Skocz do zawartości


Zdjęcie

Bomba atomowa vs Elektrownia atomowa. Co jest gorsze dla środowiska.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1

Edward IV Groźny.

    Greater than you

  • Postów: 248
  • Tematów: 43
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 12
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano


Podstawowe informację na temat bomb atomowych


Bomba atomowa
Bomba atomowa czerpie swoją energię z reakcji rozczepiania ciężkich jąder atomowych (np. uranu lub plutonu) na lżejsze pod wpływem bombardowania neutronami. Rozpadające się jądra emitują kolejne neutrony, które bombardują inne jądra, wywołując reakcję łańcuchową.
Wybuch atomowy zaczyna się silnym błyskiem, z którego rozwija się kula ognista. Temperatura w centrum wybuchu wynosi nawet kilkadziesiąt stopni. W środku kuli ognistej wszystko wyparowuje, a w promieniu wielu kilometrów ulega spaleniu. Gorące powietrze gwałtownie się rozszerza, co powoduje powstanie rozgrzanej fali uderzeniowej. Ognisty huragan zmiata wszystko z powierzchni ziemi, wzniecając przy tym groźne pożary. W chwili wybuch następuje emisja silnego promieniowania neutronowego i elektromagnetycznego y. Samo promieniowanie wybuchu nie jest groźne, ponieważ ma ono zasięg mniejszy niż promieniowanie cieplne i fala uderzeniowa. Natomiast w napromieniowanej ziemi i przedmiotach w okolicy wybuchu powstają wielkie ilości izotopów promieniotwórczych. Wyrzucony w powietrze pył opada następnie powoli na znaczne obszary, powodując długotrwałe skażenie środowiska.


"Rodzaj ludzki musi żyć ramię w ramię, ponad podziałami rasowymi, ideami, wyznaniami, chociaż one się różnią. Uciekanie się do broni jądrowej na pewno przyniesie totalną anihilację ludzkiej rasy i kompletne zniszczenie ziemi. W wojnie nuklearnej nie ma zwycięzcy. Powinniœmy wyeliminować zbrojenia jądrowe z naszej planety, dopiero wówczas będziemy mogli się cieszyć wspaniałym zwycięstwem."
Takeshi Araki
Major miasta Hiroszimy


Wpływ promieniowania radioaktywnego na organizm człowieka oraz na środowisko


W otaczającej nas atmosferze znajdują się pierwiastki promieniotwórcze. Pierwiastki te są pochodzenia naturalnego, a także sztucznego - dostały się do atmosfery w wyniku działalności człowieka.
Pierwiastki promieniotwórcze dostają się do atmosfery w wyniku różnych procesów. Mogą to być wybuchy termojądrowe, czy efekty rozpadu radioaktywnych izotopów. Substancje te w atmosferze przemieszczają się na duże odległości i mogą osiąść w miejscach dalekich od źródła promieniowania. Ciekawostką jest to, że w Himalajach na ośnieżonych szczytach, znajdują się pierwiastki promieniotwórcze. W przypadku oddziaływania promieniowania radioaktywnego na organizmy żywe, mamy do czynienia z różnymi źródłami. Promieniowanie takie dochodzi do nas z gleby, z kosmosu, a także z różnego rodzaju odpadów produkowanych przez zakłady przemysłowe. To jakie skutki spowoduje jego działanie w naszych organizmach, zależy przede wszystkim od dawki tego promieniowania, ale także od rodzaju organizmu, który zaabsorbował tą dawkę. Ze wszystkich organizmów, najbardziej wrażliwe na promieniowanie są ssaki. W ich przypadku przy dawce wynoszącej ok. 100 radów, następuje uszkodzenie układów rozrodczych, a przy dawce 1000 radów następuje śmierć. Dawka która dla człowieka jest śmiertelna, u owadów powoduje tylko niemożność dalszego rozmnażania, natomiast dopiero 10000 radów, powoduje śmierć owada. Jednak najbardziej odpornymi na promieniowanie, są bakterie. W ich przypadku śmierć następuje dopiero prze dawce ponad miliona radów. W przypadku roślin działanie promieniowanie także powoduje niekorzystne zmiany u nich. Rośliny mianowicie zaczynają schnąć i chorować.


W ciągu wielu wieków człowiek dokonał olbrzymiego postępu technologicznego, jednak nadal pozostaje on istotą biologiczną, całkowicie zależną od środowiska naturalnego. Dlatego też w jego interesie jest to, aby środowisko dobrze się rozwijało i nie było zanieczyszczone. Jednak jego ostatnie działania nie do końca w tym kierunku podążają. Emitowane substancje promieniotwórcze, które dostają się do atmosfery, są razem z powietrzem unoszone i następnie opadają na różne tereny. Takie opady stanowią duże zagrożenie dla wszelkiego rodzaju istot żywych, roślin i zwierząt. W wyniku ich wypłukiwania z gleby przez deszcze dostają się do zbiorników wodnych, a stamtąd także do naszych organizmów. W wyniku prowadzonych prób jądrowych, przeprowadza się wybuchy bomb atomowych. Taki wybuch, oprócz tego, że powoduje bezpośrednio ogromne zniszczenia, które widoczne są natychmiast, to także powoduje skażenie substancjami promieniotwórczymi. To z kolei prowadzi do negatywnych skutków, które mogą oddziaływać na środowisko przez wiele lat, a nawet wieków. I nie tylko spowodują zniszczenia wokół miejsca wybuchu, ale także na obszarach bardzo daleko położonych od jego centrum. Efektami bezpośrednimi wybuchu bomby atomowej są: fala uderzeniowa, emisja promieniowania jonizującego, a także olbrzymia temperatura. To jakie skutki spowodują, zależy przede wszystkim od siły danej bomby. Dla przykładu - bomba atomowa 20 megatonowa, powoduje oparzenia trzeciego stopnia u ludzi znajdujących się w odległości 40 km od miejsca wybuchu, a fala uderzeniowa jaka wówczas powstaje jest w stanie wybić tylko szyby w oknach.
II wojna światowa zakończyła się w chwili zrzucenia na Hiroszimę i Nagasaki bomb atomowych. Straty jakie spowodowały były tylko 2 razy większe od strat wywołanych nalotami dywanowymi. Jednak ich eksplozje spowodowały śmierć 200 tysięcy ludzi. Widać w ten sposób, jak olbrzymie straty mogą spowodować te trzy efekty. Broń ta jest straszliwa, uniemożliwia jakąkolwiek ucieczkę ludności z terenów ogarniętych bombardowaniem. Jej eksplozja jest natychmiastowa, a zniszczenia potężne. Co gorsza z chwilą samej eksplozji nie kończy się jej śmiercionośne działanie. W czasie eksplozji uwalniane są olbrzymie ilości substancji radioaktywnych, które charakteryzują duże czasy połowicznego rozpadu. Substancje te to nic innego jak resztki, które powstają w wyniku reakcji rozszczepienia. Sam proces rozszczepienia może prowadzić do powstania ok. 80 różnych izotopów. Izotopy te zasadniczo różnią się pomiędzy sobą własnościami fizycznymi i czasami rozpadu. Niektóre z nich są nawet stabilne i nie ulegają rozpadowi. Natomiast te które ulegają, mogą produkować kolejne izotopy promieniotwórcze. Efekty takie jak fala uderzeniowa, promieniowanie cieplne, czy jonizujące są dla bomby parametrami stałymi, jednak w zależności w jakim środowisku będą działać, mogą spowodować różne zniszczenia.
Promieniowanie cieplne powstałe w czasie wybuchu, jest bardzo dobrze roznoszone przez powietrze. Powoduje to olbrzymi wzrost temperatury na dużym obszarze. Powstająca fala uderzeniowa jest potężnym efektem, który niszczy wszystkie obiekty na przestrzeni kilku kilometrów. W przypadku wybuchu bomby atomowej w Hiroszimie, zniszczenia jakie tam powstały były wynikiem działania wszystkich tych efektów. Największe jednak zniszczenia spowodowały zaistniałe wówczas pożary. Spośród wszystkich osób, które przeżyły ten wybuch, u ok. 70% stwierdzono urazy wynikające z działania fali uderzeniowej i liczne poparzenia. U pozostałych 30% stwierdzono obecność choroby popromiennej. Liczba ta by była większa. Jednak większość ludzi którzy mogliby doznać działania choroby popromiennej, zginęła w wyniku działania niszczycielskiej fali uderzeniowej.


Elektrownie atomowe


Jako, że paliwa kopalne nie będą nieskończenie wydobywane z Ziemii i wkrótce skończą się ich zasoby, powstają inne sposoby otrzymywania energii. Najbardziej przyszłościową metodą tutaj, jest wykorzystywanie energii jądrowej. Człowiek w tym wypadku wykorzystuje energię jądrową, jaką posiada każdy atom. Energia jądrowa jest źródłem wszelkich procesów obserwowanych we Wszechświecie. To min. dzięki niej gwiazdy świecą. Sposób jej otrzymywania opiera się na fakcie, iż podczas rozszczepienia jądra atomu, uwalniana jest energia, która utrzymywała całe to jądro w całości. Energia ta jest ogromna i może zostać wydzielona w postaci ciepła, które z kolei można wykorzystać do innych celów, co się robi w elektrowniach jądrowych. Jednak nie wszystko tak pięknie wygląda. Otóż w wypadku rozszczepienia jądra atomowego, powstają dwa inne jądra. Jądra te najczęściej są jądrami pierwiastków promieniotwórczych, które dla człowieka są wysoce szkodliwe. Pierwiastki tak powstałe, są określane mianem odpadów promieniotwórczych, odpady takie mogą być szkodliwe dla człowieka przez bardzo długi czas, nawet przez tysiące lat. Głównym problemem jest znalezienie odpowiedniego miejsca dla składowania takich odpadów. Istnieje także ryzyko wystąpienia awarii, która może prowadzić do katastrofalnych zmian w środowisku naturalnym, tak jak to było w przypadku awarii elektrowni jądrowej w Czernobylu. Jednak proces otrzymywania energii w ten sposób przy odpowiednim składowaniu odpadów i kontroli elektrowni jest bardzo czysty i bezpieczny. Dlatego też wykorzystanie energii jądrowej, jawi się jako przyszłość ludzkości.
Już w latach 40 XX wieku, zdano sobie sprawę z tego, jak duże ilości energii można otrzymać z procesów jądrowych zachodzących we wnętrzu jąder atomowych. Pierwsze doświadczenia z produkcją energii jądrowej skończyły się fatalnie dla ludzkości, bo została ona wykorzystana do produkcji bomby atomowej. Jednak dalsze próby zaowocowały w powstaniu pierwszych elektrowni jądrowych. Zasadniczym elementem takiej elektrowni jądrowej jest reaktor jądrowy. Istnieje kilka typów takich reaktorów, są to reaktory ciśnieniowe, wodne, jednorodne, powielające, wrzące, czy wysoko temperaturowe. Zasada działania elektrowni jądrowej zasadniczo różni się od działania zwykłej elektrowni, w której energię pozyskuje się poprzez spalanie paliw kopalnych. W przypadku elektrowni jądrowej, energię pozyskuje się w wyniku rozszczepień jąder atomowych. Proces rozszczepienia jest reakcją łańcuchową, która jeśli nie kontrolowana może prowadzić do fatalnych skutków (tak jak w przypadku bomby atomowej). Jednak w przypadku reaktora jądrowego, jest on całkowicie kontrolowany i tak przeprowadzany, aby dostarczył ściśle określonej ilości energii.
W dzisiejszych czasach, elektrownie jądrowe zostały już wybudowane w 31 krajach i jest ich w sumie 437. Energia jaką produkują to 17% energii jaka jest wykorzystywana przez te kraje. Elektrownie te powstają w większości w krajach dalekiego wschodu.
Plusy i minusy elektrowni jądrowych:
Plusy:
Praktycznie niewyczerpalna ilość paliwa jądrowego
Niskie koszty produkcji energii elektrycznej. Dla porównania produkcja energii elektrycznej powstałej ze spalania gazu jest 10 razy droższa niż w przypadku produkcji energii w reaktorze jądrowym. Jeszcze droższa jest energia pochodząca ze spalania węgla kamiennego.
Potrzeba niewielkich ilości paliwa jądrowego. To z kolei wiąże się z tanim jego transportem i przechowywaniem.
W wyniku pracy reaktora jądrowego powstaje znacznie mniej odpadów i nie istnieje problem zanieczyszczenia powietrza.
Minusy:
Koszty wybudowania elektrowni jądrowej, są o połowę większe niż w przypadku budowy zwykłej elektrowni węglowej.
W wyniku pracy elektrowni jądrowej powstają odpady promieniotwórcze, które mogą być niebezpieczne dla człowieka przez wiele lat, dlatego też potrzebne są odpowiednie miejsca do ich składowania.
W przypadku awarii elektrowni jądrowej, skutki mogą być katastrofalne i mogą mieć zasięg globalny.
Mimo, że elektrownie jądrowe są najefektywniejszymi dostarczycielami energii, to ludzkość nadal im nie zaufała na tyle, żeby całkowicie dokonać "przesiadki" na ten sposób otrzymywania energii. Ale są oczywiście także inne sposoby otrzymywania energii, wykorzystujące źródła energii odnawialnych.
Ostatnie dane pokazują, iż w 90 % energia wykorzystywana przez człowieka, jest otrzymywana w wyniku spalania różnego rodzaju paliw kopalnych. Prowadzi to do ogromnego zanieczyszczenia środowiska. Dlatego też człowiek powinien coraz poważniej pomyśleć o innych sposobach otrzymywania energii, które w obecnych czasach wykorzystuje się raczej bardzo rzadko. Sposobami takim jest wykorzystywanie energii tzw. odnawialnej, czyli energii wodnej, słonecznej, czy wiatrowej.



