Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ludzie są zbyt głupi na demokrację


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
121 odpowiedzi w tym temacie

#106

leviatan.
  • Postów: 249
  • Tematów: 1
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

Kim ty jestes zeby negowac prawa ekonomiczne? w kazdej ksiazce ekonomicznej pisze ze zmniejszenie podatków ma pozytywny wpływ na gospodarke, jezeli to kwestionujesz to szkoda nawet słów na odpisywanie na twoje posty bo sie ośmieszasz i to teraz juz w sposób nie pojety. Nie mówie o trzymaniu na siłe tylko o zacheceniu, jak by ceny były proprcjonalne do płacy to by nie wyjezdzali.
Nie to wina obywateli którzy zyja coraz lepiej w fantastycznie rzadzonym Polskim demokratycznym kraju :-) ty chyba zyjesz za granica, albo jestes prezesem jakiejs bogatej firmy.
  • 1

#107

mefistofeles.
  • Postów: 751
  • Tematów: 13
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mefistofeles@

Rozumiem że Ty nie siedzisz przy komputerze, przekazujesz informacje telepatycznie do serwera. ;)


To czego ja nie robię to nie decyduję za kogoś czy żyje się mu lepiej czy gorzej w jego kraju niż dla mnie w moim. Nie robię tego, bo mam szacunek dla jego wartości, którymi się kieruje w swojej ocenie, często i gęsto innych niż moje.

Poczytaj sobie o przywódcach i ustrojach w których "żyło się lepiej".
Stalinizm
Wielki Skok naprzód
Rewolucja Kulturalna
Czerwoni Khmerzy


poczytałem, i czego chciałeś mi dowieść? Że stalinizm był be? Mój apel po raz trzeci: dorośnij człowieku.

A może monarchia absolutna w Arabii Saudyjskiej, gdzie emirowie mają wszystko, a ludziom rzucają ochłapy bez perspektyw na rozwój? Z resztą od stycznia rozpoczęły się tam protesty z powodu bezrobocia i braku perspektyw.

.

Byłeś w Arabii Saudyjskiej? Czy usłyszałeś to w telewizji?
Ja miałem okazję kilka lat temu być niecałe 3 tygodnie w Wietnamie. W mediach słyszałem wcześniej, że ten doświadczony wojną kraj to slumsy, dno i dwa metry mułu. To co zobaczyłem to kraj pracowitych uśmiechniętych ludzi, żyjących skromnie, ale z ogromnym szacunkiem do pracy.



Co to ma do Afryki? ;)


To, że mieszkaniec plemienia żyjący w szałasie i mogący dzięki swojej pracy jedynie wyżywić swoją rodzinę ma prawo czuć się w swoim mniemaniu bardziej szczęśliwy od zamożnego Europejczyka np. Ja to uszanuję, Ty będziesz mu wmawiał, że żyje mu się gorzej:)


Podsumowując: demokracja wygrywa w niemal każdej sytuacji


oczywiście, wszak ludzi głupich jest znacznie więcej niż mądrych. Właśnie dlatego ten system doprowadzi nas do samozagłady.
  • 0



#108

reformator.
  • Postów: 307
  • Tematów: 3
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

mylo

Jasne jasne. Niech sobie ludzie sami prawo stanowią. Będzie wiek emerytalny od 45 roku życia, zniesione podatki, ZUS 5% wypłaty, urlop płatny 2 miesiące. ;)


Hey przecież właśnie teraz coś takiego robią. Ludzie sami sobie ustalają prawo wybierając ludzi którzy rządzą krajem.

