" A na początku było słowo" - myśl - wiara
"Wszystko przez nie się stało" - działanie - nauka
Dobra, więc podzielmy definicje wiary na dwa działy. Wiara psychologiczna i wiara religijna. Wiara psychologiczna to pogląd który nie ma jeszcze dobitnych dowodów i jest teorią. Coś przypuszczamy, lub nie wykluczamy. Jednak nadal nie bierzemy tego z niczego, mamy jakieś przesłanki na to wskazujące.
Wiara religijna nie ma rzeczowych przesłanek na swoją prawdziwość, a wręcz odwrotnie. Wszystko wskazuje na jej czysto ludzkie pochodzenie.
Więc widząc zjawisko fizyczne które powoduje takie a nie inne skutki można przypuszczać że stało się tak ponieważ zjawisko fizyczne przejawia takie a nie inne właściwości. To można nazwać wiarą - jednak w nauce nikt nie używa zwrotu wiara bo jest on mylący. Używa się słowa teoria. Bo wiara kojarzy się nam z bezkrytycznym przyjęciem danego poglądu i wyglądaniu cnoty w tym akcie wiary nie popartej dowodem.
Natomiast nauka w ślepej wierze widzi zagrożenie dla swojego rozwoju.
Jak wiesz, a na pewno wiesz, na forum był poruszany temat, gdzie dopatrywaliśmy się nie jeden raz, podobieństwa między Biblią, Koranem i innym św. księgami. Mają one wiele wspólnych wątków, więc o czymś to świadczy.
Bo Koran brał garściami z Biblii, więc trudno by nie przejawiał podobieństw. Natomiast Biblia czerpała z mitologii Babilońskiej i Egipskiej - czemu się dziwić skoro Żydzi przebywali tam w niewoli? To dla mnie o wiele lepsze wytłumaczenie, podobieństwa wywodzą się z kopiowania innych ksiąg religijnych, nie z istnienia Boga który kazał pisać kilkanaście świętych ksiąg, za każdym razem mieszając różne opowieści i nieco je zmieniając.

Jeśli chodzi o te księgi to są podobne ale porównajcie sobie Bogów wszystkich religii chrześcijaństwo,judaizm,islam itd. Wszyscy Bogowie są praktycznie tacy sami...
Chrześcijaństwo, Judaizm i Islam wywodzą się z niemal jednego terytorium - nie trudno więc o podobieństwa. Za to przyglądnij się religiom wschodu, jaka różnica tam występuje.