Skocz do zawartości


Zdjęcie

Tajemnicze i opuszczone pałace Dolnego Śląska


  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#16

Kayoos-U.

    Wilk Osnowy

  • Postów: 98
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jestem już po 2 podejściach co do tego dworu :) Za pierwszym razem przeszkodziła mi w tym pogoda, za 2 razem okoliczni mieszkańcy :)
  • 0

#17

Damantris.
  • Postów: 152
  • Tematów: 11
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Świetny temat, zwłaszcza że czasem też zdarza mi się zwiedzać tego typu obiekty. Na Dolnym Śląsku jest ich od groma! Ja, odwiedzając różne miejsca, lubię czytać o nich najpierw w książkach Joanny Lamparskiej - genialnie opisuje historię tajemniczych miejsc w dolnośląskiem i opolskiem, skupiając się właśnie na legendach dotyczących tych miejsc. W weekend trochę poszperam, może uda mi się uzupełnić nieco temat.

Na tę chwilę, tak na szybko, przychodzi mi na myśl zamek w Smolcu. Zajrzałam tam w ubiegłym roku, w trakcie wycieczki rowerowej. Dość ciężko było trafić, a sama budowla, zniszczona w '45 nigdy nie została odbudowana i nikt o nią nie dba. Wokół są stare, poniemieckie domy, których mieszkańcy w dawnej fosie urządzili sobie wysypisko śmieci. Wszędzie pełno gruzu, a po pałacu zostały tylko fragmenty ścian i wieży.

W płn-wsch części wsi Smolec na wyspie otoczonej wodą, zachowały się ruiny średniowiecznego zamku. Początkowo wieś była podzielona na dwie części: Smolec Niemiecki ( Wielki ) i Smolec Polski ( Mały ). Po raz pierwszy w źródłach pisanych Smolcz Polonicali pojawia się w roku 1337. Umocniony dwór jest natomiast wzmiankowany w roku 1357. Wzniesiona w polskiej części wsi obronna budowla miała formę wieży obronno-mieszkalnej. Do jej budowy użyto cegły palcówki w wątku gotyckim. Niestety późniejsza rozbudowa uniemożliwia dokładne odtworzenie jej pierwotnego wyglądu. Brak też informacji kto był fundatorem gotyckiej wieży.

W roku 1420 ówczesny właściciel Smolca Polskiego Niklas Gotke sprzedał wieś mieszczanom wrocławskim. Około roku 1523 majątek staje się własnością rodziny von Saurma i z ich inicjatywy powstaje renesansowy zamek. Wzniesiony na planie regularnego czworoboku o długości boku około 20m, otoczony był nawodnioną fosą. Posiadał on dwa ustawione prostopadle względem siebie skrzydła połączone murem kurtynowym. Wjazd prowadził przez wysuniętą przed lico pięciokondygnacyjną wieżę bramną.

W wieku XVIII do dotychczasowych skrzydeł południowego i wschodniego zostaje dostawione krótsze skrzydło zachodnie w stylu barokowym. Kolejna przebudowa zamku miała miejsce w latach 1850-55. Budynki podwyższono o pół piętra, dobudowano krużganek. W tym też okresie powstało najniższe północne skrzydło. Po zakończeniu prac obiekt zyskał modny wówczas styl neogotycki.

W roku 1945 zamek w Smolcu został zniszczony i od tego momentu szybko popada w ruinę. Obecnie zachowane są jedynie fragmenty ścian zamkowych skrzydeł i wieża z przejazdem bramnym. Widać zagruzowane piwnice i pozostałości kolebkowych sklepień parteru. Wśród ruin odnaleźć można także narożnik gotyckiej wieży rycerskiej. Porośnięte krzakami i mocno zaniedbane ruiny zamku w Smolcu sprawiają dość przygnębiające wrażenie. Odczucie to dodatkowo potęguje zamkowa fosa wyglądająca jak miejscowe wysypisko śmieci. Zdecydowanie obiekt wymaga oprócz prac konserwatorskich także prac porządkowych, aby nadal nie niszczał i chociaż w takim stanie zachował się dla potomnych.



Dołączona grafika



Dołączona grafika



Dołączona grafika



zdjęcia i opis pochodzą stąd.
  • 0

#18

Kayoos-U.

    Wilk Osnowy

  • Postów: 98
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

W ten weekend przysiądę i opiszę kolejne 5 pałaców :)
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych