Szczerze to nie dysponuje czasem aby sie rozpisywaci, ale zdanie w poscie Lynxa mnie "polechtalo" ze ktos chcialby moje zdanie na ten temat uslyszec
Wiec najpierw odpowiem na to a dalej rozczlonkuje posty innych bo sie nazbieralo..
Jaki maks. ciezar byli w stanie przemiescic, to nie mozna zgadywac siedzac przed komputerem, ale na szczescie mamy dobrze udokumentowane przyklady z przeszlosci jak np.
327 tonowy obelisk postawiony przed Bazyliką Świętego Piotra w Rzymie
Jest to dobrze udokumentowane i tu nie ma miejsca na przypuszczenia czy niepewne analizy bazgrolow na scianie.. tylko rzetelny przyklad na rozmiar takiego przedsiewziecia.
Przy stawianiu tego obelisku o wadze
327 ton na placu pracowalo
800 mezczyzn i 140 koni (wg. wikipedi 900 mezczyzn) a przygotowania trwaly
4 miesiace.
Czy to jest maks. ciezar? napewno nie bo teoretycznie jak podwoic liczbe ludzi i koni do 1600 mezczyzn i 280 koni to w teori dzwignie sie juz 654 tony, ale w teorii wszystkoi ladnie wyglada, a w praktyce powstaja dodatkowe ograniczenia, jak wytrzymalosc lin, belek, zarzadzanie coraz wieksza liczba pracownikow oraz miejsce potrzebne im do pracy. (w teori jak wszyscy ludzie wejda jeden drugiemu na barana, to dosiegna stratosfery.. albo jak kazdy w tym samym momencie tupnie noga to Ziemia sie zatrzesie.. ale po tych przykladach odrazu wiemy ze to niemozliwe do zrealizowania)
Wracajac do tego udokumentowanego przykladu i porownania z innymi:
tak wyglada plac gdzie stanal ten obelisk (po srodku):

Odrazu widac ze to otwarta i plaska przestrzen gdzie bylo dosc miejsca pomiescic wszystkich, teraz Baalbek:
(niestety nie moge znalezc podobnej panoramy)

Teren gorzysty a Trilithon (3 ponad 1000 tonowe bloki) znajduje sie na szczycie wzgorza..
To co widzicie to swiatynia postawiona przez Rzymian na ruinach (fundamencie) czegos co tam bylo przed tym i co zawieralo wlasnie te ogromne kamienie.
Tu jest wlasnie ten problem w tradycyjnym podejsciu do transportu i pasowania tych blokow skalnych, bo widzimy na przykladzie obeliska, ile wysilku potrzeba bylo wlozyc do ustawienia 327 tonowego "kamienia" oraz ze trwalo to 4 m-ce (to tez jest wazne, bo jezeli jeden taki blok skalny byl tak czasochlonny, to jak to mialo wygladac w praktyce przy uzyciu wielu tak ciezkich blokow skalnych? tym bardziej ze te 800 ludzi nie moglo sie rozdzielic tylko zajac jednym blokiem skalnym na raz, a doliczajac tam kilka grup to mamy juz wiele tysiecy osob plus setki zwierzat, ktore mialyby znalezc sobie miejsce do pracy i sie nie zadeptac na wzajem..), a tu trzeba bylo kjeszcze wszystko najpierw wciagnac na gore.
Ktos pisal o sloniach, tak one sa silniejsze i powiedzmy ze 1 slon zastapi 3 konie, ale jak ktos widzial slonia przy pracy (u Cejrowskiego w programie np

) to widzial tez ze slon sam nie pracuje tylko siedzi na nim jego treser ktory nim kieruje (czyli dodatkowe osoby do pracy), a do tego slonie sa bardzo plochliwe i zachowuja sie silnie stadnie, tak ze jak jeden sie sploszy to nasladuja go inne, a tak jak konia jeszcze sie zatrzyma tak slonia nie da rady.
Wyobrazacie sobie jak wsrod tysiecy ludzi nagle 200 sloni wpada w poploch? marmolada jak nie patrzec.. historia zna przypadki gdzie ogromne armie przegrywaly na skutek "sabotazu" wlasnych sloni (w starozytnosci mieli sposob na slonie wroga taki ze puszczali swinie w ich kierunku, ktore slonie zadeptywaly, nie widzac kogo a tylko slyszac jakies nieznane kwiki i wpadaly w poploch szarzujac wszystko dookola wlancznie z zolnierzami wlasnej armii) wiec trudno je bylo uzyc na ogromna skale do pracy.
Ale nawet gdyby, to w Baalbek nie bylo na to przestrzeni i to jest dodatkowy problem w tradycyjnej teorii, ktora poki co mowi ze jak sie niedalo ciagnac setka ludzi to ciagali to tysiacami.. ale teraz wracajac do zamkow to wiemy z histori ze zamki, ktore dla "oszczednosci czasu" skladaly sie z malych elementow kamiennych, a pozniej ceglanych i tak budowano po 50+ lat (w Malborku z cegly - 56 lat, pozniej wielokrotnei modernizowany do stanu obecnego), to jak w takim razie historycy moga byc tak ignorancy aby twierdzic ze inne budowle megalityczne tez mniej wiecej tyle budowano, skoro widzimy po powyzszym przykladzie ze im wiekszy kamien tym wiecej czasu zajmowal transport i wpasowanie (co powinno byc odrazu logiczne

