Jak zdołali utrzymać ten sekretny wychów koni? Zwłaszcza że tych koni musiałyby być tysiące, każdy koń do boju nadawał się dopiero po 6-7 latach?Polskie konie bojowe, szczególnie konie husarskie, które były uważane za elitarne hodowane były w ścisłej tajemnicy. Każda stadnina miała własną regułę, a sprawdzianem konia była próba odwagi (ale nie taka jak dzisiaj).
Te konie były mieszanką konia pociągowego, który służył w zachodniej ciężkiej jeździe i konia lekkiej kawalerii z mieszankami koni arabskich i innych okazałych zwierząt. Hodowla konia była tajemnicą, a we wszystkich krajach Europy obowiązywały zakazy eksportu koni bojowych.
Co do koni to dorzucę:
http://www.youtube.com/watch?v=IDa_1eTptoU
Koń jest bardzo wrażliwy na jedzenie. W dzieciństwie rodzice hodowali kilka koni. Gdy koń zjadł byle co to go rozdymało. Ojciec był specjalistą od przebijania koni-przebijało się bok konia w celu uwolnienia gazów z żołądka. Jeżeliby tego nie zrobiono koń by zdechł.Konie Husarskie potrafiły przemierzać odległości rzędu kilkuset kilometrów, jedząc tylko słomę z dachów domostw i od razu po przybyciu potrafiły stanąć do szarży, którą powtarzały nawet po 10 razy dziennie
W takim razie te znaleziska wykluczają ich funkcję bojową. 90kg! To taki koń musiałby targać na grzbiecie prawie 200kg! Jak w takiej sytuacji byłby szybki, mobilny, wytrzymały?Do dzisiaj przetrwały tylko 2 zestawy piór husarskich. Każde waży po około 90 kg. I zbroje i siodła mają mocowania, a skrzydła potrafiły poruszać się w poziomie co umożliwiało jeźdźcom poruszanie w trakcie walki. Skrzydła te funkcjonowały przez praktycznie cały okres istnienia Husarii.
Dodatkowo zajrzałem na twoją stronkę:
Konie "husarskie" musiały być nieco cięższe i roślejsze niż dla "lżejszych znaków". Przyjmuje się ze koń taki musiał ważyć niewiele ponad 500kg. Waga taka wynika z tego, że koń lżejszy nie sprostał by stawianym przed nim wysokim zadaniom, pod husarzem ważącym "brutto" nierzadko 100kg. Natomiast koń cięższy nie posiadał by wymaganej zwrotnosci i szybkości.
Nie widzę zastosowania tych skrzydeł w boju. Nawet to jedno, małe i krótkie było stosowane rzadko.
Właśnie chodzi mi o XX wiek. Ta rogatywka-bardziej jej barwa była charakterystyczna dla danego okresu.A XX wiek?? Głupszego wyboru chyba niema. Przeciez właśnie chcemy zwalczac niekorzystne polskie sterotypy . A tu jest najgorsza głupia kalka : z szablą na czołgi.
Zdjęcie fajne Działasz w OSP?
Szarże kawalerii polskiej na niemieckie czołgi – fałszywy mit rozpowszechniony przez niemiecką, nazistowską propagandę[1] oraz powojenną propagandę komunistyczną dotyczący rzekomych ataków polskiej kawalerii na niemieckie czołgi w czasie kampanii wrześniowej w 1939 roku.