W XIX wieku tereny te zostały zasiedlone przez ludność żydowską, która przybyła na te tereny głównie z Litwy i Białorusi. Roboczymi językami ulicy stały się jidysz, hebrajski, rosyjski. W okresie międzywojennym było zamieszkane w 90 proc. przez Żydów. Ogólna liczba ludności osiągnęła 300 tys., momentami zabudowa była tak gęsta, że przypadało 1000 osób na kilometr kwadratowy. Wytworzyła się specyficzna, hermetyczna dzielnica, określana mianem Północnej. Granicami dzielnicy były: na północy tory kolejowe, na zachodzie Okopy Lubomirskiego (obecnie ul. Okopowa), na wschodzie Ogród Krasińskich, na południu ulica Leszno. Granica południowa była dość płynna. Ludność żydowska osiedlała się także na Grzybowie i Mirowie.
Tramwaj w dawnym gettcie, skrzyżowanie Karmelickiej i Leszno
Market w getcie, ul. Leszno i Nowolipie
Dominacja ludności żydowskiej wpłynęła na decyzję o włączeniu Muranowa do getta podczas II wojny światowej. 16 listopada 1940 roku getto zostało zamknięte i odcięte od świata oraz otoczone murem. Jedynym obszarem nie włączonym do getta były okolice ul. Leszno (al. Solidarności, tereny parafii kalwińskiej i szpitala ewangelickiego), okolice Arsenału, Ogród Krasińskich oraz tereny na północ od ul. Stawki. Uwięzionym w nim Żydom pomagała Żegota. W getcie istniała konspiracyjna Żydowska Organizacja Bojowa, której celem była walka z niemieckim okupantem. Ostatecznie ona i jej przywódca Mordechaj Anielewicz w 1943 r., w wilgilię żydowskiego święta Paschy, doprowadzili do wybuchu powstania w getcie. Po upadku powstania zrównano z ziemią cały Muranów zostawiając jedynie kościół św. Augustyna, kilka budynków przy ul. Stawki, Dzikiej, Żelaznej, Wroniej, oraz więzienie wojskowe Gęsiówka.
Kolejnych zniszczeń dokonano w trakcie działań powstania warszawskiego i po jego upadku. 21 sierpnia 1944 r. grupy powstańcze wycofały się z Muranowa. Niemcy w odwecie wymordowali ok. 200 osób, których podejrzewali o związki z powstańcami.
Po zakończeniu wojny, Muranów został odbudowany bezpośrednio na gruzach getta, co jest przyczyną jego charakterystycznej pagórkowatości[1].
ŹRÓDŁO: http://pl.wikipedia.org/wiki/Muranów
Użytkownik ObcyKany edytował ten post 09.01.2013 - 15:17