Rozwiązanie z emeryturami jest proste. Trzeba zlikwidować ten system. Raz a porządnie. Niech za przykład posłuży Gruzja. Tak tak o tym kraju mało się mówi tymczasem to kraj który dzięki liberalnym reformom osiąga wzrost gospodarczy średnio 9-12% w skali roku i czy to kryzys czy nie. Tam był problem z policją i tym że jest skorumpowana. Podobnie jak u nas. Sakaszwili dał ultimatum. Albo sytuacja się zmieni albo wywali wszystkich na zbity pysk. Sytuacja się nie zmieniła a on zlikwidował całą drogówkę. 10 tyś ludzi bodajże poszło od razu na bruk. Wyszkolono nowe kadry. Zaoszczędzoną kasę przeznaczono na podwyżki i proszę bardzo. Nie ma tam już problemu korupcji wśród policjantów a zaufanie z 3% skoczyło do 89. Trzeba zdecydowanych decyzji. System emerytalny jest zły bo jest nastawiony na to że ludzi będzie coraz więcej i będą pracowali na emerytów. Trzeba zrobić tak żeby każdy pracował na siebie. Z ciekawostek dotyczących Gruzji powiem że założenie firmy trwa tam 13 minut, podobnie jak z policją zrobiono bodajże z Sanepidem ale nie jestem pewien czy Gruzja posiada nadal sanepid czy go zlikwidowała na dobre, nowe podatki mogą być ustalane tylko na drodze referendum, a że to kraj wolnorynkowy są one bardzo niskie a wiele zostało zlikwidowanych.
  • 1

#109

leviatan.
  • Postów: 249
  • Tematów: 1
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

Ale system emerytur nie zostanie zlikwidowany, bo to kura znosząca złote jaja, a sprytni hodowcy ( politycy i bankierzy na najwyrzszych szczeblach ) który sie nim "opiekuja" i "inwestuja/pomnazają" tą kase dla przyszłych pokoleń potrafią troche jajek zagarnąć do swojego koszyka.
  • 1

#110

kapuchy.
  • Postów: 591
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Ludzie sami sobie ustalają prawo wybierając ludzi którzy rządzą krajem.


Czyżby...? Głosujesz na listę, nie na człowieka, nie masz żadnego przełożenia po wyborach, żadnych możliwości egzekwowania swoich oczekiwań. W stosunku do wybranych nie ma możliwości wyciągnięcia żadnych konsekwencji. Pokaż mi chociaż jeden przypadek odpowiedzialności za błędy w ustawie. A już od dawna nie było ani jednej ustawy bez ewidentnych błędów.
Wybory to tylko i wyłącznie zasłona dymna. Stworzenie pozorów, żeby maluczkim się wydawało, że mają wpływ na to kto i jak rządzi ich krajem. Nic więcej.
  • 0

#111

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jeśli się na tym forum nie narzeka na Polskę to jest się automatycznie do odstrzału. ;)


Kim ty jestes zeby negowac prawa ekonomiczne? w kazdej ksiazce ekonomicznej pisze ze zmniejszenie podatków ma pozytywny wpływ na gospodarke


Ile tych książek przeczytałeś, albo chociaż ile artykułów na ten temat. Teoria sobie, a praktyka sobie. Świat nie jest taki czarno biały i prosty, by dało się przewidzieć wszystkie oddziaływania.
Jak już podawałem, najlepszym przykładem jest Szwecja.

mefistofeles@

Ja mówiłem o ustrojach politycznych, a Ty chyba do siebie mówisz o poziomie życia w Afryce i Wietnamie. :P Z resztą tylko potwierdziłeś. Tam gdzie zamiast demokracji i wolnego rynku był komunizm i dyktatura - poziom życia jest nędzny.
Natomiast wycieczki osobiste sobie daruj, bo człowiek na Twoim (jak zapewniasz już nie raz) wysokim poziomie, powinien znać podstawy dyskusji.

@leviatan

Ale system emerytur nie zostanie zlikwidowany, bo to kura znosząca złote jaja, a sprytni hodowcy ( politycy i bankierzy na najwyrzszych szczeblach ) który sie nim "opiekuja" i "inwestuja/pomnazają" tą kase dla przyszłych pokoleń potrafią troche jajek zagarnąć do swojego koszyka.


ZUS to byłą kura znosząca złote jajka przez pierwsze 60 lat. Teraz jest to kula u nogi która ciągnie budżet w otchłań. To właśnie zlikwidowanie systemu emerytur byłoby łatwym wyjściem z sytuacji - można się pozbyć w ten sposób wiele set miliardów zobowiązań wobec przyszłych emerytur.
  • 0



#112

ChemicalStimulants.
  • Postów: 160
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Ile tych książek przeczytałeś, albo chociaż ile artykułów na ten temat. Teoria sobie, a praktyka sobie. Świat nie jest taki czarno biały i prosty, by dało się przewidzieć wszystkie oddziaływania.
Jak już podawałem, najlepszym przykładem jest Szwecja.



Czy gospodarka w której państwo redstrybuuje ponad 50% dochodów obywateli można nazwać gospodarką rynkową?


PS. Planowanie ma krótkie nogi.

Użytkownik ChemicalStimulants edytował ten post 03.04.2012 - 23:34

  • 3

#113

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Czy gospodarka w której państwo redstrybuuje ponad 50% dochodów obywateli można nazwać gospodarką rynkową?

PS. Planowanie ma krótkie nogi.


Może tak, może nie. Skandynawia wbija mocny klin w takie teorie. Nie da się ich zlekceważyć.
  • 0



#114

leviatan.
  • Postów: 249
  • Tematów: 1
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

ty sie w koncu zdecyduj Mylo, bo raz piszesz ze gdyby ludzie sami stanowili prawo to:

Jasne jasne. Niech sobie ludzie sami prawo stanowią. Będzie wiek emerytalny od 45 roku życia, zniesione podatki, ZUS 5% wypłaty, urlop płatny 2 miesiące. ;)

Wiek emerytalny trzeba podnieść - bo dłużej żyjemy. Ale co was to obchodzi, jesteście głusi na argumenty.


a potem twierdzisz ze demokracja jest dobra, wiec sam sobie zaprzeczasz.
  • 0

#115

reformator.
  • Postów: 307
  • Tematów: 3
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

leviatan

Ale system emerytur nie zostanie zlikwidowany, bo to kura znosząca złote jaja, a sprytni hodowcy ( politycy i bankierzy na najwyrzszych szczeblach ) który sie nim "opiekuja" i "inwestuja/pomnazają" tą kase dla przyszłych pokoleń potrafią troche jajek zagarnąć do swojego koszyka.


Czy ja wiem czy to taka kura znosząca złote jajka. Jeżeli już to napewno nie dla bankierów bo niby jaki oni mają w tym interes? Nie rozumiem tej nagłej nagonki na nich.

kapuchy

Czyżby...? Głosujesz na listę, nie na człowieka, nie masz żadnego przełożenia po wyborach, żadnych możliwości egzekwowania swoich oczekiwań. W stosunku do wybranych nie ma możliwości wyciągnięcia żadnych konsekwencji. Pokaż mi chociaż jeden przypadek odpowiedzialności za błędy w ustawie. A już od dawna nie było ani jednej ustawy bez ewidentnych błędów.
Wybory to tylko i wyłącznie zasłona dymna. Stworzenie pozorów, żeby maluczkim się wydawało, że mają wpływ na to kto i jak rządzi ich krajem. Nic więcej.


Owszem masz możliwość egzekwowania swoich praw w kolejnych wyborach. Do tego jest niby kadencyjność. Jednak dobrze że zauważyłeś tutaj inny problem. Dlaczego politycy nie są pociągani do odpowiedzialności prawnej za swoje błędy i za działalność na szkodę państwa?
  • 0

#116

kapuchy.
  • Postów: 591
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Owszem masz możliwość egzekwowania swoich praw w kolejnych wyborach. Do tego jest niby kadencyjność.


Czyżby...? To dlaczego na górze obsada się nie zmianie nawet na jotę, poza wymianą stołków?
Powtarzam - wybory to pozory. Tylko okręgi jednomandatowe mogą - nie muszą - to zmienić. I osobowa odpowiedzialność za podejmowane decyzje.
  • 0

#117

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

leviatan@

Gdyby stanowili prawo w Polsce. ;) W Szwajcarii to działa. U nas po reakcjach ludzi na jakiekolwiek oszczędności to by się nie sprawdzało. Żeby demokracja się wykształciła w pełni potrzeba czasu, u nas jeszcze go było za mało.
  • 0



#118

mefistofeles.
  • Postów: 751
  • Tematów: 13
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ja mówiłem o ustrojach politycznych, a Ty chyba do siebie mówisz o poziomie życia w Afryce i Wietnamie. :P Z resztą tylko potwierdziłeś. Tam gdzie zamiast demokracji i wolnego rynku był komunizm i dyktatura - poziom życia jest nędzny.


Pomijając subiektywizm oceny poziomu życia, bo jest on zależny od wartości, którym się hołduje ( nie łudzę się, że to zrozumiesz) to zadam Ci proste pytanie: W ilu takich krajach byłeś?

Natomiast wycieczki osobiste sobie daruj, bo człowiek na Twoim (jak zapewniasz już nie raz) wysokim poziomie, powinien znać podstawy dyskusji.


zapracowałeś sobie na nie kłamstwami na mój temat, insynuacjami oraz prowokacją łamiącą regulamin. Ilekroć na tym forum będziesz przerabiał ekonomię w mylonomię, zawsze będę prostował te bzdury.

Czy gospodarka w której państwo redstrybuuje ponad 50% dochodów obywateli można nazwać gospodarką rynkową?

PS. Planowanie ma krótkie nogi.


Może tak, może nie. Skandynawia wbija mocny klin w takie teorie. Nie da się ich zlekceważyć.


Kraje skandynawskie różnie się miedzy sobą diametralnie. Używanie określenia Skandynawia w kwestii gospodarczego uogólnienia świadczy o niekompetencji i nieznajomości tematu. Każdy z krajów skandynawskich ( ze Szwecją na czele) sukcesy odnosi tylko i wyłącznie w sektorach, w których występuje wolny rynek. Te z obecnym socjalizmem są dla tych krajów kulą u nogi.

Ale proszę, chętnie posłucham jaki t klin Skandynawia wbija w te teorie w Twoim mniemaniu, wyjaśnij nam.
  • 0



#119

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

mefistofeles@

Jasne że ludzie przyzwyczajają się do warunków w których żyją. Można być biednym i być zadowolonym z tego co się ma. Nie zmienia to faktu że jest się nadal biednym. :P

mylonomię


Piękna nowomowa zaklinająca rzeczywistość. Nie dyskutowałem z Tobą o ekonomii tylko o zasadności inwestycji w giełdę. Do tego nie w tym temacie. No już przestań z tymi wycieczkami, bo Ci nie przystoi - na prawdę. :)

Kraje skandynawskie różnie się miedzy sobą diametralnie.


Kraje skandynawskie łączy wspólna filozofia gospodarczo-socjalna. Przy Tobie nie można nic połączyć w spólny nurt? Wiecznie czepiasz się uogólnień - jednak w ten sposób ja mogę się zacząć dopierniczać tego że nie możesz porównywać Wielkopolski do Małopolski, bo są innymi obszarami i wykazujesz się nieznajomością tematu łącząc je określeniem "Polska".

Kraje skandynawskie łączy bardzo wysoki udział państwa w gospodarce, takiż sam stopień zatrudnienia w budżetówce i wysokimi zabezpieczeniami socjalnymi. Masz jakieś inne obserwacje? ;)

e z obecnym socjalizmem są dla tych krajów kulą u nogi.


"Wykazałeś się wielką nieznajomością tematu." - cytując klasyka mefistofelesa.

Norwegia: Główny napęd bogactwa to ropa naftowa której wydobycie jest nadzorowane przez państwową (64% udziałów) firmę Statoil. Firmy zagraniczne są obłożone bardzo wysokimi podatkami od wydobycia, w zamian mają wsparcie logistyczne w postaci Statoilu. W skrócie Norwegia stoi na ropie i gazie, które są kontrolowane przez państwo. Mają się świetnie.

Dania: Ich napędem jest energia odnawialna. Wiatraki są i będą jeszcze mocniejszą podstawą ich gospodarki. Kto lobbuje i dotuje tą branże? Państwo.

W Szwecji i Finlandii co prawda nie ma aż tak bezpośredniego wpływu państwa na gospodarkę, to wysokie podatki uderzają tam w każdą firmę. Mimo tego gospodarka ma się bardzo dobrze. O nadwyżkach budżetowych Szwecji może już nie wspomnę, żeby Cię nie pogrążać.

Jeszcze masz coś do powiedzenia? Chętnie się skonfrontuje.
  • 0



#120

mefistofeles.
  • Postów: 751
  • Tematów: 13
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

mefistofeles@

Jasne że ludzie przyzwyczajają się do warunków w których żyją. Można być biednym i być zadowolonym z tego co się ma. Nie zmienia to faktu że jest się nadal biednym. :P


dalej nie rozumiesz, ale ok, skupmy się na konkretniejszych kwestiach poniżej.



Kraje skandynawskie łączy wspólna filozofia gospodarczo-socjalna.



Taka jest obecnie cała Europa, Skandynawia niczym się w tej kwestii nie wyróżnia, by można było ją stawiać za przykład.


Przy Tobie nie można nic połączyć w spólny nurt? Wiecznie czepiasz się uogólnień - jednak w ten sposób ja mogę się zacząć dopierniczać tego że nie możesz porównywać Wielkopolski do Małopolski, bo są innymi obszarami i wykazujesz się nieznajomością tematu łącząc je określeniem "Polska".


toteż nigdy tego nie robiłem jakbyś nie zauważył.

Kraje skandynawskie łączy bardzo wysoki udział państwa w gospodarce, takiż sam stopień zatrudnienia w budżetówce i wysokimi zabezpieczeniami socjalnymi. Masz jakieś inne obserwacje? ;)


Pomiędzy poszczególnymi krajami północnej Europy są tak duże różnice, że pod wieloma względami stanowią one w ramach Europy własne przeciwieństwa, np. jeśli chodzi o rynek pracy, podatki czy emerytury. Po drugie, kraje skandynawskie odnoszą sukcesy tylko w niektórych dziedzinach, które w dodatku różnią się od siebie w poszczególnych państwach.Po trzecie, sukces osiągają one wyłącznie w dziedzinach, w których przeprowadzono pro-rynkowe reformy, rezygnując z tradycyjnego modelu państwa dobrobytu. A tam, gdzie problemy nadal trwają, ich przyczyną jest właśnie brak takich reform.Jeżeli – prowadzeni pragnieniem naśladowania matematycznego geniusza - będziemy brać przykład także z jego nałogu palenia, nasze umiejętności matematyczne nie poprawią się, ale nasze zdrowie się pogorszy.

Norwegia: Główny napęd bogactwa to ropa naftowa której wydobycie jest nadzorowane przez państwową (64% udziałów) firmę Statoil. Firmy zagraniczne są obłożone bardzo wysokimi podatkami od wydobycia, w zamian mają wsparcie logistyczne w postaci Statoilu. W skrócie Norwegia stoi na ropie i gazie, które są kontrolowane przez państwo. Mają się świetnie.


Norwegia jest specyficznym bardzo przypadkiem państwa mającego co przejadać. To, że Państwo położyło łapę na StatoilHydro nie ma w tym nic dziwnego, wszak to bogactwo naturalne. Z takim bogactwem kraj może prosperować nawet, jeżeli system państwa opiekuńczego jest bardzo rozwinięty i zrobi się emerytury od 35 roku życia. Jednak również tutaj doszło do pewnego odrodzenia ideałów wolnego rynku: Norwegia zliberalizowała wówczas rynki finansowe, zlikwidowała monopol państwowy w dziedzinie radiofonii i telewizji i pozwoliła na powstanie prywatnej służby zdrowia.



Dania: Ich napędem jest energia odnawialna. Wiatraki są i będą jeszcze mocniejszą podstawą ich gospodarki. Kto lobbuje i dotuje tą branże? Państwo.


Co jest dziwnego w tym, że sektor energetyczny jest w rękach państwowych? To ma świadczyć o tym, że Dania to kraj socjalistyczny? :)

W Szwecji i Finlandii co prawda nie ma aż tak bezpośredniego wpływu państwa na gospodarkę, to wysokie podatki uderzają tam w każdą firmę. Mimo tego gospodarka ma się bardzo dobrze. O nadwyżkach budżetowych Szwecji może już nie wspomnę, żeby Cię nie pogrążać.


Pozwól, że trochę naświetlę Ci sytuację, bo trochę się pogubiłeś, a potem pokażesz jak mnie pogrążasz ( myślę, że nie tylko ja chciałbym to zobaczyć:)). Na początek Szwecja. Szwecja to kraj, który gospodarkę wolnorynkową wymienił na socjalizm, a następnie zrobił kilka kroków z powrotem w kierunku wolności gospodarczej.W latach 1890-1950 Szwecja miała jeden z najwyższych poziomów wzrostu gospodarczego na świecie, ze średnim obciążeniem podatkowym 10 do 20%. Dziedzictwo tego okresu to jeden z głównych czynników obecnego dobrobytu. Z 50 największych firm w Szwecji tylko jedna powstała po roku 1970. Był to kraj z wolnym rynkiem i ograniczoną rolą państwa, który z żebraka stał się bogaczem.
Kiedy Szwecja stała się krajem socjalistycznym obciążenie podatkowe wzrosło ponad dwukrotnie, przedsiębiorstwa były znacjonalizowane, państwo rozszerzało swój monopol społeczny itp. Wyniki? Według OECD PKB państwa per capita był w roku 1970 czwarty najwyższy na świecie. Obecnie Szwecja ma 8-15 pozycję. Inflacja i bezrobocie wyraźnie wzrosły. Na początku lat 90-tych wprowadzono mimo wszystko pewne reformy rynkowe, które polepszyły działanie gospodarki. Doszło do liberalizacji rynku telekomunikacyjnego, niewielkiej obniżki podatków, zgoda na powstanie prywatnych firm w sferze służby zdrowia, uniezależnienie banku centralnego i reformy systemu emerytalnego.
We wszystkich gałęziach, które poddano liberalizacji odnotowano wzrost. Zatrudnienie wzrosło a kolejki oczekujących w szpitalach skróciły się. Ale w tej chwili od tamtych reform upłynęło już 10-15 lat i ich pozytywne rezultaty są coraz mniej odczuwalne. Wiele dziedzin nie zostało zreformowanych, i właśnie tam mamy dziś największe problemy. Według niezależnych instytucji ogólne bezrobocie w kraju wynosi od 15 do 20%. Wzrost zatrudnienia był w latach 1995-2004 czwarty najniższy w UE-15. Bezrobocie wśród młodzieży wynosi 23% i jest piąte najwyższe w Unii. Centroprawicowy rząd, który powstał po niedawnych wyborach większość obietnic kierował na sprawy budżetu i właśnie zagadnienie reformy rynku pracy. Takie reformy byłyby logicznym krokiem w kierunku budowania wolnego rynku w Szwecji.

i Finlandia. Podczas kryzysu rząd zaczął ograniczać wydatki, przyspieszył prywatyzację i wyeliminował podwójne opodatkowanie dywidend. Wydatki publiczne obniżyły się w latach 1993-2003 o dziesięć punktów procentowych. Rezultatem był zawrotny wzrost majątku prywatnego, zysków firm i dochodów z podatków.
Umożliwiło to obniżenie progów podatku dochodowego od osób fizycznych o sześć procent dla wszystkich grup dochodowych.Finlandia otworzyła się na procesy globalizacyjne, przeprowadziła reformę systemu emerytalnego i wybudowała nową elektrownię jądrową. Zmiany te stanowiły wyraźny impuls dla gospodarki kraju. I znowu powtarza się ten sam schemat: reformy zmierzające w kierunku wolnego rynku prowadzą do rozwiązania problemów. tradycyjne państwo opiekuńcze lub model społeczny, które ponoszą odpowiedzialność za ich powstanie, prawdziwych reform nie są w stanie wygenerować.

Wypada stwierdzić iż kraje skandynawskie zdobyły sukces wtedy, gdy ich ekonomia nastawiona na gospodarkę rynkową z niskimi podatkami i ograniczonym państwem. Później nastała era socjalizmu: sukcesy odeszły w niepamięć, problemy zaczęły się gromadzić. W ostatnim czasie przeprowadzono tam pro-rynkowe reformy w zupełnie innych sektorach gospodarki, które ponownie przyniosły im sukces, czy chodziło o telekomunikację (Finlandia), rynek pracy (Dania), czy ubezpieczenia prywatne (Szwecja).

W świetle powyższego przypisywanie sukcesów krajów skandynawskich socjalistycznemu modelowi gospodarki jest tylko i wyłącznie czystą socjalistyczną propagandą.


Jeszcze masz coś do powiedzenia? Chętnie się skonfrontuje.


narazie zaczekam, aż ustosunkujesz się do tego co napisałem. Tylko proszę tym razem bez uogólnień z baśni 1001 nocy typu : "Skarpeta to najbezpieczniejsza inwestycja".
  • 2




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości oraz 0 użytkowników anonimowych