Mechanizm działania tabletek hormonalnych
1. Zaburzenia (hamowanie owulacji na poziomie ośrodkowym (podwzgórze, przysadka) i w mechanizmie obwodowym (jajnik):
- brak dojrzewania komórki jajowej (działanie estrogenne- brak wydzielania FSH )
- hamowanie owulacji (działanie progetagenne- brak szczytu LH)
2. Oddziaływanie na śluz szyjkowy (działanie progestagenu):
- zwiększenie gęstości i nieprzepuszczalności dla plemników
3.
Oddziaływanie na błonę śluzową macicy, powodujące zmiany uniemożliwiające zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej-zarodka (efekt progestagenny). Dodatkowo dochodzi do zaburzenia czynności jajowodów, obniżenie ich kurczliwości i prędkości transportu jajowodowego dla plemników i zapłodnionej komórki jajowej poprzez zmniejszenie liczby komórek rzęskowych.Dr Ewa Ślizień - Kuczapska, ginekolog
Żródło :
http://npr.pl//index.php/content/view/129/44/
"Ulotki dla użytkowniczek hormonalnych środków antykoncepcyjnych zawierają niejednolite informacje na temat mechanizmu działania dla tych samych produktów zarejestrowanych na różnych rynkach (Polska i Wielka Brytania): Femoden (Bayer Schering), Triquilar (Schering Pharma), Milvane (Schering), DepoProvera (Pharmacia), jak i dla produktów o identycznym składzie pochodzących od różnych producentów: Marvelon firmy Organon, a Rigevidon, Steridril i Regulon firmy Gedeon Richter. Są także produkty zarejestrowane w Polsce, których ulotki dołączone do opakowania nie zawierają żadnej informacji na temat ich sposobu działania, czyniąc ją jednocześnie niedostępną dla użytkowniczki: Gravistat 125 (Jenapharm), Microgynon (Bayer), Ministon (Jenapharm), Logest (Schering), Yasmin (Schering), Jeanine (Schering), Evra (Janssen Cilag), Trisiston (Jenapharm), Yaz (Bayer). Te same produkty zarejestrowane w Wielkiej Brytani taką informację posiadają.
Opisy dotyczące działania na błonę śluzową macicy są bardzo ogólnikowe, nie podają konsekwencji tych zmian, zapisane są w sposób niejednoznaczny lub niezrozumiały dla pacjentki. Używa się terminów fachowych bez wyjaśnienia: implantacja, zagnieżdżenie lub nieprecyzyjnych: „zagnieżdżenie komórki jajowej”, gdzie zagnieżdżeniu ulega zarodek (blastocysta).
Mechanizmy działania zawarte w opisach na ulotkach często nie zawierają informacji podawanych w podręcznikach akademickich lub są wręcz pomijane. Największe różnice między opisem sposobu działania w ulotkach i w podręcznikach dotyczą minitabletek i hormonalnego plastra antykoncepcyjnego, w którym opis ten występuje. W żadnej z ulotek nie wspomina się o wpływie przyjmowanych hormonów na jajowody.
Nierzetelne opisy lub ich brak w ulotkach dołączonych do opakowania hormonalnych preparatów antykoncepcyjnych mogą wpływać na etyczną ocenę stosowania poszczególnych środków. Może to być szczególnie ważne dla osób, które przyjmują zasadę, że człowiek jest od zapłodnienia odrębną i niepowtarzalną osobą ludzką."Żródło:
http://www.zycieiplodnosc.pl/kwartalnik/artykul/107/
Nie jest to więc wizja tylko jednej chorej osoby, ale postępowe dziewczyny i tak wiedzą lepiej. W jednym się zgadzam, dyskusja w tym temacie jest jałowa i do niczego nie prowadzi, także to tyle z mojej strony.