Piotr Wielki
Prawda i mity
Piotr I Wielki
Piotr urodził się w 1672 roku. Władzę jako car przejął już w 1689 roku, więc w wieku 17 lat. Na początku rządów podróżował pod przezwiskiem Piotr Michajłow do krajów niemieckich oraz Niderlandów, w czym pomogło mu solidne wykształcenie- znał oba te języki, zwiedził też Anglię. jego celem było poznanie techniki i organizacji społeczeństw zachodnioeuropejskich, a na ich modłę planował przerabiać Rosję. Ze szczególnym zamiłowaniem odwiedzał stocznie. Po powrocie do swojego kraju zaczął wprowadzać swoje słynne reformy, którymi się zajmę:
1. Ogolenie bród bojarów.
Rosyjski bojar w XVII wieku
W zamysle Piotra, zwanego też Wielkim, ogolenie bród bojarów miało być symbolem zwycięstwa Europy nad dzikimi stepami Azji i syberyjskiej tajgi. Surowo zakazano noszenia bród, które mogli zostawić jedynie duchowni, chłopi i kupcy, a ci ostatni za dodatkową opłatą. Do tego nakazał nosić peruki, tak popularne na zachodniej części kontynentu. Jaki był tego skutek? W o wiele zimniejszej niż Francja czy Anglia Rosji- można się spodziewać, jak zniesiono przymusowe golenie bród. Dodatkowy problem stworzyły peruki, które- nie myte- były siedliskiem dla wszy. O ile bowiem o brodę bojarzy dbali, o tyle peruka stanowiła tylko przymusowe obciążenie. Za cenę więc europeizacji Rosji Piotr zatracił jej specyficzny charakter, spowodowany zresztą warunkami pogodowymi, sprowadzając chorobotwórczy trend. Ten projekt, o ile można go tak nazwać, nie przetrwał o wiele dłużej niż swój twórca.
Prawda 1:0 Piotr "Wielki"
2. Reforma armii
Rosyjscy grenadierzy w 1762 roku
Piotr zreformował też armię. Ogłosił powszechny pobór do wojska i stworzył szkołę oficerską. Jakość owej szkoły raczej warto przemilczeć. Co się tyczy samych żołnierzy- na ilustracji doskonale widać ich ubiór. Delikatnie rzecz ujmując... nie pasuje on do warunków Rosji. W niziutkich pantoflach można maszerować na terenach Hiszpanii i Francji, ale na rosyjskim stepie?! Reforma ubioru również była wybitnie nie trafiona. Wystarczy spojrzeć jak ubrana była armia radziecka w czasie II WŚ by to stwierdzić. Ktoś z Was powie- ważne, że było to skuteczne, wszak wygrał ze Szwedami pod Połtawą! Tak, wygrał. Ale w tej bitwie miał trzykrotną przewagę liczebną(!) a i tak straty były niewiele mniejsze niż szwedzkie. Ale wcześniej przegrał z nimi pod Narwą, również mając trzykrotną przewagę liczebną, a pod koniec rządów musiał oddać Turcji silną twierdzę Azów wraz z dostępem do Morza Czarnego. Tak więc nie będzie przesady w twierdzeniu, że armia rosyjska wcale nie weszła na wyższy poziom, ponieważ zajęcie Rzeczpospolitej w XVIII wieku nie było zbyt wielkim sukcesem.
Prawda 2:0 Piotr
3. Budowa silnej floty
Okręt z XVIII wieku
Jako jeden z argumentów wielkości podawana jest budowa silnej floty, co było marzeniem Piotra i jednym z jego celów. Flotę faktycznie zbudował, silną nawet. Problem leży w tym, że ta marynarka wojenna... nie wygrała żadnej poważnej bitwy! Przez następne lata jedynym zajęciem wojsk morskich było... stanie w porcie. Niestety, mimo, że cel udało się wykonać- nie udało się go wykorzystać.
Prawda 3:0 Piotr
4. Budowa Petersburga
Twierdza Pietropawłowska
Pewnie zastanawiacie się, dlaczego na zdjęcie wybrałem Twierdzę zamiast jakiegoś reprezentatywnego pałacu? Odpowiedź jest prosta. Twierdza to jedyny budynek znajdujący się w Petersburgu, który pamięta Piotra... Reszta miasta była bowiem drewniana. Tak, w XVIII wieku Piotr I Wielki stwierdził, że kosztem 20 000 żyć ludzkich zbuduje na bagnach drewniane miasto! Na zachodzie Europy miasta były murowane już XIV wieku. Zostawmy jednak wizualną, praktyczną i wytrzymałościowo- jakościowe zagadnienie Petersburga. Miało to być mianowicie miasto, które połączy Rosję poprzez morze z Anglią i Niemcami. Teoretycznie, całkiem niezły pomysł, wszak całe średniowiecze szedł tędy szlak z Lubeki przez Gdańsk do Nowogrodu. Tak, ale... dla dużych statków stanowił problem klimat. Zalew Fiński bowiem przez większość roku jest zamrożony. Miasto nigdy nie stało się więc poważną stolicą handlową, jaką miało się stać. To zaś , co możemy podziwiać w Petersburgu jest efektem inwestycji kolejnych monarchów. Kolejna klapa Piotra? Niestety.
Prawda 4:0 Piotr
5. Reformy wewnętrzne
Piotr Wielki
Piotr Wielki scentralizował państwo, wprowadził nowe urzędy i popierał budowę szkół elementarnych. Dzisiaj musimy uznać to działanie cara za jego największy sukces. Miał budować mnóstwo manufaktur, szkół, uniwersytetów etc. Tylko rodzi się pytanie- za co? W czasie Wojny Północnej jego Rosja wydawała 96% budżetu na wojsko! Faktem pozostaje jednak założenie przez niego Akademii Nauk.
Prawda 4:1 Piotr
6. Dynastia
Katarzyna I
Obowiązkiem każdego monarchy dziedzicznego jest dbanie o dynastię poprzez posiadanie męskiego potomka. Piotrowi udało się to połowicznie. Można by powiedzieć, że cel udał się w 100%, gdyby nie jeden mały szczegół. Swojego syna pierworodnego Piotr.. zabił. W ten sposób rządy dostały się w ręce Niemców (Katarzyna I i Katarzyna II były Niemkami) i kobiet. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że władczynie te przekazywały potężne sumy na swoich kochanków, marnując pieniądze państwowe. Piotrowi nie udało się nawet to.
Prawda: 5:1 Piotr
7. Stosunki z Cerkwią
Cerkiew Wasyla błogosławionego w Moskwie
Jego stosunki z Cerkwią były dobre. Nic dziwnego- podporządkował ją sobie całkowicie. Do tego stopnia, że prezbiterzy mieli obowiązek.. składać raporty ze spowiedzi wiernych! Skutek tego był dość oczywisty- ludzie pili jeszcze więcej niż wcześniej. Wszak jedyna instytucja, do której mogli się odnieść, była kontrolowana w pełni przez cara. Spadek zaufania do państwa był coraz większy. Zdaniem Wiktora Suworowa, znanego rosyjskiego historyka, Piotr "Wielki" w ten sposób założył podwaliny pod... ZSRR.
To są osiągnięcia Piotra, pierwszego cesarza Wszechrusi, który nazywany jest Wielkim. Moim zdaniem czas zacząć wybierać bzdury z podręczników szkolnych, bo jak widać- pomijają one wiele aspektów działalności "wielkiego" cara. Jeżeli ktoś Wam kiedyś powie, że Rosja za Piotra I przeżyła wielki rozkwit i była u szczytu potęgi- wybijcie mu to z głowy. Większość jego reform była bezsensowna lub całkowicie bezużyteczna. Wszystko to zostało osiągnięte przez tysiące zmarłych osób i miliony rubli. Czy było warto?
Źródło: Do Rzeczy Historia
Użytkownik Lechista edytował ten post 12.02.2014 - 17:54