[b]Porównanie


Elektrownie atomowe:
- Wystarczy jedna spora awaria aby skażenie radioaktywne rozeszło się na olbrzymie odległości powodując tym samym śmierć wielu ludzi.
- Awaria takiej elektrowni może spowodować zanieczyszczenie środowiska.

Bomby atomowe:
- Spuszczona na miasto potrafi zgładzić nawet do 80 tysięcy ludzi.
- Jest dwa razy bardziej niebezpieczna dla środowiska niż elektrownie atomowe.


[b]

Podsumowanie:

Bomby atomowe są dwa razy bardziej niebezpieczne dla środowiska niż elektrownie atomowe.


Użytkownik SzOgUnEk edytował ten post 05.01.2013 - 15:18

  • 0



#2

            .

    Equilibrium

  • Postów: 299
  • Tematów: 43
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Teraz tylko pytanie czy 1 bomba równa sie 2x elektrownia pod względem skazenia?
Bo jezeli tak przyjac to awariie elektrowni są niczym w porównaniu do testów bomb atomowych których było ponad 1000. Oczywiscie chodzi mi pod względem skażenia

Użytkownik Sala Samobójców edytował ten post 05.01.2013 - 14:57

  • 0



#3

Edward IV Groźny.

    Greater than you

  • Postów: 248
  • Tematów: 43
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 12
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

To zależy od mocy (megatony) danej bomby atomowej.
Weź jeszcze pod uwagę że bomba atomowa niszczy środowisko nie tylko skażeniem :) Zrzucenie bomby atomowej o sile 60 megaton spowoduje spalenie całego lasu oraz pozostawienie po sobie skażenia.

Edit:
Było ich około 2 tysiące
Użyć bomb na miasta itd. około 3

Użytkownik SzOgUnEk edytował ten post 05.01.2013 - 14:58

  • 0



#4

            .

    Equilibrium

  • Postów: 299
  • Tematów: 43
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Mnie to zaciekawiło bo wiekszosc społeczenstwa uwaza ze choroby sa wywoływane skutkami wybuchu w Czarnobylu. Po trochu to jest prawda ale nikt nie uznaje testów jadrowych a według mnie to ma wieksze znaczenie - podczas najwiekszej próby fala uderzeniowa obiegła ziemię 3 razy!!
  • 1



#5

hayashi.
  • Postów: 232
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

60MT i zniszczenie lasu..? Przy testach najpotężniejszej bomby (termojądrowej) świata w ZSRR o sile 50MT część wysp w pobliżu miejsca eksplozji dosłownie wyparowała.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Car_bomba

Co by się działo przy 60MT to nawet nie chcę myśleć... Ponadto co do testów bomb atomowych,
Dołączona grafika
zdjęcie powyżej przedstawia obraz ryby położonej na kliszy fotograficznej, znajdowała się tam przez noc. Ryba jadła napromieniowane w czasie testu nuklearnego algi, w czasie złapania była zdrowa.

Powstałe podczas wybuchu izotopy mają czas połowicznego rozpadu: 137Cs (ok. 30 lat), 241Am (458 lat), 133Ba (ponad 7 lat), 90Sr (29 lat; gromadzi się w tkance kostnej), 239Pu (80mln lat). Jest ich oczywiście o wiele więcej.

Także nawet teraz możemy być wystawieni na działanie czynników promieniotwórczych, nawet o tym nie
wiedząc. Zastanawia mnie, jaki wynik przyniosłoby skanowanie ryb morskich licznikiem Geigera...

Użytkownik hayashi edytował ten post 05.01.2013 - 15:35

  • 0

#6

Schabowy.
  • Postów: 7
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Parę słów na temat ów największej bomby:
Jej nazwa to Car (jak najbardziej adekwatna :] ), jej siła nie jest dokładnie znana, ZSRR podawało że wynosiła 50Mt, a ze źródeł amerykańskich wynikało, że 57. Ja nie wiem co jest prawdą, gdyż spotkałem się z obydwiema liczbami. Przyznaję jednak, że pierwsza z nich pojawiała się znacznie częściej. Ważyła ok 27 ton i była przewożona specjalnie przygotowanym bombowcem Tu-95.
Powstały grzybek miał ok. 60 km wysokości i 30-40 km średnicy. Był on widoczny z odległości prawie 1000 km od miejsca zdarzenia.
Dla porównania bomba z Hiroszimy (Little Boy) miała ok. 15 kt. Robi wrażenie, prawda?

Co do tematu:
Osobiście jestem jak najbardziej za budową elektrowni. W pierwszym poście są podane plusy i minusy więc chyba nie ma sensu się rozpisywać dlaczego.
Chciałbym się jeszcze tylko odnieść do Czarnobyla. Jakby nie patrzeć - zniszczenia i skutki awarii były na prawdę duże, ale jeśli ówczesne władze nie próbowałyby zatuszować całej sprawy i przeprowadziłyby sprawną akcję ratunkową to późniejsze powikłania nie byłyby tak widoczne. Mówię to, bo nieraz słyszę kontrargumenty co do budowania elektrowni, mówiące o Czarnobylu; o tym jakich to on szkód nie wyrządził. Znaczna część tych szkód spowodowana była źle przeprowadzoną i spóźnioną akcją ratunkową.

Użytkownik Schabowy edytował ten post 06.01.2013 - 13:23

  • 0

#7

szary123.
  • Postów: 81
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

"Wybuch atomowy zaczyna się silnym błyskiem, z którego rozwija się kula ognista. Temperatura w centrum wybuchu wynosi nawet kilkadziesiąt stopni"



Kilkadziesiąt?
  • 0

#8

sechmet.
  • Postów: 973
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

@ schabowy

Chciałbym się jeszcze tylko odnieść do Czarnobyla. Jakby nie patrzeć - zniszczenia i skutki awarii były na prawdę duże, ale jeśli ówczesne władze nie próbowałyby zatuszować całej sprawy i przeprowadziłyby sprawną akcję ratunkową to późniejsze powikłania nie byłyby tak widoczne. Mówię to, bo nieraz słyszę kontrargumenty co do budowania elektrowni, mówiące o Czarnobylu; o tym jakich to on szkód nie wyrządził. Znaczna część tych szkód spowodowana była źle przeprowadzoną i spóźnioną akcją ratunkową.


Chyba nie wiesz, o czym piszesz.

Akcja ratunkowa na miejscu (Czernobyl) była przeprowadzona wzorowo, japończycy uciekli gdy mieli się zmierzyć ze śmiercią z napromieniowania (i dlatego fuku jest taka straszna dalej, tam naprawdę dano ciała).

To że nam nie powiedziano to inna sprawa, ale na miejscu wzorowo oddało życie kilkanaście/dziesiąt tysięcy osób.

Poświęcili się m.in. po to, abyś mógł teraz pisać takie głupoty, w skrócie ujmując.
Doceń ich bohaterstwo. Inaczej byś się nie narodził, albo nie miał rąk i nóg.. Kropka.
  • 1

#9

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Może niepotrzebnie odświeżam ten temat ale natknąłem się na dość ciekawą symulację obrazującą jakie są skutki detonacji ładunku jądrowego o mocy od 1 do 100000 kiloton w dowolnym miejscu naszego globu ( detonacja naziemna, detonacja w atmosferze, liczba ofiar, opad radioaktywny) i wiele innych opcji.
Miłej zabawy w niszczeniu świata Dołączona grafika

Nukemap
  • 2



#10

polkiju44.
  • Postów: 30
  • Tematów: 1
Reputacja Kiepska
Reputacja

Napisano

Ludzie!

Przy produkcji prądu el atomowa nie wytwarza zanieczyszczeń chyba,że reaktor eksploduje.


  • 0

#11

Ebola.

    sceptyczny sceptyk

  • Postów: 341
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

@polkiju44 z tym stwierdzeniem braku zanieczyszczeń do bym bardziej uważał. Tak dla ścisłości, słyszałeś o czymś takim jak zanieczyszczenie termiczne? Woda służąca do chłodzenia reaktorów jest spuszczana do jezior lub rzek podnosząc temp wody o kilka stopni, a to już ma spory wpływ na lokalną faunę i florę. Nie jestem przeciwnikiem elektrowni atomowych, jednak pragnę zauważyć że każda tego typu inwestycja ma znaczny wpływ na środowisko.


Użytkownik Ebola edytował ten post 16.06.2015 - 19:41

  • 0



#12

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

@ Ebola

I dlatego wiele elektrowni atomowych jest chłodzonych przez chłodnie kominowe.

 

Zresztą zanieczyszczenie termiczne dotyczy też elektrowni węglowych. Przykładem jezioro Konińskie, Licheńskie i Ślesińskie, gdzie z powodu pobliskiej elektrowni rozwijają się tropikalne rośliny akwariowe. Jeziora nie zamarzają na zimę, latem bardzo się nagrzewają - w jez. Licheńskim notowano temperatury do 30 stopni.

 

Wiele elektrowni jądrowych pracowało bez uwolnienia izotopów do środowiska przez kilkadziesiąt lat. Wobec 2000 prób jądrowych, 4 duże awarie elektrowni nie miały tak dużego wpływu.


  • 1



#13

Ebola.

    sceptyczny sceptyk

  • Postów: 341
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

@Zaciekawiony ale ja nie twierdzę że zanieczyszczenia termiczne są domeną jedynie elektrowni atomowych, tak jak pisałem wyżej nie jestem ich przeciwnikiem. Jednak pragnę wskazać że stwierdzenie iż elektrownia atomowa nie emituje żadnych zanieczyszczeń jest błędne. Co nie zmienia faktu że elektrownie atomowe są wiele czystsze od konwencjonalnych elektrowni węglowych. 


  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych