Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kościół Ewangelicko-Augsburski


  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1

KXYZ.
  • Postów: 186
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Postanowiłem napisać ten temat z myślą o osobach, które poszukują swojej drogi w obrębie chrześcijaństwa (nie chcąc z niego rezygnować), a nie uznają teologii Kościoła, do którego obecnie należą. Jest to także odpowiedź na powszechne na tym forum zjawiska ateizmu/agnstycyzmu często wynikającego niestety z niechęci do katolicyzmu. Proszę nie oceniać w tym wątku racji chrześcijaństwa czy danej wspólnoty, gdyż nie po to on powstał.

Słowem wstępu przedstawię pokrótce czym w ogóle jest wyznanie ewangelicko-augsburskie (czyli luterańskie). Część faktów będzie prawdopodobnie znana wielu osobom ze szkolnej lekcji historii, ale pewnych informacji w podręczniku nie znajdziemy. Luteranizm zapoczątkowało wystąpienie Marcina Lutra w 1517 roku, od którego nazwiska pochodzi jego nazwa. Będący księdzem niemiecki teolog w swoich 95 tezach sprzeciwił się bezbożnym praktykom, do których ówcześnie dochodziło w Kościele Rzymskokatolickim. Negatywna reakcja papiestwa (potępienie duchownego i ekskomunika) zmusiła go do schizmy i reformy Kościoła na własną rękę z pomocą popierających go osób (mimo wszystko sam Luter nigdy katolicyzmu się nie wyrzekł). Uznano Pismo Święte za jedyne i niepodważalne źródło wiary, a przeczące mu tradycje odrzucono. Przeprowadzono szereg reform administracyjnych i liturgicznych: zniesiono prymat papieża, kapłaństwo hierarchiczne (co do dzisiaj jest głównym źródłem konfliktu między luteranami, a katolikami) oraz celibat duchowieństwa, wprowadzono do liturgii Mszy języki narodowe i usunięto jej ofiarne elementy. Zrezygnowano także z kultu świętych oraz przywrócono udzielanie Komunii wiernym pod obydwiema postaciami. Potępiono naukę o odpustach, a za jedyne źródło zbawienia uznano wiarę w zbawcze dzieło Chrystusa na Golgocie. Proces tych zmian nazwano reformacją.

Luteranizm w Polsce sięga już XVI wieku, dosyć tolerancyjne społeczeństwo umożliwiło przetrwanie tego wyznania w katolickim kraju. Kościół Ewangelicko-Augsburski uzyskał pełną tożsamość prawną dopiero w 1936 roku w wyniku wydania dekretu przez prezydenta Mościckiego. Olbrzymie straty poniósł w trakcie II wojny światowej, kiedy hitlerowcy wymordowali znaczną część duchownych i zniszczyli kościelne mienie (w tym budynki kościołów). Udało się mu jednak utrzymać w miarę normalną egzystencję w okresie PRLu, a po 1989 roku zaczął funkcjonować bez ograniczeń.

Obecnie wspólnota istnieje jako "Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP", władzę ustawodawczą stanowi zgromadzenie biskupów zwane Synodem, natomiast organem wykonawczym jest Konsystorz. Zwierzchnikiem jest biskup Kościoła, obecnie funkcję tę pełni ks. bp Jerzy Samiec, za głowę Kościoła uważany jest Jezus Chrystus. W KEA istnieje urząd trzystopniowy - diakon-prezbiter-biskup. Diakonem może być kobieta lub mężczyzna, natomiast prezbiterem lub biskupem wyłącznie mężczyzna (nosi on wówczas tytuł "księdza", nie jak niektórzy uważają "pastora"). Wspólnota zgodnie z luterańskimi naukami odrzuca sakrament kapłaństwa, jednakże zachowano sukcesję urzędu poprzez nałożenie rąk na głowę. Za sakramenty uznawane są wyłącznie Chrzest i Komunia, gdyż tylko je Chrystus ustanowił osobiście i z widocznym znakiem. Komunii (zwanej także Sakramentem Ołtarza lub Wieczerzą Pańską/Świętą) udziela się pod obydwiema postaciami, uznaje się fizyczną obecność Ciała i Krwi Pańskiej w chlebie i winie, ale w odróżnieniu od katolicyzmu nie uznaje się całkowitej przemiany materii pokarmów, a zmieszania się obydwu materii (nauka ta nosi nazwę konsubstancjacji - współistnienia). Konsekrowana hostia jest prawdziwym chlebem i prawdziwym Ciałem, natomiast w kielichu znajduje się prawdziwe wino i prawdziwa Krew (w katolicyzmie jest wyłącznie Ciało i wyłącznie Krew). Aby przystąpić do Komunii wymagana jest spowiedź powszechna, która odbywa się w czasie nabożeństwa, ale oczywiście na własne życzenie można odbyć osobistą spowiedź z księdzem. KEA udziela chrztu niemowlętom, jest on uznawany przez większość innych chrześcijańskich wspólnot (w tym Kościół Rzymskokatolicki).

Polskie nabożeństwo luterańskie ze względu na wpływy kalwinistyczne ma bardzo specyficzną formę, ale w dużej mierze przypomina katolicką Mszę (podział na liturgię wstępną, liturgię Słowa, liturgię Wieczerzy Pańskiej i liturgię końcową). Luterański kalendarz liturgiczny jest bardzo podobny do katolickiego, istnieją pewne różnicę w kwestii nazw świąt, a także są w nim zawarte uroczystości charakterystyczne dla ewangelicyzmu (np. Święto Reformacji). Luteranie obchodzą wiele świąt w tradycji polskiej (np. Wigilia Bożego Narodzenia obchodzona jest niemal tak samo jak przez katolików, łącznie ze zwyczajem łamania się opłatkiem i śpiewania kolęd). KEA nie uznaje sakramentaliów, w tym także wody święconej i olejków. Księża noszą charakterystyczne stroje liturgiczne - czarną togę z befką, opcjonalnie przykrytą specjalną komżą, uznawana jest także alba skandynawska ze stułą w kolorze bieżącego okresu roku liturgicznego. Diakon nosi natomiast czarną togę z żabotem. Jako strój służbowy stosowany jest najczęściej garnitur z koloratką (diakon powinien nosić zieloną koszulę), rzadziej spotykany w Polsce jest też tzw. surdut luterski.

Nie chcę się więcej rozpisywać, więc zainteresowanych zapraszam na stronę www.luteranie.pl, a także polecam odwiedzić najbliższą parafię KEA.

PS. Sam do KEA nie należę, więc nie "reklamuję" go jako jego członek.
  • 1

#2

luk1407.
  • Postów: 122
  • Tematów: 11
Reputacja Bardzo zła
Reputacja

Napisano

Sodoma i Gomora :

Kościół ewangelicki udzielił ślubu gejom – po raz pierwszy w Niemczech

Pierwsza gejowska para otrzymała w Niemczech ślub od Kościoła ewangelickiego. Rüdiger Zimmermann, jeden z “małżonków”, powiedział w wywiadzie, że nie był “świadomy, że jesteśmy pierwsi w kraju”. „Zawsze było naszym marzeniem wziąć ślub.” Zimmermann chciał wziąć ze swoim partnerem ślub kościelny, bo jest zakorzeniony w Kościele.

Bawarska parafia w Hösbach nie chciała udzielić parze ślubu. Homseksualiści musieli pojechać do Seligenstadt w Hesji, gdzie teraz „szukają mieszkania” – dla siebie i 18-letniego syna jednego z mężczyzn, który żyje razem z nimi.

Parafia ewangelicka w Hesja udzieliła ślubu według ceremoniału praktycznie identycznego z ceremoniałem przewidzianym dla normalnego ślubu.

Zdaniem ewangelickiego biskupa Friedricha Webera, po udzielonym ślubie dialog między Kościołem ewangelickim a katolickim „stał się trudniejszy”. Jego zdaniem, katolicy „nie mogą zrozumieć” udzielenia ślubu homoseksualnej parze. Uważa on, że ta sprawa będzie miała problematyczne konsekwencje. Biskup Weber twierdzi, że „ślub między mężczyzną a kobietą musi zostać czymś wyraźnie odmiennym”, a kościoły wszystkich poszczególnych landów muszą znaleźć ze sobą wzajemne porozumienie w kwestii ślubów homoseksualnych.

PCh/Faz.net


Kpł 18; 22:"Nie będziesz obcował z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą. To jest obrzydliwość!" Kpł 20; 13:"Ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą, popełnia obrzydliwość. Obaj będą ukarani śmiercią, sami tę śmierć na siebie ściągnęli." Rz 1; 26-28;"Dlatego to wydał ich Bóg na pastwę bezecnych namiętności: mianowicie kobiety ich przemieniły pożycie zgodne z naturą na przeciwne naturze. Podobnie też i mężczyźni, porzuciwszy normalne współżycie z kobietą, zapałali nawzajem żądzą ku sobie, mężczyźni z mężczyznami uprawiając bezwstyd i na samych sobie ponosząc zapłatę należną za zboczenie. A ponieważ nie uznali za słuszne zachować prawdziwe poznanie Boga, wydał ich Bóg na pastwę na nic niezdatnego rozumu, tak że czynili to, co się nie godzi." 1 Kor 6;9:"Czyż nie wiecie, że niesprawiedliwi nie posiądą królestwa Bożego? Nie łudźcie się! Ani rozpustnicy, ani bałwochwalcy, ani cudzołożnicy, ani rozwięźli, ani mężczyźni współżyjący z sobą"

Użytkownik luk1407 edytował ten post 16.08.2013 - 18:04

  • -1

#3

KXYZ.
  • Postów: 186
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Polski Kościół Ewangelicko-Augsburski nie udziela ślubów homoseksualistom. Z tego co wiem kwestię małżeństwa reguluje prawo wewnątrzkościelne, które uznaje je wyłącznie za związek kobiety i mężczyzny. W Polsce luterańscy księża są zobowiązani przestrzegać przepisów ustanowionych przez Synod, a za wykroczenia odpowiadają przed biskupem diecezjalnym.

EKD jest w przeciwieństwie do polskiego KEA Kościołem (niezdrowo) liberalnym. Nie jest to jedyna niemiecka wspólnota luterańska, istnieje też konserwatywny SELK. W ewangelicyzmie istnieje bardzo duża rozbieżność poglądowa, są wspólnoty liberalne, które wprowadzają chore "nowinki" typu ordynacja kobiet czy właśnie małżeństwa homoseksualne, ale istnieją także konserwatywne Kościoły, które sprzeciwiają się takim bezbożnym praktykom.

Użytkownik Kubala95 edytował ten post 18.08.2013 - 13:26

  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych