Nie chce mi się zakładać tematu a myślę że news ciekawy.
Sonda kosmiczna Cassini od kilku lat prowadzi eksploracje Saturna i jego licznych księżyców. W tym czasie na Ziemię były wysyłane zdjęcia niezwykłej jakości. Tym razem naukowcy z NASA przyjrzeli się niewielkiemu saturnowemu księżycowi Pan. Okazało się, że wygląda on jak latający spodek.
Zdjęcia, które nadesłała 7 marca sonda Cassini, mają być jeszcze poddane postprocessingowi, co zapewni jeszcze większą ich szczegółowość, ale i bez tego widać, że księżyc ten wygląda jak wyobrażenie latającego spodka. Wynika to ze zjawiska zwanego akrecyjnym zniekształceniem równikowym, które zostało wywołane przez nietypowe warunki grawitacyjne panujące w tej części przestrzeni kosmicznej, w której przebywa, czyli w przerwie Enckego w pierścieniu A Saturna. Zresztą mierzący raptem 20 km księżyc Pan odpowiada za powstanie tej przerwy.
KLIK!
W okolicy orbity tego ciała niebieskiego znajduje się sporo pyłu, który sprzyja akrecji, czyli temu samemu procesowi, który spowodował powstanie pierścieni wokół Saturna. Jednak ze względu na niewielkie rozmiary tego satelity, zamiast formowania się typowego dysku akrecyjnego doszło do powstania struktury wokół równika, która wygląda na tyle niezwykle, że doczekała się paranormalnych i kulinarnych skojarzeń.
Źródło:
http://tylkoastronom...siezyca-saturna
Użytkownik Sebastian. edytował ten post 11.03.2017 - 21:54