. Dokładnej daty nikt nie zna.

Dlaprzypomnienia dodam, że ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) jestmiędzynarodowym porozumieniem (podpisanym na razie przez 8 państw*),które w skrócie można określić jako „antypirackie”. Pomimo wielucennych zapisów zawartych w dokumencie - zdaniem wielu prawników –może on naruszać prawo do prywatności oraz wolność słowa internautówi wprowadzać cenzurę informacji zamieszczanych w sieci (więcej w mojejarchiwalnej notcehttp://2009.salon24.pl/253358,acta-bitwa-na-rezolucje).

PonadtoACTA moim zdaniem i wielu posłów z grupy S&D, Zielonych i Liberałów- jest niezgodna z prawem unijnym. Chcemy by sprawę zbadał EuropejskiTrybunał Sprawiedliwości (ETS).

Wlistopadzie Parlament Holandii nie zgodził się na rozpoczęcie pracprzyjęciem ACTA, do czasu odtajnienia wszystkich dokumentów związanychz porozumieniem. Polscy ustawodawcy zdają się nie dostrzegać zagrożeńwynikających z porozumienia. Co więcej, Rada UE pod polskimprzewodnictwem „po cichu” przyjęła ACTA w drugiej połowie grudnia2011 r., już po ( pozytywnym ) podsumowaniu polskiej prezydencji na sesjiplenarnej w Strasburgu...

Porozumienie ACTA zostało przygotowane zpominięciem zwyczajowych konsultacji na forum międzynarodowym – bezudziału Światowej Organizacji Handlu czy Światowej OrganizacjiWłasności Intelektualnej. Negocjacje w sprawie ACTA odbywały się zazamkniętymi drzwiami. Nie brały w nich udziału ani kraje rozwijającesię, ani organizacje społeczne. Co więcej, żaden z sygnatariuszyporozumienia nie udostępnił opinii publicznej wszystkich informacji idokumentów procesu negocjacji.

20 grudnia 2011 r. w KomisjiPrawnej PE mieliśmy ostrą dyskusję w sprawie zgodności tegoporozumienia z prawami podstawowymi w UE. Według parlamentarnego serwisuprawnego, zapisy nie są jasne i wszystko zależy od interpretacji orazsposobów implementacji umowy przez parlamenty krajowe. Tymczasem mynalegamy na jednolitą interpretację przepisów. Przykładowo idąctropem jednej z możliwych interpretacji ACTA - jeśli na dysku ktośprzechowuje np. pół mln utworów muzycznych, zaś rynkowa wartośćjednego singla wynosi 1 euro, to kara za posiadanie nielegalnych utworówmoże wynieść nawet pół mln euro...
Chiny, które wiodą prym wnaruszaniu praw własności intelektualnej nie są sygnatariuszem ACTA. Czyzatem umowa ma sens jeśli nie podpisze jej „największypirat”?


Wprzypadku skierowania ACTA do ETS moglibyśmy opóźnić wejście w życieumowy nawet o dwa lata (tyle trwa zwykła procedura). Na to jednak chybanie ma co liczyć ze względu na brak poparcia dla takiego wniosku zestrony większości europosłów, głównie chadeków na czele zentuzjastką ACTA - francuską deputowaną Marielle Gallo (wcześniejsząorędowniczką Hadopi).

Zpozdrowieniami z Parlamentu Europejskiego
Lidia Geringer deOedenberg




  • 0

#362

antietam.
  • Postów: 320
  • Tematów: 114
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 34
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Próbowałem znaleźć jakiekolwiek informacje na temat ataków na strony internetowe rządu w zachodnioeuropejskich portalach anglojęzycznych.
BBC - nic, Yahoo - nic, inne popularne serwisy - nic.

Skrótowa informacja pojawiła się na amerykańskim Yahoo, w dziale gospodarka.
Informacje pojawiły się również w The Washington Post .

Embargo informacyjne i cenzura na terenie EU?
Czyżby Unia przestraszyła się, że protesty w sprawie ACTA mogą rozprzestrzenić się na inne kraje EU?
  • 0



#363

hubiii p.
  • Postów: 500
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

czytam dzis to co pisza .. jedno mnie zastanawia ze rzad nadgle mial ataki i kradzieze danych i teraz glosno o tym mowia ze to tamto .... i jednak trzeba bedzie to wprowadzic bo nie mozna tak krasc dancyh z komputerow rzadowych. Odwracanie kota ogonem ...
"- Hakerzy włamali się do komputera wiceministra Igora Ostrowskiego. Tam były jego materiały robocze i prywatne - kontynuował Boni. - Nie zniknęły dokumenty z klauzulą tajności - zaznaczył. Jego zdaniem to niedopuszczalne, że osoby walczące w imię wolności zabierają innym ich "kawałek wolności".
http://wiadomosci.on...,wiadomosc.html

bardzo ciekawe, moze niedlugo polowa ministrow przyzna ze zostala okradziona z plików. Nikt tego nie sprawdzi bo to tajne i ustawe przepchną.


@up
dokadnie jak piszesz, z ciekawosci tez szukalem, jedynie o ataku SOPA i blacoucie pisali nic o rewolucji w PL ... moze weekend i wszyscy balowali ?
http://ireport.cnn.com/docs/DOC-734863
dzis np tu cos piszą
http://www.washingto...pm_business_pop

Użytkownik hubiii p edytował ten post 23.01.2012 - 10:54

  • 0

#364

Hologram.
  • Postów: 735
  • Tematów: 31
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Bardzo zła
Reputacja

Napisano

Iluminaci zrobią wszystko żeby zwyciężyc. Dlatego tworzymy grupę Anonymous - walczymy o honor, wolnoś i niezaleznosc. Wyjdzmy na ulice, tu i teraz, nieważne co będzie czy wejdzia ta ustawa czy nie. ACTA powróci w innej formie, musimy obalic rzad i przywrocic porzadek swiatu. nie dla iluminatow.
  • 0

#365

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Decepticon@

Trzeba nieco sprostować. Nie żeby ACTA była spoko, ale prawda musi być na wierzchu.

ACTA przewiduje kary dla osób dopuszczających się piractwa na skalę handlową. Pojęcie "skala handlowa" nie jest zdefiniowane w żadnym dokumencie UE, a zdefiniowane przez ACTA "piractwo" jest bardzo ogólne.


Z tego co wyczytałem, definicja "skali handlowej" i "piractwa" miałaby by być ustalana przez kraje członkowskie na poziomie parlamentów i ustaw.

3.ACTA zabrania otwierania stron?


Na podstawie dzisiejszego prawa również można by było podciągnąć pod to interpretacje.

4.Koniec z YouTube?


To narusza EULA i dzisiaj. Jak widać po przykładach które działy się od lat, EULA jest respektowana przez policje. Przykład? Wersje OEM Windowsa. Jeśli zainstalujesz go ponownie możesz beknąć, mimo że przecież kupiłeś go na płycie. Więc, żadna zmiana.

5.Co z małymi stronami?


Właściciele stron odpowiadają i dziś za treść zamieszczaną na ich stronach. Np Eury jako administrator odpowiada prawnie za treści znajdujące się na forum, jeśli my nie usuniemy tej treści sprzecznej z prawem po otrzymaniu zgłoszenia o niej. Zobacz sobie peb.pl, ciągle usuwają tematy, żeby nie być posądzonym o umyślne unikanie usuwania postów zawierających linki do pirackich programów. Historia napisy.pl była właśnie na tej zasadzie. Jeśli nie zareagujesz na łamanie prawa na swojej stronie o którym wiesz - jesteś odpowiedzialny i dziś.
Żadna zmiana.

6.Celnicy zajrzą do twojej walizki


Dziś też mogą Ci zaglądać gdzie chcesz. Były już liczne przypadki konfiskaty komputerów z pirackim oprogramowaniem. Żadna zmiana.

7.Programy mogące obchodzić zabezpieczenia stają się nielegalne


Dziś też są zabronione. Nie można oficjalnie sprzedawać sprzętu do przerabiania PSP, ani xboxa. To wszystko dzieję się w podziemiu i ludzie za to mają wyroki(!). Było wiele przypadków odpowiedzialności karnej za sprzedaż sprzętu do łamania zabezpieczeń. Tak samo jak zabroniona jest sprzedaż magnesów do usuwania zabezpieczeń z ubrań w sklepach (były jakiś czas temu na allegro - ale zniknęły ;) )

8.Dostawca internetu będzie Cię śledził


Śledzi i dziś. Logi są zapisywane przez kilka lat. Policja często korzysta z prawa do wglądu w nie.

ACTA pozwala na działania służb wobec obywateli innych krajów i na terenie innych krajów. Może się to odbywać "bez wysłuchania drugiej strony" [strona – kraj] i przy konfiskacie mienia oraz wniesieniu kaucji przez osobę podejrzaną (nie oskarżoną). Jeśli podejrzenia okażą się niesłuszne, sąd może, ale nie musi nakazać rekompensatę.


Gdzie to jest opisane? Przecież służby innego kraju nie mogą działać na terenie innego kraju, ACTA tego nie zmieni. Ba, Policjant z Krakowa nie może działać w Warszawie. Chyba chodzi raczej o zacieśnienie współpracy i wymianę danych pomiędzy policjami danych krajów - i tutaj przyznam właśnie o to chodzi w ACTA. O wymianę informacji pomiędzy krajami.

10.Państwo będzie wspierało posiadaczy praw


Państwo już ich wspiera. Nie wiem czy wiesz, ale urzędnicy skarbowi podczas kontroli mają prawo zbadać legalność oprogramowania. :)


Nie wiecie jak wielkie możliwości ma państwo dziś, dlatego mówicie że ACTA coś by zmieniła w postrzeganiu piractwa. Wszystko co zawiera ACTA mamy już w ustawodawstwie. Ale nadal jestem jej przeciwny, za sposób w który została przepchnięta.
  • 0



#366

rainman.
  • Postów: 483
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

BBN: W przypadku cyberataku możemy wprowadzić stan wojenny


Biuro Bezpieczeństwa Narodowego przygotowuje propozycje nowych ustaw dotyczących bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Projekty mają być gotowe w drugiej połowie roku, zaś jak przypomina szef BBN, gen. Stanisław Koziej we wrześniu ubiegłego roku prezydent podpisał ustawę, która umożliwia wprowadzenie stanu wojennego w przypadku zagrożenia atakami w cyberprzestrzeni.

Jak informuje TVN24, BBN prowadzi strategiczny przegląd bezpieczeństwa narodowego, w którym ogromną uwagę poświęca się bezpieczeństwu w cyberprzestrzeni. Analizowane są nie tylko zagrożenia, ale także szanse, jakie niesie ze sobą globalna sieć internetowa. Gen. Stanisław Koziej zapewnia, że BBN na bieżąco monitoruje i analizuje sytuację w celu przygotowania wniosków, które przedstawione zostaną Bronisławowi Komorowskiemu.

Szef BBN przypomniał także o nowelizacji ustawy o stanie wojennym, którą we wrześniu 2011 podpisał prezydent. Dokument definiuje cyberprzestrzeń jako przestrzeń wytwarzania i wymiany informacji tworzoną przez systemy teleinformatyczne. W przypadku powstania zewnętrznego zagrożenia w cyberprzestrzeni ustawa ta pozwala wprowadzić na terenie kraju stan wojenny, stan wyjątkowy lub stan klęski żywiołowej. Jeden z trzech stanów nadzwyczajnych prezydent wprowadzić może na wniosek rządu jeśli zaistnieje zewnętrzne zagrożenie spowodowane np. przez wrogie działania w sieci. Koziej przyznał także, że ustawa ma zastosowania w sytuacjach dużo większych, niż ta, z którą mamy obecnie do czynienia.

Źródło: http://www.wiadomosci24.pl


  • 0

#367

Andy-1970.
  • Postów: 345
  • Tematów: 22
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

No jasne, stan wyjątkowy jak padną serwery albo lepiej - stan klęski żywiołowej. Ciekawe jaki stan jest gdy połowa kraju jest pod wodą. Wtedy stan podwodny?
Sorki za oftop, ale media w taki sposób manipulują informacjami, że chce się "cenzura".
Wcześniej czytamy - "..Nie zniknęły dokumenty z klauzulą tajności ..". I znów ludzie nie miejący pojęcia o komputerach przeczytają i pomyślą, że fizycznie ktoś może im zabrać coś z domu przez internet.
Może cyberataki powinny się skoncentrować na portacha typu onet, czy tvn?
  • 0

#368

Xellos.
  • Postów: 1090
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Atak na stronę premier.gov.pl. Moim zdaniem modyfikacja zawartości stron wykracza poza dobry smak:

Dołączona grafika

Chociaż z drugiej strony, jeśli faktycznie były takie hasła dostępu, to lepiej tego nie komentować...


Na stronie TVN24 przerobili JPG'a i wywalili tą część o login i hasło...

Cenzura pełną parą...

Btw. co się dziwić, jak przecież politycy zatrudniają swoje rodziny, znajomych, przyjaciół. Mój sąsiad był policjantem z wysokim stopniem i jego córka została informatykiem w lokalnej policji. Jakie było moje zdziwienie jak mnie kiedyś poprosiła o pomoc bo nie umiała sobie ustawić połączenia z Internetem...

Tu w trochę lepszej jakości:

http://img207.images...remiergovpl.png

Jeszcze co do tego dobrego smaku, jak ktoś ustawia taki login i hasło...to kto tu nie ma dobrego smaku ? Jak tak wygląda profesjonalizm PO to dziękuję...i to jest powód czemu ta część została ocenzurowana, by nie ośmieszać PO.

Użytkownik Xellos edytował ten post 23.01.2012 - 11:49

  • 0

#369

bolekilolek.
  • Postów: 1377
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Mam takie pytanie : z jakimi ograniczeniami dla szarego obywatela może się wiązać wprowadzenie stanu wojennego, wyjątkowego czy klęski żywiołowej, wprowadzony przez cyberataki?
  • 0



#370

Xellos.
  • Postów: 1090
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

*
Popularny

To warto utrwalić :D

Dołączona grafika
  • 6

#371

bolekilolek.
  • Postów: 1377
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Haha, uwielbiam ich :D Co prawda to prawda - oj Donek, chyba Cię cała społeczność internetowa nienawidzi :D
  • 0



#372

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mam takie pytanie : z jakimi ograniczeniami dla szarego obywatela może się wiązać wprowadzenie stanu wojennego, wyjątkowego czy klęski żywiołowej, wprowadzony przez cyberataki?


Kontrola korespondencji, blokowanie ruchu wychodzącego i wchodzącego na teren kraju - coś jak Chiny.

Ale w tej ustawie chodzi bardziej o zagrożenie zewnętrzne - czyli ataki hakerów z innych krajów na nasz.
  • 0



#373

Nights.
  • Postów: 20
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

#Xellos
Hasła nie zostały usunięte, ich po prostu nie było w trakcie robienia screena. Można to zobaczyć przez cache strony:
http://webcache.goog...premier.gov.pl/
  • 0

#374

hubiii p.
  • Postów: 500
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

np godzina policyjna , legitymowanie przez policje , wojsko żandarmerie etc ... chodz to bardziej wirtulanie moze byc wprowadzone, poodcinaja serwery, dns y nie beda dzialac, z domu nie bedzie dzialal ci internet... albo otwerac bedzie sie pare stron... nikt tego nie wie do czego po jest zdooolna.

ed:
xelloos + :DDDDDD usmialem sie

Użytkownik hubiii p edytował ten post 23.01.2012 - 12:29

  • 0

#375

dżek.

    Muzyka Śnieżnych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Austria i Niemcy odłożyły podpisanie ACTA ,a Szwajcaria całkowicie odstąpiła od podpisywania ACTA.
  • 1




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 4

0 użytkowników, 4 gości oraz 0 użytkowników anonimowych