Nie istnieje coś takiego, jak Nibiru.
A tymczasem co z jasnością komety ISON?
Pominę cały ten spam. Wysypał mi się laptop z programem zatym nie podam wam wszystkich nazwisk obserwatorów.
Ostatnie pomiary 4 najjaśniejszych komet tego roku:
2P/ Encke - przejdzie przez peryhelium 21 listopada, jej jasność Gonzales ocenia już na +7,4mag (31października), Piotrek Guzik na oddalonej ode mnie około 30km Przełęczy Szkalrskiej ocenił kometę na +7,4mag (1listopada), 6 listopada Gonzales oceniał kometę już na +6,9mag. Kometa w maksimum jasności miała osiągnąć +7mag, zatem wszystko na to wskazuje iż będzie lekko jaśniejsza niż przewidywano, na porannym niebie będzie widoczna jeszcze przez kilka dni, więc to ostatni gwizdek dla obserwatorów przed peryhelium.
C/2012 S1 ISON - peryhelium każdy pewnie dobrze zna, jest to 28 listopad, jej jasność Jakub Cerny określił na +9,2mag (31październik), Piotrek Guzik dzień później ocenił ją na +8,9mag, aktualnie Gonzales ocenia ją na +8,0mag. Spośród wielu obserwacji i tak ciężko przewidzieć jaką jasność kometa osiągnie w swoim maksimum, waha się ona w przedziale -6mag/+1mag. Aktualnie kometa jest o 2 magnitrudo ciemniejsza niż na początku przewidywano, jednak wszystko zależy co sie z nią stanie po przejściu obok Słońca. Warunki na porannym niebie z każdym dniem grudnia będą się poprawiać, prawdopodobnie będzie ona widoczna gołym okiem przez cały Grudzień oraz Styczeń.
C/2012 X1 LINEAR - przejdzie przez peryhelium 21 lutego 2014 roku, aktualnie powinna mieć jasność około +14mag, jednak znacząco pojaśniała i Nicolas Biever ocenił ją na +8,0mag (29październik), aktualnie jej jasność to +7,5mag. Jej jasność będzie rosła powoli, w maksiumum prawdopodbnie około +6mag i przy bardzo ciemnym niebie bedzie szansa dostrzec ją gołym okiem, najlepsze warunki jej obserwacji będziemy mieli na wiosnę 2014, jednak już bez wielkich trudów można ją odnaleźć przez lornetki.
C/2013 R1 LOVEJOY - odkryta zaledwie 2 miesiące temu przez Terrego Lovejoy'a jest aktualnie najjaśniejszą kometą. Chriss Wyatt - 30 paździenrika - ocenił ją na +6,9 mag, 4 litopada Piotrek Guzik ocenił ją na +6,4mag, natomiast aktualna jasność to +5,9mag (Gonzales 6listopad). Przejdzie ona przez peryhelium 22grudnia, jednak wcześniej w maksium jasnośći powinna osiągnąć +5mag i powinna być bez wielkich trudnów widoczna gołym okiem. Aktualnie najatrakcyjniejsza kometa na niebie.
Poniżej fotki 4 perełek tej zimy