Meczety w Polsce
Aktualnie w Polsce znajduje się 5 czynnych meczetów:
Meczet w Bohonikach
Meczet w Gdańsku – jedyny posiadający minaret
Meczet w Kruszynianach
Meczet w Warszawie
Meczet w Poznaniu
Dodatkowo w budowie jest jeszcze jeden meczet w Warszawie i jeden w Białymstoku
Meczet w Bohonikach – jeden z pięciu – obok meczetu w Kruszynianach, Warszawie, Poznaniu i Gdańsku – czynnych meczetów w Polsce. Znajduje się we wsi Bohoniki.
Meczet zbudowany został na przełomie XIX i XX wieku, prawdopodobnie w 1873. Dokumentacja historyczna nie zachowała się, ale taką datę odkryto w 2005 podczas kapitalnego remontu ścian budynków na futrynie drzwi wejściowych. Świątynia powstała po pożarze wcześniejszego meczetu osadników tatarskich, który miał być zlokalizowany w pobliżu zabytkowego cmentarza położonego we wschodniej części wsi, a istniejącego prawdopodobnie od XVIII w., a być może nawet od XVII wieku.
Podczas II wojny światowej meczet został zdewastowany przez hitlerowców, którzy urządzili w nim szpital polowy. Po 1945 meczet kilkakrotnie przechodził drobne remonty. Pojawiły się plany rozbudowy, lecz konserwator zabytków nie zgodził się na rozbudowę.
W 2003 przeprowadzony został remont dachu; zmieniono wtedy dach blaszany na gontowy. w 2005 przeprowadzono remont generalny.
Meczet w Gdańsku –Działa on w ramach Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Gdańsku, która jestjedną z ośmiu gmin w kraju. Meczet znajduje się na osiedlu VII Dwór przy ulicy Abrahama 17a. Świątynia powstała dzięki ofiarności społeczności muzułmańskiej Trójmiasta, dotacjom państw islamu i zbiórkom wśród studentów z krajów arabskich, licznie przybywających w latach osiemdziesiątych XX wieku do Gdańska.
Akt erekcyjny pod budowę wmurowano w 1984 roku. Samą budowę świątyni ukończono w 1990 roku. Prace trwały sześć lat, a w efekcie powstał trzeci meczet w kraju, a zarazem pierwszy murowany. Nosi on imię poety i filozofa, twórcy panislamizmu - Dżamala ad-Dina Al-afganiego.
Modlitwy odprawia się pięć razy dziennie: przed wschodem słońca, w południe, po południu, po zachodzie słońca i wieczorem. Obowiązek modlitwy dotyczy wyznawców od dziesiątego roku życia. Obiekt jest udostępniony do zwiedzania wyłącznie w dniach otwartych, a wstęp jest dozwolony pod okiem opiekuna. Od wszystkich zwiedzających wymaga się zdjęcia butów przed wejściem sali modlitwy, a od kobiet dodatkowo skromnego stroju, ale bez konieczności zasłaniania włosów.
Po zamachach z 11 września 2001 roku w USA meczet gdański stał się celem ataków (obrzucanie kamieniami, wybijanie szyb) „nieznanych sprawców”. Ostatni akt wandalizmu miał miejsce w lipcu 2012 roku.
Meczet w Kruszynianach – drewniany meczet znajdujący się we wsi Kruszyniany, w województwie podlaskim. Jest do dziś najstarszym meczetem tatarskim zachowanym w Polsce, zbudowanym na planie prostokąta o wymiarach 10×13 m.
Wieś Kruszyniany w XVII wieku została nadana przez króla Jana III Sobieskiego Tatarom, którzy wzięli udział w wojnie z Turkami stając po stronie Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Społeczność tatarska po osiedleniu się zbudowała meczet, który po raz pierwszy wspomniany jest już w dokumentach z 1717. Obecny został zbudowany prawdopodobnie w drugiej połowie XVIII wieku lub w pierwszej połowie XIX wieku (dokładna data budowy nie jest znana), na miejscu dawniejszego meczetu. W 1846 budynek przeszedł remont, o której to dacie świadczy kamień znajdujący się w fundamencie obok wejścia dla kobiet.
Po II wojnie światowej lokalną wspólnotę muzułmańską zasilili repatrianci muzułmańscy z terenów obecnej Białorusi. W sierpniu 2008 udało się pozyskać dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zainstalowanie nowoczesnego systemu przeciwpożarowego w drewnianym budynku meczetu.
Meczet w Kruszynianach jest wpisany na krajową listę zabytków Polski, a 22 października 2012 roku zarządzeniem Prezydenta RP został, wraz z meczetem w Bohonikach, uznany za pomnik historii„Bohoniki i Kruszyniany – meczety i mizary”.
Meczet w Warszawie – meczet znajdujący się w Warszawie, w dzielnicy Wilanów przy ulicy Wiertniczej 103.Meczet w Warszawie nie jest typowym muzułmańskim domem modlitwy, lecz adaptowaną w 1993 roku willą. W jej pomieszczeniach mieszczą się również siedziby islamskich instytucji kulturalnych oraz biura Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Warszawie. Meczet nie posiada minaretu.
Meczet w Poznaniu – należący do Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego ośrodek islamu z meczetem, zlokalizowany w Poznaniu przy ul. Biedrzyckiego 13 (Łazarz). Pod tym adresem mieści się także Stowarzyszenie Studentów Muzułmańskich w Polsce, założone w latach 80. XX w. i Centrum Kulturalno-Oświatowe.
W Poznaniu stale przebywa około 200 muzułmanów (w regionie wielkopolskim od 500 do 1000), a podczas licznych imprez targowych i kongresów, liczba ta znacząco wzrasta. W 2006, z inicjatywy Ligi Muzułmańskiej w RP, zagospodarowano willę przy ul. Biedrzyckiego na salę modlitw i ośrodek islamu. Kierownikiem Centrum Kulturalno-Oświatowego i imamem jest Youssef Chadid – Marokańczyk, zamieszkały w Polsce od 1994. Poprzednim imamem był Husam Freikh, tłumacz i nauczyciel języka arabskiego, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego. Liczbę osób stale uczestniczących w modłach piątkowych (Dżummuah) szacuje się na około 60.
Źródło: http://nieislamowi.pl/2013/06/18/meczety-w-polsce/
No to jak, mamy ten " problem muzułmański " w Polsce, czy jeszcze nie ? Nie ma się czym przejmować, we Francji, Anglii, czy Szwecji rzeczywiście mają powody do strachu, ale u nas jest bardzo bardzo spokojnie. Mamy Tatarów i jakoś nie robią problemów, a nawet jeśli gdzieś robią, to nie bardziej niż my. Problem będzie gdy będzie ich za dużo i będą tworzyli swoje getta, a być może nawet będą mieli silny wpływ na politykę wewnętrzną.