Najstarsze, najwyższe, najszersze i największe drzewa na świecie
Umówmy się: drzewa są powodem, dla którego ty i ja jesteśmy wciąż żywi. To jedyny powód, dla którego ludzkość jest w punkcie, w którym jest teraz.
Ten artykuł składa hołd kilku drzewom, którym udało się przetrwać i prosperować przez tysiące lat.
Stary Tjikko – Najstarsze klonalne drzewo świata (9,550 lat)
Za najstarsze na świecie drzewo uważa się 9,550 letni (datowany węglem)! świerk pospolity. Znajduje się na górze Fulufjället w prowincji Dalarna (Szwecja) i zostało odkryte przez profesora Geografii, Leifa Kullmana. Drzewo nazwano "Stary Tjikko" po jego psie.
Na pierwszy rzut oka, to 5 metrowe drzewo może nie wydawać Ci się najstarszym na świecie organizmem, ale nie daj się zwieść jego wielkości! Przez tysiące lat to drzewo z powodzeniem adaptowało się do każdej zmiany klimatu, która nastąpiła na terenie, na którym ono występuje.
Uważa się, że powód, dla którego to drzewo przetrwało tak długo, wynika z dwóch procesów: wegetatywnego klonowania i warstw. Podczas wegetatywnego klonowania, pień drzewa może umrzeć co kilkaset lat (około 600 w tym przypadku), ale system korzeniowy może żyć przez tysiące lat. Nakładanie warstw występuje wtedy, gdy jedna z gałęzi dotyka ziemi i w końcu "staje się główną".
Naukowcy również znaleźli kilka innych drzew w okolicy, wszystkie datowane na ponad 8000 lat - naprawdę oszałamiające!
Methuselah – najstarsze nieklonalne drzewo świata (4,845 lat)
Methuselah (pol. Matuzalem) jest rodzajem sosny rosnącej wysoko w Górach Białych we wschodniej Kalifornii. Drzewo zawdzięcza swoją nazwę po jednym z najdłużej żyjących bohaterów Biblii, który dożył prawie 1000 lat.
W przeciwieństwie do Tjikko który przetrwał przez "klonowanie", Matuzalem jest uważany za najstarsze żyjące niesklonowane drzewo/organizm. Został przetestowany dendrochronologicznie (licząc pierścienie drzew), licząc od 2012 drzewo ma 4845 lat!
Hyperion – najwyższe drzewo świata (115.6 m)
Hyperion został odkryty 25 sierpnia 2006 r. przez przyrodników Chrisa Atkinsa i Michaela Taylora w bardzo odległym regionie parku narodowego Redwood (California, USA) i ma około 700-800 lat. Odkrywcy twierdzą, że drzewo mogło być prawdopodobnie wyższe niż 115m, ale z powodu uszkodzenia przez dzięcioła na czubku ma obecnie 115.6m.
Chociaż odnotowano kilka innych drzew, wyższych od tego giganta, większość z nich zostało zniszczonych na początku lat 60-tych podczas wylesiania regionu Redwood. W rzeczywistości ponad 90% dawnych lasów państwowych zostało ścięte. Trwało to aż do 1978 roku, kiedy teren został zakupiony i przyłączony do Parku Narodowego. Ludzie spekulują, że tysiące drzew - niekiedy nawet większych i wyższych niż Hyperion - zostały wycięte w czasie całodobowej wycinki drzew w latach 60-tych i 70-tych.
Tak jak w przypadku wszystkich tych rzadkich drzew, dokładna lokalizacja jest utrzymywana w tajemnicy i tylko 3 grupy ludzi były kiedykolwiek w stanie go znaleźć i udokumentować.
Generał Sherman - Największe drzewo świata
Mimo, że istnieje wiele innych drzew, które są wyższe i szersze u podstawy, nie pasują do niesławnego drzewa Generała Shermana. To drzewo przewyższa wszystko żyjące na tej planecie przez samą swoją wielkość (bez gałęzi) i jest uważany za największy żywy organizm na tej planecie.
Szacowany wiek tego drzewa to około 2,300-2,700 lat. Przetrwał wiele pożarów, zmian klimatycznych i - na szczęście - współczesnego człowieka. Przybliżona masa to około 1385 ton, 83,8 m wysokości i 11,1 m średnicy (u podstawy), jest to najszybciej rozwijające się, żyjące stworzenie na tej planecie!
W 1879 drzewo to zostało nazwane po wojnie secesyjnej generał William Tecumseh Sherman, przez przyrodnika Jamesa Wolvertona, który służył jako porucznik w 9 pułku kawalerii pod dowództwem gen. Shermana.
Drzewo z Tule - Najszerszy pień na świecie
Drzewo z Tule (hiszp.: Árbol del Tule) to Cyprys położony w centrum miasta Santa Maria del Tule w meksykańskim stanie Oaxaca. Miasto zostało nazwane po drzewie!
To około 1400 letnie (niektóre źródła podają, ponad 2000) drzewo uważa się za drzewo, które ma największy pień. Jego średnica to 11,62 m. Spekulowano czy pień nie składał się z kilku drzew, ale po dokładnym zbadaniu DNA stwierdzono, że jest to w istocie jedno drzewo.
Niestety na początku lat 90-tych stwierdzono, że drzewo powoli umiera z powodu silnego zanieczyszczenia (ponad 8000 samochodów przejeżdża na pobliskiej autostradzie) i niedoboru wody. Może to drzewo da się uratować? Biorąc pod uwagę to, że udało mu się zostać przy życiu przez około 1400 lat, odpowiedź brzmi tak. Czy przetrwa? Tą odpowiedź pozostawię dla Ciebie.
Dąb Bartek - jeden z najstarszych w Polsce dębów
W okresie międzywojennym wiek tego dębu oceniano nawet na 1200 lat. Cezary Pacyniak w publikacji z 1992 "Najstarsze drzewa w Polsce" podał wyniki swoich badań, wg których wiek Bartka ocenił natenczas na 654 lata.
Według pomiarów z 2013 roku drzewo ma 28,5 metra wysokości. Wcześniejsze źródła podawały 30 metrów. Według danych z Nadleśnictwa Zagnańsk obwód pnia wynosi na wysokości 1,30 m – 9,85 m, a przy ziemi 13,4 m, rozpiętość korony 20 m x 40 m, okap korony 720 m³, pierśnica 3,14 m. Miąższość całego drzewa wynosi ok. 72 m³, miąższość grubizny całego drzewa ok. 65 m³, w tym pień główny – ok. 46 m³.
Bądźmy bardziej świadomi tych darów!
Do tego dnia, drzewo jest jednym z najbardziej niedocenianych żywych organizmów na naszej planecie. W oku niewykształconego i nieświatłego człowieka, drzewo to tylko rolka papieru toaletowego - przedmiot codziennego użytku - a nie luksus, który może być odebrany w dowolnym momencie. Ludzie, którzy chronią i dbają o nie są ironicznie nazywani "tulącymi drzewa" i są stale poniżani przez masy. Te wspaniałe żywe organizmy są niszczone na co dzień. W rzeczywistości jest to dość smutne i niepokojące. Razem możemy to zmienić.
Użytkownik monstercat edytował ten post 01.09.2013 - 15:45