Skocz do zawartości


Zdjęcie

Opady śniegu na Marsie?


  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1

daxx.
  • Postów: 558
  • Tematów: 116
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Naukowcy z Uniwersytetu Browna w Stanach Zjednoczonych wykazali, że niektóre doliny na Marsie mogą być efektem opadów. Wysnuli takie wnioski na podstawie zaobserwowanej sieci zagłębień, które rozgałęziają się na jego powierzchni. Ale skąd pochodziła woda opadowa na Czerwonej Planecie? Na to pytanie badacze nie potrafią jednoznacznie odpowiedzieć

Dołączona grafika


Jak podają na łamach "Geophysical Research Letters" badacze, woda wyrzeźbiła cztery doliny na powierzchni planety. Według naukowców przyczyną były opady deszczu lub śniegu.

Modele symulacyjne

Badania rozpoczęto od ustalenia dokładnej lokalizacji czterech dolin, które znajdowały się w pobliżu kraterowych wzniesień. Następnie naukowcy opracowali model ogólnej cyrkulacji atmosferycznej na Marsie. W kolejnej fazie wykorzystali wcześniej stworzony schemat, aby określić pierwotny kierunek wiatrów oraz, by ustalić opady orograficzne (powstają, gdy cieplejsze i bardziej wilgotne powietrze wypychane jest ku górze, napotyka przeszkodę terenową).

Przeprowadzone symulacje wykazały, że najsilniejsze opady wystąpiły w miejscach, gdzie występują najbardziej gęste pozostałości po sieci drenażowej.

To mógł być śnieg

Parametry wykorzystane w modelu ogólnej cyrkulacji charakteryzowały zimny klimat, dlatego według badań opady występowały pod postacią śniegu. Jednak to wcale nie śnieg musiał utworzyć doliny. Według naukowców, na Marsie mogły występować okresowe ocieplenia, które go roztopiły. Nikt nie wyklucza nawet tego, że na Czerwonej Planecie mogły pojawiać się opady deszczu.

Badania trwają

- Następnym krokiem będzie utworzenie modelu, dzięki któremu można będzie prześledzić topnienie śniegu na Czerwonej Planecie. Pytanie tylko, w jakim tempie mogą stopić się gigantyczne zaspy śnieżne. Czy potrzebny jest deszcz? I czy w ogóle śnieg wystarcza do tego, żeby utworzyć doliny? Tym będziemy zajmować się w kolejnych badaniach - podsumowali naukowcy z Uniwersytetu Browna.

TVN Meteo
  • 2



#2

Padael.

    Tauri

  • Postów: 1017
  • Tematów: 73
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mam wrażenie graniczące z pewnością, że wiedza na temat kosmosu dawkowana jest niejako dla idiotów dla których wszystko jest do przełknięcia a w odpowiednich momentach trzeba zasłonę uchylić także tym ciekawym świata.
Dotyczy to całego układu słonecznego, poza nim nie wiemy chyba nic, chyba, że ktoś wiedzę ową ujawnia ludziom, którzy resztę uważają za niegodnych oświecenia.
Ktokolwiek kilka lat temu mówił o wodzie poza Ziemią mianowany był heretykiem i fantastą i nagle środowisko naukowe stwierdziło ów fakt ale ci którzy głosili owe prawdy już stoczyli się w odmęty szaleństwa lub niesławy.
  • 0



#3

Nick.
  • Postów: 1527
  • Tematów: 777
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

24c25d4688cc6b26.jpg

Symulacja pokrywy śnieżnej na północnym biegunie Marsa / NASA

 

 

Pomimo, że atmosfera Czerwonej Planety jest znacznie cieńsza niż ziemska, to zaobserwowano w niej chmury. Ponadto na przestrzeni lat zauważono również okresowe opady śniegu głównie w postaci suchego lodu, czyli sprowadzonego do postaci stałej dwutlenku węgla.

 

Z najnowszego badania przeprowadzonego przez Francuskich i Amerykańskich astronomów wynika, że na Marsie występują opady w formie zamrożonych cząstek wody. Te opady pojawiają się tylko nocą, czyli w czasie w którym dochodzi do spadku temperatury. Występowanie burz i prędkość z jaką docierają do powierzchni planety, zmusza naukowców do ponownego przeanalizowania ogólnych warunków pogodowych na Marsie.

 

Zespół pod kierownictwem Aymeric Spiga z Uniwersytetu Piotra i Marii Curie w Paryżu, połączył dane dostarczone przez różne misje na powierzchnię Marsa jak i orbiterów Mars Global Surveyor i Mars Reconnaissance Orbiter by stworzyć nowy model atmosferyczny. Następnie przeprowadzone zostały symulacje numeryczne warunków pogodowych, regionów Marsa w których występuje zachmurzenie. Ich wyniki wykazały, że w tych obszarach mogą występować konwekcyjne burze śnieżne.

 

“W naszych symulacjach konwektywne burze śnieżne występują tylko podczas nocy marsjańskich i wynikają z niestabilności atmosferycznej spowodowanej radiacyjnym chłodzeniem przez zamarznięte cząsteczki wody. Generuje to silne prądy konwekcyjne pomiędzy dolną a górną warstwą chmur, czego rezultatem są obfite opady śniegu.”

 

Sonda Mars Phoenix zaobserwowała śnieg na Marsie / Voa News

 

 

Wyniki są sprzeczne z długoletnim przekonaniem, że chmury nisko położone powoli opuszczają śnieg na powierzchnię. Uważano tak, ponieważ Mars ma bardzo cienką atmosferę, a zatem nie występuje tam zjawisko gwałtownego przemieszczania się mas powietrza czyli tak zwanych wiatrów. Jednak symulacje wykazały, że cząsteczki lodu dotarłyby na powierzchnię w ciągu kilku minut, a nie jak uważano godzin.

 

Odkrycia te wykazują, że marsjańskie burze śnieżne mają również znaczący wpływ na transport pary wodnej i sezonowe odkładanie się warstw lodu. “Nocna konwekcja w lodowych chmurach Marsa i związane z tym opady śniegu prowadzą do transportu wody zarówno powyżej jak i poniżej warstw dobrze wymieszanych, a tym samym mają wpływ na cykl obiegu wody na  Marsie.”

 

Jednak jak wyjaśnia Spiga, śnieg na Marsie jest inny niż ziemski. Na Czerwonym Globie nie będzie możliwe ulepienie bałwana ani szusowanie na nartach. Marsjański śnieg przypomina bardziej warstwę szronu. Niemniej jednak symulacje wskazują na pewne podobieństwa pomiędzy zjawiskami meteorologicznymi Ziemi i Marsa.

Mateusz Olszewski

(UT, N, AFP)

http://kosmonauta.ne...sie-pada-snieg/


  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych