Napisano 24.11.2013 - 13:57
Popularny
Napisano 25.01.2014 - 13:03
Nie wiem czy gdzieś już było, nie znalazłem, ale wrzucam bo świetna sprawa: Universe Sandbox
http://universesandbox.com/download/
Napisano 25.01.2014 - 16:11
Polecam zbadać http://en.spaceengine.org/
Dużo screenów użytkowników na oficjalnym forum: http://en.spaceengin.../forum/10-432-2
Napisano 14.04.2014 - 22:12
Napisano 10.05.2014 - 14:07
Illustris - wszechświat wirtualny
Po pięciu ladach żmudnego kodowania i trzech miesiącach obliczeń równoległych na 8 tysiącach procesorów powstała na MIT najdokładniejsza symulacja wszechświata nazwana Illustris. Potrafi ona odtworzyć ewolucję wszystkiego - od Wielkiego Wybuchu, przez formowanie się gwiazd i czarnych dziur, aż po powstanie galaktyk, niemal od początku czasu do dnia dzisiejszego.
Symulacja ta startuje zaledwie 12 milionów lat po Wielkim Wybuchu i idzie naprzód 13 kolejnych miliardów lat - do dnia dzisiejszego. Mimo że obejmuje ona praktycznie cały czas jaki upłynął od początku wszystkiego to jest ograniczona miejscowo - symulowany jest wycinek wszechświata - sześcian o bokach długości 350 milionów lat świetlnych.
Wewnątrz tego sześcianu znajduje się 12 miliardów trójwymiarowych "pikseli" - elementów reprezentujących materię, zarówno barionową (tzw. zwykłą) jak i ciemną, które odtwarzają dokładnie wszystko to co dzieje się w skali najmniejszej po największą.
To, że działa ona jak należy potwierdza jej wynik. Po odtworzeniu w jej wnętrzu 13 miliardów lat ewolucji wszechświata znaleźć w niej można ponad 41 tysięcy galaktyk - zarówno spiralnych, przypominających drogę mleczną jak i eliptycznych, gromady galaktyk czy czarne dziury.
Illustris daje naukowcom fantastyczną możliwość wglądu w historię kosmosu - mogą oni dowolnie przybliżać i oddalać swój punkt widzenia, a także cofać i posuwać się naprzód w czasie. Być może z jego pomocą uda się ustalić wszystko co stało się w między czasie - od Wielkiego Wybuchu aż do dziś.
http://www.youtube.c...SFR40SY58#t=365
Napisano 05.08.2017 - 02:17
Największa symulacja Wszechświata powstała w Zurychu
Zespół z Uniwersytetu w Zurychu stworzył komputerową symulację ewolucji Wszechświata z 25 miliardami galaktyk. To wstęp do rzeczywistych badań ciemnej materii i ciemnej energii oraz przeszłości kosmosu przez europejski teleskop kosmiczny Euclid.
Symulacja uruchomiona na superkomputerze Piz Daint w Szwajcarskim Narodowym Centrum Superkomputerowym trwała „tylko” 80 godzin. To krótki czas, jak na potrzebną skalę obliczeń i jest on wynikiem trzech lat programistycznej pracy szwajcarskiej grupy. Symulacja obejmuje bowiem 2 biliony wirtualnych cząstek, które reprezentują wypełniającą kosmos ciemną materię i 25 miliardów galaktyk (w rzeczywistości galaktyk jest jeszcze więcej).
Program pokazał, jak Wszechświat ewoluował. Badacze zobaczyli zmiany w rozkładzie ciemnej materii powodowane jej własną grawitacją. Symulacja ukazała m.in. małe formacje ciemnej materii - tzw. halo, w których według obecnej wiedzy ukształtowały się galaktyki. Jednym z największych wyzwań programistów była symulacja galaktyk, w tym tak małych, jak 1/10 Drogi Mlecznej, w trudnej do wyobrażenia objętości odpowiadającej obserwowalnemu Wszechświatowi. Takie wymagania postawili organizatorzy europejskiej misji Euclid, w ramach której wystrzelony zostanie satelita badający ciemną materię i energię. Symulacja pomoże w przygotowaniu rzeczywistych pomiarów prowadzonych z kosmosu.
„Natura ciemnej energii pozostaje jedną z nierozwiązanych zagadek nowoczesnej nauki” - mówi prof. Romain Teyssier z Uniwersytetu w Zurychu. Obecnie naukowcy potrafią ją badać tylko pośrednio. Kiedy Euclid dokona obserwacji światła wysyłanego przez miliardy galaktyk, astronomowie będą mogli zmierzyć niewielkie odchylenia w jego biegu wynikające z oddziaływań z ciemną materią. „Przypomina to nieco zniekształcenia pojawiające się przy nierównej szybie” - tłumacz prof. Teyssier.
Ponieważ światło podróżuje z ograniczoną prędkością, obserwacja odległych galaktyk pozwoli też astronomom spojrzeć w przeszłość. Euclid wykona topograficzną mapę naszego Wszechświata, odtwarzając aż 10 miliardów lat ewolucji kosmosu.
Organizatorzy misji liczą na to, że z planowanych obserwacji uzyskają nowe dane na temat ciemnej materii i energii, i być może odkryją nowe zjawiska, które rozszerzą obecną fizykę - np. pomogą w zmodyfikowaniu ogólnej teorii względności czy odkryciu nowego rodzaju cząstek.
http://www.focus.pl/...w-zurychu-14514
***
Nie minęło wiele czasu i oto:
Najpotężniejszy superkomputer świata przeprowadził największą symulację Wszechświata
Źródło: Superkomputer Sunway TaihuLight - źródło: Jack Dongarra/Top500
Sunway TaihuLight to najszybszy superkomputer na świecie. Obecnie żaden superkomputer nie jest w stanie dorównać tej maszynie. Naukowcy z Narodowego Centrum Superkomputerów w Wuxi i Chińskiej Akademii Nauk w Pekinie z pomocą Sunway TaihuLight wykonali największą jak dotąd symulację Wszechświata.
Chińska maszyna jest oficjalnie najpotężniejszym superkomputerem na świecie. Sunway TaihuLight posiada moc obliczeniową 93 petaflopsów, zawiera 41 tysięcy procesorów ShenWei i ponad 10,5 miliona rdzeni oraz 1,3 petabajta pamięci RAM. Warto dodać, że drugim najszybszym superkomputerem świata jest chiński Tianhe-2, zaś do końca obecnego roku tamtejsi naukowcy mają ukończyć prace nad prototypem nowego komputera o niezwykłej mocy obliczeniowej 1 eksaflopsa - to około 10 razy więcej od możliwości, jakie prezentuje Sunway TaihuLight.
Chińscy naukowcy skorzystali z tego superkomputera, aby zasymulować narodziny i wczesną ekspansję Wszechświata. Była to największa jak dotąd symulacja, która uwzględniała aż 10 bilionów wirtualnych cząstek, lecz trwała tylko jedną godzinę. Poprzednimi rekordzistami byli badacze z Uniwersytetu w Zurychu, którzy z pomocą superkomputera IBM Piz Daint zasymulowali 25 miliardów wirtualnych galaktyk. W ich skład wchodziło "jedyne" 2 biliony cząstek, lecz symulacja trwała przez 80 godzin.
Chińscy naukowcy liczą, że następca Sunway TaihuLight pozwoli odtworzyć jeszcze więcej galaktyk i zostawi konkurencję daleko w tyle. Japońskie władze zapowiedziały, że będą przeznaczać duże sumy pieniędzy na rozwój własnych superkomputerów, z kolei Stany Zjednoczone chcą zbudować maszynę o mocy obliczeniowej 1 eksaflopsa do 2025 roku. Chiny będą w posiadaniu takiego sprzętu jeszcze w 2017 roku.
źródło: http://tylkonauka.pl...je-wszechswiata
Użytkownik Nick edytował ten post 07.08.2017 - 23:37
0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych