
Zaledwie dwie mutacje genetyczne sprzed 500 mln lat sprawiły, że tak ważne hormony jak estrogen, testosteron czy kortyzol, zaczęły funkcjonować w podobny sposób jak obecnie.
- Jeśli nie doszłoby do tych mutacji, dziś nasze ciała używałyby innych mechanizmów do regulowania ciąży, libido, odpowiedzi na stres, funkcjonowania nerek, stanów zapalnych i wykształcania się męskich i żeńskich cech w trakcie dojrzewania - opisuje kierownik badań Joe Thornton z Uniwersytetu Chicagowskiego.
Naukowcy udali się w molekularną podróż w czasie, to znaczy zrekonstruowali protoplastów genów, które odgrywają kluczową rolę w ludzkiej reprodukcji, rozwoju, odporności i nowotworach. Badacze skupili się na receptorach tzw. hormonów sterydowych.
Bez białek receptorowych hormony te nie mogłyby oddziaływać na komórki organizmu. Przodek całej rodziny tych protein rozpoznawał jedynie estrogen. Później jednak, w trakcie ewolucji, dał początek innym receptorom, wrażliwym na pozostałe hormony sterydowe.
Naukowcy zrekonstruowali sekwencję DNA tego receptora-praprzodka, a następnie badali jego wrażliwość na różne hormony. Dzięki temu w laboratorium udało się zrekonstruować przebieg ewolucji.

Okazało się, że zaledwie dwie mutacje w sekwencji dawnego receptora spowodowały ogromną zmianę w preferencji z estrogenu na inne hormony sterydowe. Co więcej, na poziomie analizy atomowej zaobserwowano, że w danym białku zmieniło się zaledwie kilka atomów. Tak mała zmiana radykalnie wpłynęła na przestrojenie relacji receptor-hormony.
Artykuł z wynikami badań ukazał się w najnowszym numerze tygodnika „Proceedings of the National Academy of Sciences”.
Źródło: odkrywcy.pl
krx/ mrt/(PAP)