C/2013 A1 porusza się po orbicie ruchem wstecznym (w przeciwnym kierunku do ruchu planet w Układzie Słonecznym) więc jej prędkość względem Marsa wynosić będzie około 56km/s. Aktualne dane na temat jasności absolutnej jądra (m2 = 10.3) sugerują, że jego średnica wynosić może ok. 50km. Przy tych założeniach, uderzenie może wyzwolić energię równą 2×10^10 megaton, a krater powstały po takim zdarzeniu może mieć rozmiary 500km średnicy i 2km głębokości.
Oczywiście zderzenie C/2013 A1 (Siding-Spring) z Marsem nie jest przesądzone a nawet jest mało prawdopodobne. Ze względu na niedokładność obliczeń na podstawie danych astrometrycznych zawierających zbyt mały wycinek łuku orbity, szacunki dotyczące impaktu obarczone są błędem, który uniemożliwia jego jednoznaczne potwierdzenie, lub wykluczenie. W miarę napływu nowych obserwacji pozycji komety będzie można określić dokładniej prawdopodobieństwo kolizji. Gdyby jednak doszło do impaktu, dało by to nam sporo wartościowego materiału naukowego, gdyż w przeciwieństwie chociażby do uderzeń w Jowisza – zwłaszcza komety D/1993 F2 (Shoemaker-Levy), która uderzyła w Jowisza 16go lipca 1994r – byłby on obserwowany nie tylko z powierzchni Ziemi i jej orbity, ale także przez instrumenty wysłane w okolice Marsa i na jego powierzchnię. Zebrane dane mogą rzucić nowe światło na zagrożenie dla Ziemi przez obiekty NEO.
O dalszych losach tej komety i możliwości zderzenia się jej z Marsem będę starał się informować w miarę możliwości na bieżąco.
Źródło:
http://www.sok-ptma....nomia.pl/?p=864
http://spaceobs.org/...sion-with-mars/
Użytkownik alf dżekson edytował ten post 27.02.2013 - 21:02