Skocz do zawartości


Cenzura internetu czy walka z piractwem ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
885 odpowiedzi w tym temacie

#856

Omega.
  • Postów: 28
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Odpowiadając na zażalenie, które otrzymaliśmy w związku z US Digital Millennium Copyright Act, usunęliśmy 1 rezultat/y/ów wyszukiwania. Jeżeli sobie życzysz możesz przeczytać wspomniane zażalenie, które spowodowało usunięcie rezultatu/ów na stronie ChillingEffects.org.


To coś, co pojawilo mi się w wyszukiwarce, kiedy szukalam linka do serialu. Nigdy wcześniej się na coś takiego nie natknęłam i nie wydaje mi się, żeby google wcześniej usuwało jakiekolwiek wyniki wyszukiwania. Z ciekawości kliknęłam na owe "zażalenie" i ze zdziwieniem stwierdzilam, że to nie jest 1 rezultat, a ponad 800 (aktywnych) linków do stron z serialami online. Są to zagraniczne i polskie strony, dość popularne. Nie będę je wymieniac, ale jak ktoś sobie życzy to TUTAJ jest wspomniane zażalenie.
  • 0

#857

hubiii p.
  • Postów: 500
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Berlin mówi "NIE". Polski rząd podpisał 26 stycznia umowę ACTA, ale zderzył się z dużym sprzeciwem społeczeństwa i robi co może, aby zminimalizować straty w sondażach. Nasz zachodni sąsiad, Niemcy, sprawę rozwiązał prosto i zdecydowanie. Do tej pory zwlekał z podpisaniem umowy, powołując się na kwestie formalne.

Niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych oficjalnie poinformowało o tym, że nie przystąpi do ratyfikacji umowy ACTA. Nie byłoby nawet takiej potrzeby, bo Berlin w ogóle umowy nie zamierza podpisywać.

Oznacza to, że spośród 27 państw Unii Europejskiej, umowy ACTA nie podpisało 5. Niemcy mieli gotowe upoważnienie dla swojego ambasadora, który ma kompetencje do podpisania ACTA w imieniu swojego rządu. Upoważnienie zostało oficjalnie wycofane.

Decyzja o tym aby umowy ACTA nie podpisywać wyprzedza zapowiedziane na jutro protesty, które zaplanowano w 60 niemieckich miastach. Do tej pory umowie ACTA sprzeciwiali się internauci, a także środowiska polityczne Zielonych, Lewicy oraz Partii Piratów.

Niemiecki Die Welt zauważa, że polski rząd, podpisując ACTA, najwyraźniej nie spodziewał się masowych protestów. Podobna sytuacja ma miejsce w Czechach. Tam podobne środowiska (internauci i partie lewicowe) sprzeciwiały się podpisaniu, a potem ratyfikacji umowy ACTA.

Najbardziej masowe protesty do tej pory miały miejsce w Polsce. U nas tylko jedna spośród obecnych w Sejmie partii, Sojusz Lewicy Demokratycznej, od początku była przeciwna umowie ACTA\


http://pclab.pl/news48747.html

i znow jak zwykle oklamywani. Niedlugo sie dowiemy ze tylko polska podpisala acta a reszta krajów nie ...
  • 0

#858

km1972.
  • Postów: 67
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

http://www.polskiera...-Przedsmak-ACTA - sprawa drobna, ale jakże znamienna. No i z drobiazgów składa się całe życie... Ciekawe kiedy Sony zabroni używania nazwy "walkman" do opisu osobistych odtwarzaczy muzycznych...
  • 0

#859 Gość_aldani

Gość_aldani.
  • Tematów: 0

Napisano

niech to wystarczy za mój komentarz:

  • 0

#860

bolekilolek.
  • Postów: 1377
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

http://demotywatory....689995#comments

Ciekawie się zapowiada. Jest nadzieja, że w przypadku próby wprowadzenia NWO ludzie się zbuntują. Ale zauważyliście, że już praktycznie wycichła sprawa ACTA? Już tego bardzo nie widać na fejsie, ludzie nie są tym już zbyt zainteresowani.

Użytkownik WithinTemptation edytował ten post 11.02.2012 - 10:49

  • 0



#861

noxili.
  • Postów: 2850
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A teraz po cichutku wprowadzane jest kolejne narzedzie śledzace aktywność na wsztystkich portalach aukcyjnych. Co ciekawe pewne poszlaki wskazuja że dane sa juz zbierane od 5 lat. Maile, dane konta , wszystko.



Służby skarbowe mają dostać do ręki nowy system informatyczny. To superbroń, która ma pozwolić urzędnikom na dokładne prześwietlenie użytkowników serwisów aukcyjnych. Jeżeli nie płacimy podatków od sprzedawanych przedmiotów, to lepiej zacznijmy się bać.

Polski fiskus coraz częściej zagląda do internetu. I dokładnie wie po co. Tylko w serwisie Allegro zarejestrowanych jest obecnie ponad 12 milionów kont, a każdego dnia swój finał na tej platformie znajduje ponad 120 tysięcy transakcji. Tymczasem według raportu Najwyższej Izby Kontroli przeprowadzonej w 2010 roku skarb państwa traci na działaniu szarej strefy w handlu internetowym setki milionów złotych.

Urzędnicy skarbowi polują więc w sieci na niesolidnych podatników posługując się dostępnymi obecnie instrumentami prawnymi. Ale niedawno Izba Skarbowa we Wrocławiu uznała, że to za mało. I że potrzebuje do podatkowej walki o wiele większej broni.

Wielki Brat na Allegro

W końcu grudnia 2011 roku wspomniana Izba Skarbowa ogłosiła przetarg na uruchomienie usługi dostępu do bazy danych obejmującej wszystkich użytkowników największych serwisów aukcyjnych i ogłoszeniowych, takich jak Allegro, Świstak, eBay czy Gratka.



W skrócie chodzi o system, który pozwalałby na szybkie zdobycie przez fiskus dokładnych informacji na temat konkretnego internauty czy konta łącznie z zestawieniem sprzedawanych i kupowanych przez niego towarów, kont bankowych, adresów zamieszkania czy historii działalności handlowej wstecz do roku 2007.

Wspomniane rozwiązanie może więc działać w taki sposób, że na ekranie komputera w Izbie Skarbowej w mgnieniu oka pojawią się na przykład wszystkie konta Allegro zarejestrowane na to samo nazwisko czy adres zamieszkania (zakładanie kilku kont to praktyka stosowana dosyć powszechnie przez wielu użytkowników serwisów aukcyjnych).

Dzięki temu fiskus łatwo mógłby ustalić, czy sprawdzana osoba nie zalega z podatkami związanymi ze sprzedażą lub kupnem konkretnych przedmiotów na aukcjach. A wśród milionów użytkowników aukcji jest wiele osób, które według obowiązujących przepisów powinny opłacić odpowiednią daninę.

Kto powinien zapłacić podatek korzystając z serwisów aukcyjnych?

Sprzedawca

Osoba fizyczna sprzedająca przedmioty na aukcjach czy w serwisach ogłoszeniowych musi zapłacić stosowny podatek w dwóch wypadkach:

Jeżeli sprzedała przedmiot, w posiadaniu którego była krócej niż sześć miesięcy powinna dochód uzyskany ze sprzedaży wpisać do formularza PIT w rubryce Inne dochody, wysłać do urzędu skarbowego i zapłacić podatek w wysokości zależnej od progu podatkowego.

Jeśli sprzedała jeden lub więcej przedmiotów na łączną kwotę przekraczającą 10 tysięcy euro płaci podatek VAT.

Osoba kupująca na aukcji nowy lub używany przedmiot płaci podatek tylko w wypadku, gdy jego cena przekracza 1000 złotych.



Ciekawski fiskus

Przetarg ogłoszony i rozstrzygnięty przez wrocławską Izbę Skarbową wzbudził wiele wątpliwości.

Pierwsze pytanie dotyczy wyścigowego tempa, w jakim zorganizowano wspomniany przetarg. Został on bowiem ogłoszony 30 grudnia 2011 roku, a termin otwarcia ofert i jego rozstrzygnięcia wyznaczono na 9 stycznia 2012 roku. Można mieć więc wiele obiekcji co do tego, czy firmy ubiegające się o zlecenie Izby Skarbowej są w stanie w tak krótkim terminie przygotować stosowną ofertę – trzeba pamiętać, że chodzi o rozbudowaną usługę informatyczną wykorzystującą ogromną bazę danych z różnych serwisów aukcyjnych.

Okazało się jednak, że wbrew pozorom to możliwe. Do startu w przetargu zgłosiła się tylko jedna firma – agencja reklamowa AdPilot, która już wcześniej realizował projekty dla Ministerstwa Finansów, któremu podlega polski fiskus. Jednak wrocławska skarbówka nie widzi tu żadnych nieprawidłowości.

Terminy określone w przetargu spowodowane są koniecznością szybkiego pozyskania narzędzia do pracy oraz zaistnienia możliwości pozyskania środków finansowych na ten cel – wyjaśnia w e-mailu przesłanym do Komputer Świata Izba Skarbowa we Wrocławiu. - Terminy te zostały określone zgodnie z przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych. Postępowanie prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego, który jako podstawowy tryb udzielania zamówień publicznych zapewnia uczciwą konkurencję, równość wykonawców, powszechność dostępu oraz jawność postępowania.



Czyli formalnie wszystko jest podobno w porządku. Ale czy na pewno? Rodzi się bowiem kolejna wątpliwość: czy władzom skarbowym rzeczywiście niezbędny jest tak rozbudowany system pozwalający śledzić w sieci znaczną część obywateli tylko dlatego, że są aktywni na platformach aukcyjnych? Obecne regulacje pozwalają przecież fiskusowi na uzyskanie od operatora serwisu wszystkich niezbędnych danych dotyczących konkretnego użytkownika. Wrocławska skarbówka dosyć mętnie wyjaśnia, że to za mało.

W czerwcu ubiegłego roku w Izbie Skarbowej we Wrocławiu powołano Referat Handlu Internetowego (podobny Referat funkcjonuje od roku 2009 w Izbie Skarbowej w Bydgoszczy) – czytamy we wspomnianej wcześniej korespondencji z Izby Skarbowej. - Podstawowymi zadaniami Referatu jest monitoring prowadzony w internecie w celu identyfikowania zjawisk i typowania podmiotów, które mogą naruszać przepisy prawa podatkowego i generować straty dla budżetu państwa. Takie działania mają na celu przywracanie uczciwej konkurencji i ochronę podmiotów rzetelnie wywiązujących się ze swoich obowiązków. Ponadto komórka udziela pomocy właściwym organom podatkowym w zakresie dokumentowania przejawów aktywności osób/podmiotów w Internecie na podstawie sporządzanych analiz.

W trakcie prowadzonych prac analitycznych przez pracowników Referatu wykorzystywane są różne narzędzia informatyczne zarówno własne jak i komercyjne. Referat działający we Wrocławiu obsługuje obecnie 193 urzędy skarbowe (południowej Polski), co spowodowało konieczność zakupu wsparcia informatycznego w większym rozmiarze.

Niestety nie udało się uzyskać informacji od Izby Skarbowej na temat tego, kto będzie administratorem całego systemu śledzenia internautów. A to ważne, bowiem chodzi o bardzo istotne informacje, które źle zabezpieczone mogą stanowić nie lada gratkę dla cyberprzestępców.

Poza prawem?

Na wieść o superbroni, którą szykuje sobie wrocławska Izba Skarbowa podniosły się głosy protestu.

Swoje poważne wątpliwości co do postępowania fiskusa wyrażają internauci, między innymi na forum Komputer Świata. Ale nie tylko. Z dużym dystansem do projektu skarbówki podchodzą także operatorzy platform aukcyjnych.

- Z jednej strony wszystkie dane, o których mowa w specyfikacji, są jawne i publiczne - każdy ma możliwość, przeglądając Allegro, uzyskać przedmiotowe informacje (wielkość sprzedaży danego sprzedawcy, jego komentarze, lokalizację etc.). – twierdzi Magdalena Kurowska, rzecznik Allegro. - Z drugiej strony - wszystko zależy od skali pozyskiwanych informacji i metody pobierania bazy - tu może dojść do ewentualnych naruszeń przepisów prawa lub naruszenia praw Grupy Allegro.

Allegro nie poprzestało na wyrażeniu podobnych wątpliwości. Firma skierowała do Ministerstwa Finansów oficjalną skargę na działania Izby Skarbowej we Wrocławiu, w której czytamy między innymi: Czynności podejmowane przez ww. organy nie są w jakikolwiek sposób legitymowane żadną podstawą prawną, a ich istotna polega na prowadzeniu wstępnych czynności kontrolnych poprzez zbieranie i przetwarzanie na masową skalę danych pochodzących z baz danych utworzonych przez Spółkę Grupa Allegro oraz materiałów na temat podatników (w tym ich danych osobowych) i podejmowanych przez nich działań, poprzez prowadzenie analizy tych danych, ich weryfikacji i przekazywaniu ich do organów podatkowych pierwszego stopnia.



Zdaniem Grupy Allegro działania te w sposób bezsprzeczny naruszają przede wszystkim zasadę praworządności i zasadę legalizmu płynące wprost z treści art. 7 Konstytucji RP, jak i art. 120 Ordynacji podatkowej. Również stanowią one naruszenie zasad określonych w art. 47 i art. 51 Konstytucji RP, które zawierają zasadę dotyczącą ochrony prywatności oraz zakazu zbierania przez organy informacji o obywatelach ponad przypadki niezbędne i uznane w demokratycznym państwie.

Nie wiadomo na razie jak resort finansów odniesie się do wspomnianych wątpliwości. Nie jest niestety wykluczone, że zastosuje w tej sprawie politykę polskiego rządu, choćby w sprawie ACTA – najpierw pozwoli na wprowadzenie całego systemu monitorowania internautów na aukcjach, a później zaprosi stosowne podmioty do dyskusji nad sensownością i legalnością takiego rozwiązania...


Artykuł w serwisie komputer świat
  • 2



#862

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

noxili@

Rejestrując firmę musisz podać maila. Potem podczas kontroli skarbowych urzędnicy pytają się zawsze o sprzedaż na portalach aukcyjnych i proszą żeby podać loginy do wszystkich stron tego typu. To jest urząd skarbowy, zawsze taki był i będzie.

Robią w internecie to samo co robią w realu - taka praca, tutaj akurat nie za bardzo się można przyczepić.
  • 0



#863

Avenarius.
  • Postów: 894
  • Tematów: 12
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wogole nie można się do czegokolwiek przyczepić w tym kraju.

All glory to the Hypnotusk !
  • 0

#864

noxili.
  • Postów: 2850
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

noxili@

Rejestrując firmę musisz podać maila. Potem podczas kontroli skarbowych urzędnicy pytają się zawsze o sprzedaż na portalach aukcyjnych i proszą żeby podać loginy do wszystkich stron tego typu. To jest urząd skarbowy, zawsze taki był i będzie.

Robią w internecie to samo co robią w realu - taka praca, tutaj akurat nie za bardzo się można przyczepić.

Gdzie? w czasie rejestracji w urzędzie ????????????????
Nie nie musisz . Firma jednoosobowa nie ma obowiązku, podawania ani posiadania maila,ani komputera. Telefonu zresztą też.A jak jesteś ryczałtowcem to nawet niemasz obowiazku podawania ani posiadania konta bankowego.
  • 2



#865

Freeman.
  • Postów: 22
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wchodzę na opinie produktu w sklepie euro rtv agd i widzę:

Pytanie od jorpa1 2012-01-25
Witam! Jakie są ustawienia dla rejestracji wykładów oraz ewentualnych pytań z sali w czasie tych wykładów? Ile MB zużywa 1 godzina nagrania? Wydaje się, że 1h to 1GB pamieci, czy tak dla HQ? Tzn, że dodatkowa karta jest potrzebna, jak musi starczyc na 2 dni =16h wykładów?(bo nie ma gdzie zgrać). Kiedy- przy jakiej funkcji zawiesza sie? Pzdr.

Odpowiedź od IBL 2012-01-26
Podpisanie Anti-Counterfeiting Trade Agreemen (ACTA) przez rząd polski zabrania udzielania takich informacji. Jest to naruszenie własności producenta produktu.


http://www.euro.com....age=5&page_nr=3

co Wy na to? to jest jakiś żart?
  • 2

#866

ChemicalStimulants.
  • Postów: 160
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Przecież wiadomo od dawna że informacji o produkcie szukają tylko faszyści, ekstremiści i piraci.
  • 0

#867

JackXP.
  • Postów: 77
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wchodzę na opinie produktu w sklepie euro rtv agd i widzę:

Pytanie od jorpa1 2012-01-25
Witam! Jakie są ustawienia dla rejestracji wykładów oraz ewentualnych pytań z sali w czasie tych wykładów? Ile MB zużywa 1 godzina nagrania? Wydaje się, że 1h to 1GB pamieci, czy tak dla HQ? Tzn, że dodatkowa karta jest potrzebna, jak musi starczyc na 2 dni =16h wykładów?(bo nie ma gdzie zgrać). Kiedy- przy jakiej funkcji zawiesza sie? Pzdr.

Odpowiedź od IBL 2012-01-26
Podpisanie Anti-Counterfeiting Trade Agreemen (ACTA) przez rząd polski zabrania udzielania takich informacji. Jest to naruszenie własności producenta produktu.


http://www.euro.com....age=5&page_nr=3

co Wy na to? to jest jakiś żart?



Moim zdaniem ktoś sobie zrobił żart. Przynajmniej mam taką nadzieję...
  • 0

#868

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

noxili@

Robiłem to jakiś czas temu, już po wejściu w życie nowej formy rejestracji.

W urzędzie skarbowym trzeba podać dane kontaktowe. Telefon i mile widziany mail. Jeśli nie podasz numeru telefonu to ktoś może się przypierdzielić jeśli odliczasz rachunki za telefon. ;) Bo jak to odliczać od czegoś czego nie ma.
Mail jest przydatny, bo otrzymujesz powiadomienie ze strony ceidg o przyznanym wpisie do ewidencji.

Można się tak kryć, ale sprowadzasz na siebie same podejrzenia z tego tytułu - nie opłaca się. Brak konta bankowego to w ogóle jest już masochizm, bo trzeba wpłacać wtedy zusy, vat i dochodowy ręcznie, a i nie otrzymasz zwrotu podatku.

JackXP@

Jasne że sobie robi żarty. Nie było ratyfikacji.
  • 0



#869

mitazik.
  • Postów: 31
  • Tematów: 3
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Co poszło nie tak z patentami i prawami autorskimi?

http://www.youtube.com/watch?v=yAmmtCJxJJY

Chyba wszyscy zgodzimy się, że w sprawie patentów i praw autorskich popełniono gdzieś błąd. Nikt przecież nie twierdzi, że za pracę nad utworem nie należy się wynagrodzenie, jednak prawdą jest również to, że cała nasza kultura powstała jako swobodna mieszanka przeróżnych motywów, którym trudno byłoby przypisać dziś autorów. Krótki dokument Kirby'ego Fergusona stara się odpowiedzieć na pytanie gdzie, kiedy i dlaczego prawa przestały chronić twórców.

Trzeba jednak zaznaczyć, że sam film opisuje sytuacje jaka ma miejsce obecnie w USA. W Polsce, na chwilę obecną, prawa autorskie obejmują swoją ochroną sposób wyrażenia idei, nie samą ideę. W naszym kraju nie można także opatentować programu komputerowego, ponieważ program komputerowy nie jest wynalazkiem. Wynalazkiem nie jest również sposób działania danego programu.

W Polsce nie jest więc jeszcze tak źle, choć na pewno znajdzie się wiele korporacji zainteresowanych zwiększeniem swojej kontroli nad tym co można a czego nie. Póki co zachęcam do oglądania.


Źródło:
Kirby Ferguson
gizmodo.pl

Użytkownik mitazik edytował ten post 17.02.2012 - 12:12

  • 0

#870

Kajman.
  • Postów: 694
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Tusk: "Nie miałem racji ws. ACTA"

- Jeśli chcielibyśmy dosłownie stosować przepisy ACTA mogłoby to oznaczać zanik internetu, jako przestrzeni pełnej wolności - powiedział podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk. Zaznaczył także, że zaproponował przywódcom partii należących do frakcji EPL w PE odrzucenie ACTA w kształcie wynegocjowanym przez Komisję Europejską.

Tusk powiedział, że porozumienie ACTA nie odpowiada wymogom XXI wieku. - Stanęliśmy przed największym dramatem cywilizacyjnym początku wieku. Jeśli chcielibyśmy stosować dosłownie przepisy ACTA, mogłoby to oznaczać zanik Internetu jako przestrzeni pełnej wolności - mówił Tusk.

Jak dodał, do takich konkluzji doszli także eurodeputowani, którzy zajmują się ACTA. - Nie miałem racji ws. ACTA - zaznaczył premier. Podkreślił także, że ważne jest to "żebyśmy potrafili skutki tego błędu naprawić".

Premier zaproponował Europejskiej Partii Ludowej, do której należy Platforma Obywatelska odrzucenie porozumienia ACTA. Premier postuluje też rozpoczęcie głębokiej debaty na temat ochrony praw autorskich.

- Prawo nie przewiduje wycofania podpisu pod ACTA, ale nie nakazuje natychmiastowej ratyfikacji - mówił Tusk.

22 kraje unijne, w tym Polska, podpisały ACTA 26 stycznia w Tokio. O wstrzymaniu ratyfikacji ACTA zdecydowały rządy Polski, Czech i Łotwy, nie podpisały jej jeszcze Cypr, Estonia, Niemcy, Holandia i Słowacja. By umowa weszła w życie w Unii, musi zostać ratyfikowana przez PE oraz wszystkie kraje członkowskie. Dopiero wtedy ostateczną zgodę wydaje Rada UE.

ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), czyli porozumienie przeciw obrotowi podróbkami, to umowa handlowa mająca na celu wzmocnienie ochrony własności intelektualnej głównie w stosunkach handlowych między państwami na całym świecie. Pojęcie własności intelektualnej dotyczy także internetu, gdzie treści publikowane są z naruszeniem prawa. Do ACTA przystąpiła już UE. By Unia była związana umową brakuje ostatecznej zgody Parlamentu Europejskiego, ponadto muszą ją ratyfikować wszystkie kraje członkowskie UE; dopiero wtedy ostateczną zgodę wyda Rada UE.

Wstępną zgodę wyraziła w grudniu ubiegłego roku, za polskiej prezydencji. Głosowanie w PE ma nastąpić w lecie. Polska, wraz z Komisją Europejską i 21 państwami UE - z wyjątkiem Cypru, Estonii, Słowacji, Niemiec i Holandii - podpisała dokument 26 stycznia. W ramach ratyfikacji mają być w Polsce przeprowadzone szerokie konsultacje społeczne.

http://wiadomosci.wp...,wiadomosc.html


Dobre, najpierw podpisał ACTA, a teraz ściemnia, że niby czuje, że popełnił błąd i zgrywa dobrego premiera. Masakra. Tusk przyznał, że popełnił błąd wskutek presji społecznej...
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 3

0 użytkowników, 3 gości oraz 0 użytkowników anonimowych