), a do tego wszystkie megalityczne bloki kamienia byly dokladnie obrobione, wyciete, oszlifowane, dopasowane do pozostalych.. co wg. teoretykow jak sie to bedzie robic calymi latami to sie to zrobi piaskiem..
jak juz pisalem teoretycznie wszystko da sie zrobic, ale wezcie teraz to wszystko dodajcie w calosc i zobaczcie ile na to w takim razie trzeba bylo lat, pokolen!! Moze niech sie wychyli ktos i ze chce to ladnie przekalkulowac ile to by zajelo, bo tak z glowy nie pamietam jakie to okresy padaly juz na forum w roznych tematach odnosienie ciecia kamieni, szlifowania, wiercenia patykiem dziur.. to razy setki kamieni + transport + wpasowanie na miejsce + to ze budowla trwala nie 500 lat a 50.. i nie przy pracy miliona ludzi (no bo przeciez nie zakladamy ze na raz obrabia sie 10 kamieni tylko odrazu ze 100 skoro trzeba czekac na jedna "cegielke" iles tam lat, a do kazdej juz powstalej iles set ludzi bedzie juz zaangahzowanych przy budowie + iles przy przygotowaniu terenu + iles przy wykarmieniu pracownikow + iles przy obronie panstwa itd..) To kolejny problem.
##
Nastepnie dlaczego kamien? Bo jest trwalszy niz beton, a jesli komus nie sprawialo to tyle problemow (co z mojej dedukcji powyzej wynika) to oczywistym jest ze uzyl "latwego, trwalego i taniego dla niego budulca" a do tego naturalnego, w produkcji i zastosowaniu (nie zanieczyszcza, nie promieniuje jak beton, jest idealny do budowy domow wg. energoterapeutow) moze to tez bylo wzgledem, my zdrowie duchowe olewamy, ale kiedys moze sie liczylo..
##
Dlaczego lukowych sklepien nie uzyto? a po co? w tej formie jaka uzyto nie wytrzymaly?? Czy jak gazeta muche zabijasz to jestes glupi, bo skuteczniej bylo by ja porazic laserem??
##
Dlaczego nadal wciskacie tu kosmitow? aby bylo smieszniej? ja juz to kilka razy tlumaczylem jakie jest inne mozliwe zalozenie, bez ingerencji z zewnatrz.
##
Powroce do zdjecia z Baalbek powyzej w tym poscie:
Swiatynia Jowisza na gruzach w Baalbek, postawiona przez Rzymian jest ich najbardziej okazala budowla poza terenem Rzymu, a jednak tam nie znajdziesz kilkuset tonowych blokow skalnych, mimo iz do jej pracy uzywano "darmowych" legionistow (tysiace)
Spojrzcie na filary - skladaja sie z 3 czesci, czy jezeli to takie latwe nie powinny byc z jednego elemetnu jak te "banalne" obeliski itd?
##
Pytanie brzmi raczej, czy aby na pewno niewykonalne, czy po prostu nieopłacalne. Zamek nie miał być budowlą piękną, majestatyczną nie miał być ozdobą jak obeliski etc. ale miał być budowlą obronną. Wydobywanie olbrzymich kamieni, transportowanie ich, cięcie czy wreszcie budowanie z nich budowli trwałoby po prostu zbyt długo, było zbyt drogie i ostatecznie wcale nie tak opłacalne jak to się wydaje (jakkolwiek nie byłyby grube to drabinom czy wieżom oblężniczym by się nie oparły).
aha czyli miejsce ktore zapewnialo przetrwanie ludzi, rycerzy, krola i nieraz biskupa, bylo mniej istotne od obelisku??
Poza tym jakby jakis zamek mial mury choc w polowie tak okazale jak Wielka Piramida, to zadna machina czy armia by jego nie pokonaly (bo jak wiesz ludzie w zamku nie tylko stali i sie patrzyli jak napastnik sobie wlazi po drabinie tylko mieli sposoby na odpedzenie wroga od muru.. i im wiekszy mur tym wiecej czasu na odpedzenie i obrone, wiec TAK to mialo sens robic duze solidne mury), po co chinczykom Wielki Mur? skoro to bez sensu wg ciebie? a dodam ze przez lata dal spokoj Chinom od najazdow Mongolow.. a durnie mogli go przeskoczyc
ale sie rozpisalem..
Lynx, a w czym mial ktos pomoc w XIXw n.e?
Użytkownik manitoris edytował ten post 29.03.2012 - 12:27