Co NASA odkryła na Marsie?

(fot. NASA/JPL-Caltech/MSSS / Ślady po pobranych próbka z "Rock Nest")
3 grudnia 2012 roku odbyła się konferencja opisująca wyniki pomiarów marsjańskiej formacji „Rock Nest”, w okolicy której łazik Curiosity przebywał przez około 30 dni. Wykryto m.in. pewne poszlaki prostych związków organicznych, choć jeszcze nie jest pewne, czy nie jest to przypadkowe zanieczyszczenie.
Łazik Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity wylądował 6 sierpnia 2012 roku wewnątrz krateru Gale. Lądowanie przebiegło pomyślnie i prawie natychmiast po lądowaniu rozpoczęły się badania powierzchni, skał i atmosfery okolic lądowania. Dokonane już zostały pierwsze ważniejsze odkrycia – m.in. ślady po dawnym marsjańskim wartkim strumieniu. Aktualnie łazik zbliża się do celu pośredniego misji – obszaru Glenelg.
3 grudnia 2012 roku odbyła się konferencja podsumowująca pierwsze wyniki misji MSL. W szczególności skupiono się na pomiarach przy formacji o nazwie „Rock Nest”, gdzie znajduje się duża ilość marsjańskiego piasku, którą poddano szczegółowej analizie za pomocą instrumentów SAM ( Sample Analysis at Mars), APXS (Alpha Particle X-ray Spectrometer) i CheMin (Chemistry and Mineralogy). Do pomiarów naukowcy postanowili wybrać bardzo typowy i najpowszechniejszy w okolicy grunt marsjański. Pomimo tej „przeciętności” zebrane informacje są bardzo intrygujące.
Przede wszystkim został wykonany pomiar składu chemicznego marsjańskiego piasku. Drobiny z „Rock Nest” okazały się być nieco inne od tych, które badały łaziki Spirit i Opportunity – np. zawierają one mniej tlenku magnezu, ale więcej tlenku wapnia.
Niektóre próbki zebrane w „Rock Nest” zostały podgrzane do wysokich temperatur, by wykryć różne uwalniające się związki chemiczne. Podczas tego eksperymentu uzyskano wodę, dwutlenek węgla, tlen i dwutlenek siarki. Obecność H2O jest bardzo intrygująca – jest jej więcej niż wcześniej przewidywano. Co więcej, stosunek izotopów wodoru - protu (wodór-1) do deuteru (wodór-2) - jest inny niż na Ziemi. Oznacza to, że marsjańska woda jest „cięższa” od tej ziemskiej.
Pomiary przy „Rock Nest” wykazały także obecność m.in. CH3Cl, CH2Cl2 i CHCl3, czyli chlorowych pochodnych najprostszych związków organicznych. W tej chwili nie jest jeszcze pewne, czy nie są one zanieczyszczeniem - naukowcy chcą sprawdzać tę hipotezę zanim zostaną wysunięte dalsze wnioski.
Misja MSL ma na celu dostarczenie jak najwięcej informacji na temat przeszłości i teraźniejszości Czerwonej Planety. Nie minęły jeszcze cztery miesiące od lądowania łazika we wnętrzu krateru Gale, a już dokonane zostały ważne pomiary i odkrycia. Już w najbliższym czasie, prawdopodobnie przed końcem roku, dojdzie do pierwszych wierceń w powierzchni Marsa.
Krzysztof Kanawka
Artykuł pochodzi z serwisu
Kosmonauta.net ŹRÓDŁO:
ODKRYWCY.PL