Skocz do zawartości


Zdjęcie

Fascynujące symulacje kosmosu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1

Antymateria.
  • Postów: 392
  • Tematów: 22
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Przeglądając internet znalazłem parę naprawdę ciekawych symulacji układu słonecznego i całego wszechświata.Niektóre są naprawdę genialne a w szczególności 4 ostatnie miłej zabawy ;)

http://www.chromoscope.net/ - strona umożliwia oglądanie nieba w różnych częstotliwościach, począwszy od promieniowania gamma, poprzez rentgenowskie, widzialne, H-alpha, podczerwień, mikrofale, a kończąc na promieniowaniu radiowym. Możemy także skorzystać z wyszukiwarki, aby znaleźć interesujący nas obiekt kosmiczny.

http://janus.astro.u...u/SolarSystems/ - symulacja układu słonecznego, możemy wybrać interesujące nas planety wraz z ich księżycami, dostępnych jest też kilka symulacji z poza naszego układu.Fajne przedstawienie księżyców orbitujacych wokół planet.

http://www.gunn.co.n...to...ograde.xml - wizualizacja ruchu planet należących do Układu Słonecznego. Możliwość wyboru prędkości, przybliżenia, punktu odniesienia etc.O tym jak to w kosmosie czas nie ma żadnego znaczenia. :D

- panorama kosmosu 360 stopni.Efekt jest genialny po ciemku może się wydawać że jest się tam naprawdę. :D

http://uploads.ungro...25...rse_ng.swf - Animacja ukazująca ogrom wszechświata.Jak to bardzo jesteśmy malutcy jak i gigantyczni jednocześnie.
  • 14

#2

skittles.
  • Postów: 1323
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie wiem czy gdzieś już było, nie znalazłem, ale wrzucam bo świetna sprawa: Universe Sandbox

 

 

http://universesandbox.com/download/


  • 0



#3 Gość_Rolland

Gość_Rolland.
  • Tematów: 0

Napisano

Polecam zbadać http://en.spaceengine.org/

 

Dużo screenów użytkowników na oficjalnym forum: http://en.spaceengin.../forum/10-432-2


  • 0

#4

Milosz.
  • Postów: 547
  • Tematów: 47
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

SpaceEngine, genialny program, jest tego tam masa do zwiedzania, wymaga dobrego kompa, mój ma z tym programem problem i trochę się przymula, ale grunt, że da się korzystać. Universe Sandbox, też świetny program, można dzięki niemu zobaczyć co się stanie jak umieścimy drugi księżyc na orbicie naszej planety, albo co się stanie jak przez nasz Układ Słoneczny przeleci czarna dziura ( jaja niezłe w tedy są, polecam zrobienie tej symulacji ) można nawet zobaczyć jak wygląda zderzenie galaktyk, polecam ten program.
Oprócz tych programów polecam jeszcze inny. Celestia, jest to pracujący w czasie rzeczywistym, wykorzystujący grafikę 3D program astronomiczny. W zasadzie jest to specyficzny symulator podróży kosmicznych. Dzięki temu programowi użytkownik może wybrać się w wirtualną podróż po Układzie Słonecznym, a także dalekich zakątkach naszej galaktyki. Celestia to program rozbudowany, posiadający bardzo bogatą bazę obiektów jednak użytkownicy, którzy potrzebują jeszcze więcej mogą skorzystać z rozległej bazy dodatków i rozszerzeń, a nawet sami je tworzyć ( dodatki są okrutnie proste do zrobienia samemu, dlatego często się bawię tym programem ), jeszcze raz, polecam ten program. 8)
  • 0



#5

pawlitto.
  • Postów: 181
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Illustris - wszechświat wirtualny

 

Po pięciu ladach żmudnego kodowania i trzech miesiącach obliczeń równoległych na 8 tysiącach procesorów powstała na MIT najdokładniejsza symulacja wszechświata nazwana Illustris. Potrafi ona odtworzyć ewolucję wszystkiego - od Wielkiego Wybuchu, przez formowanie się gwiazd i czarnych dziur, aż po powstanie galaktyk, niemal od początku czasu do dnia dzisiejszego.

Symulacja ta startuje zaledwie 12 milionów lat po Wielkim Wybuchu i idzie naprzód 13 kolejnych miliardów lat - do dnia dzisiejszego. Mimo że obejmuje ona praktycznie cały czas jaki upłynął od początku wszystkiego to jest ograniczona miejscowo - symulowany jest wycinek wszechświata - sześcian o bokach długości 350 milionów lat świetlnych.

Wewnątrz tego sześcianu znajduje się 12 miliardów trójwymiarowych "pikseli" - elementów reprezentujących materię, zarówno barionową (tzw. zwykłą) jak i ciemną, które odtwarzają dokładnie wszystko to co dzieje się w skali najmniejszej po największą.

To, że działa ona jak należy potwierdza jej wynik. Po odtworzeniu w jej wnętrzu 13 miliardów lat ewolucji wszechświata znaleźć w niej można ponad 41 tysięcy galaktyk - zarówno spiralnych, przypominających drogę mleczną jak i eliptycznych, gromady galaktyk czy czarne dziury.

Illustris daje naukowcom fantastyczną możliwość wglądu w historię kosmosu - mogą oni dowolnie przybliżać i oddalać swój punkt widzenia, a także cofać i posuwać się naprzód w czasie. Być może z jego pomocą uda się ustalić wszystko co stało się w między czasie - od Wielkiego Wybuchu aż do dziś.

 

http://www.youtube.c...SFR40SY58#t=365


  • 0

#6

Nick.
  • Postów: 1527
  • Tematów: 777
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

fot-shutterstock-20032_l.jpg

 

 

Największa symulacja Wszechświata powstała w Zurychu

 

Zespół z Uniwersytetu w Zurychu stworzył komputerową symulację ewolucji Wszechświata z 25 miliardami galaktyk. To wstęp do rzeczywistych badań ciemnej materii i ciemnej energii oraz przeszłości kosmosu przez europejski teleskop kosmiczny Euclid.

 

Symulacja uruchomiona na superkomputerze Piz Daint w Szwajcarskim Narodowym Centrum Superkomputerowym trwała „tylko” 80 godzin. To krótki czas, jak na potrzebną skalę obliczeń i jest on wynikiem trzech lat programistycznej pracy szwajcarskiej grupy. Symulacja obejmuje bowiem 2 biliony wirtualnych cząstek, które reprezentują wypełniającą kosmos ciemną materię i 25 miliardów galaktyk (w rzeczywistości galaktyk jest jeszcze więcej).

 

Program pokazał, jak Wszechświat ewoluował. Badacze zobaczyli zmiany w rozkładzie ciemnej materii powodowane jej własną grawitacją. Symulacja ukazała m.in. małe formacje ciemnej materii - tzw. halo, w których według obecnej wiedzy ukształtowały się galaktyki. Jednym z największych wyzwań programistów była symulacja galaktyk, w tym tak małych, jak 1/10 Drogi Mlecznej, w trudnej do wyobrażenia objętości odpowiadającej obserwowalnemu Wszechświatowi. Takie wymagania postawili organizatorzy europejskiej misji Euclid, w ramach której wystrzelony zostanie satelita badający ciemną materię i energię. Symulacja pomoże w przygotowaniu rzeczywistych pomiarów prowadzonych z kosmosu.

 

„Natura ciemnej energii pozostaje jedną z nierozwiązanych zagadek nowoczesnej nauki” - mówi prof. Romain Teyssier z Uniwersytetu w Zurychu. Obecnie naukowcy potrafią ją badać tylko pośrednio. Kiedy Euclid dokona obserwacji światła wysyłanego przez miliardy galaktyk, astronomowie będą mogli zmierzyć niewielkie odchylenia w jego biegu wynikające z oddziaływań z ciemną materią. „Przypomina to nieco zniekształcenia pojawiające się przy nierównej szybie” - tłumacz prof. Teyssier.

Ponieważ światło podróżuje z ograniczoną prędkością, obserwacja odległych galaktyk pozwoli też astronomom spojrzeć w przeszłość. Euclid wykona topograficzną mapę naszego Wszechświata, odtwarzając aż 10 miliardów lat ewolucji kosmosu.

 

Organizatorzy misji liczą na to, że z planowanych obserwacji uzyskają nowe dane na temat ciemnej materii i energii, i być może odkryją nowe zjawiska, które rozszerzą obecną fizykę - np. pomogą w zmodyfikowaniu ogólnej teorii względności czy odkryciu nowego rodzaju cząstek.

http://www.focus.pl/...w-zurychu-14514

 

 

                                                                                    ***                                                            

                                                     

Nie minęło wiele czasu i oto:

 

Najpotężniejszy superkomputer świata przeprowadził największą symulację Wszechświata

 

 

0647c0dc94a8220amed.png         

Źródło: Superkomputer Sunway TaihuLight - źródło: Jack Dongarra/Top500       

 

        

Sunway TaihuLight to najszybszy superkomputer na świecie. Obecnie żaden superkomputer nie jest w stanie dorównać tej maszynie. Naukowcy z Narodowego Centrum Superkomputerów w Wuxi i Chińskiej Akademii Nauk w Pekinie z pomocą Sunway TaihuLight wykonali największą jak dotąd symulację Wszechświata.

 

Chińska maszyna jest oficjalnie najpotężniejszym superkomputerem na świecie. Sunway TaihuLight posiada moc obliczeniową 93 petaflopsów, zawiera 41 tysięcy procesorów ShenWei i ponad 10,5 miliona rdzeni oraz 1,3 petabajta pamięci RAM. Warto dodać, że drugim najszybszym superkomputerem świata jest chiński Tianhe-2, zaś do końca obecnego roku tamtejsi naukowcy mają ukończyć prace nad prototypem nowego komputera o niezwykłej mocy obliczeniowej 1 eksaflopsa - to około 10 razy więcej od możliwości, jakie prezentuje Sunway TaihuLight.

 

Chińscy naukowcy skorzystali z tego superkomputera, aby zasymulować narodziny i wczesną ekspansję Wszechświata. Była to największa jak dotąd symulacja, która uwzględniała aż 10 bilionów wirtualnych cząstek, lecz trwała tylko jedną godzinę. Poprzednimi rekordzistami byli badacze z Uniwersytetu w Zurychu, którzy z pomocą superkomputera IBM Piz Daint zasymulowali 25 miliardów wirtualnych galaktyk. W ich skład wchodziło "jedyne" 2 biliony cząstek, lecz symulacja trwała przez 80 godzin.

 

Chińscy naukowcy liczą, że następca Sunway TaihuLight pozwoli odtworzyć jeszcze więcej galaktyk i zostawi konkurencję daleko w tyle. Japońskie władze zapowiedziały, że będą przeznaczać duże sumy pieniędzy na rozwój własnych superkomputerów, z kolei Stany Zjednoczone chcą zbudować maszynę o mocy obliczeniowej 1 eksaflopsa do 2025 roku. Chiny będą w posiadaniu takiego sprzętu jeszcze w 2017 roku.

źródło: http://tylkonauka.pl...je-wszechswiata


Użytkownik Nick edytował ten post 07.08.2017 - 23:37

  • 1





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych