Skocz do zawartości


Zdjęcie

Piotr Wielki

Jednak nie taki wielki?

  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1

Kuruša.
  • Postów: 632
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Piotr Wielki

Prawda i mity

 

Peter_der-Grosse_1838.jpg

Piotr I Wielki

 

Piotr urodził się w 1672 roku. Władzę jako car przejął już w 1689 roku, więc w wieku 17 lat. Na początku rządów podróżował pod przezwiskiem Piotr Michajłow do krajów niemieckich oraz Niderlandów, w czym pomogło mu solidne wykształcenie- znał oba te języki, zwiedził też Anglię. jego celem było poznanie techniki i organizacji społeczeństw zachodnioeuropejskich, a na ich modłę planował przerabiać Rosję. Ze szczególnym zamiłowaniem odwiedzał stocznie. Po powrocie do swojego kraju zaczął wprowadzać swoje słynne reformy, którymi się zajmę:

 

1. Ogolenie bród bojarów.

Russian_boyar_from_XVII_century.JPG

Rosyjski bojar w XVII wieku

 

W zamysle Piotra, zwanego też Wielkim, ogolenie bród bojarów miało być symbolem zwycięstwa Europy nad dzikimi stepami Azji i syberyjskiej tajgi. Surowo zakazano noszenia bród, które mogli zostawić jedynie duchowni, chłopi i kupcy, a ci ostatni za dodatkową opłatą. Do tego nakazał nosić peruki, tak popularne na zachodniej części kontynentu. Jaki był tego skutek? W o wiele zimniejszej niż Francja czy Anglia Rosji- można się spodziewać, jak zniesiono przymusowe golenie bród. Dodatkowy problem stworzyły peruki, które- nie myte- były siedliskiem dla wszy. O ile bowiem o brodę bojarzy dbali, o tyle peruka stanowiła tylko przymusowe obciążenie. Za cenę więc europeizacji Rosji Piotr zatracił jej specyficzny charakter, spowodowany zresztą warunkami pogodowymi, sprowadzając chorobotwórczy trend. Ten projekt, o ile można go tak nazwać, nie przetrwał o wiele dłużej niż swój twórca.

Prawda 1:0 Piotr "Wielki"

 

 

2. Reforma armii

Russian_grenadiers_and_musketeers_in_176

Rosyjscy grenadierzy w 1762 roku

 

Piotr zreformował też armię. Ogłosił powszechny pobór do wojska i stworzył szkołę oficerską. Jakość owej szkoły raczej warto przemilczeć. Co się tyczy samych żołnierzy- na ilustracji doskonale widać ich ubiór. Delikatnie rzecz ujmując... nie pasuje on do warunków Rosji. W niziutkich pantoflach można maszerować na terenach Hiszpanii i Francji, ale na rosyjskim stepie?! Reforma ubioru również była wybitnie nie trafiona. Wystarczy spojrzeć jak ubrana była armia radziecka w czasie II WŚ by to stwierdzić. Ktoś z Was powie- ważne, że było to skuteczne, wszak wygrał ze Szwedami pod Połtawą! Tak, wygrał. Ale w tej bitwie miał trzykrotną przewagę liczebną(!) a i tak straty były niewiele mniejsze niż szwedzkie. Ale wcześniej przegrał z nimi pod Narwą, również mając trzykrotną przewagę liczebną, a pod koniec rządów musiał oddać Turcji silną twierdzę Azów wraz z dostępem do Morza Czarnego. Tak więc nie będzie przesady w twierdzeniu, że armia rosyjska wcale nie weszła na wyższy poziom, ponieważ zajęcie Rzeczpospolitej w XVIII wieku nie było zbyt wielkim sukcesem.

Prawda 2:0 Piotr

 

 

3. Budowa silnej floty

ATT00032.jpg

Okręt z XVIII wieku

 

Jako jeden z argumentów wielkości podawana jest budowa silnej floty, co było marzeniem Piotra i jednym z jego celów. Flotę faktycznie zbudował, silną nawet. Problem leży w tym, że ta marynarka wojenna... nie wygrała żadnej poważnej bitwy! Przez następne lata jedynym zajęciem wojsk morskich było... stanie w porcie. Niestety, mimo, że cel udało się wykonać- nie udało się go wykorzystać.

Prawda 3:0 Piotr

 

4. Budowa Petersburga

img126.jpg

Twierdza Pietropawłowska

 

Pewnie zastanawiacie się, dlaczego na zdjęcie wybrałem Twierdzę zamiast jakiegoś reprezentatywnego pałacu? Odpowiedź jest prosta. Twierdza to jedyny budynek znajdujący się w Petersburgu, który pamięta Piotra... Reszta miasta była bowiem drewniana. Tak, w XVIII wieku Piotr I Wielki stwierdził, że kosztem 20 000 żyć ludzkich zbuduje na bagnach drewniane miasto! Na zachodzie Europy miasta były murowane już XIV wieku. Zostawmy jednak wizualną, praktyczną i wytrzymałościowo- jakościowe zagadnienie Petersburga. Miało to być mianowicie miasto, które połączy Rosję poprzez morze z Anglią i Niemcami. Teoretycznie, całkiem niezły pomysł, wszak całe średniowiecze szedł tędy szlak z Lubeki przez Gdańsk do Nowogrodu. Tak, ale... dla dużych statków stanowił problem klimat. Zalew Fiński bowiem przez większość roku jest zamrożony. Miasto nigdy nie stało się więc poważną stolicą handlową, jaką miało się stać. To zaś , co możemy podziwiać w Petersburgu jest efektem inwestycji kolejnych monarchów. Kolejna klapa Piotra? Niestety.

Prawda 4:0 Piotr

 

5. Reformy wewnętrzne

Peter_de_Grote.jpgPiotr Wielki

 

Piotr Wielki scentralizował państwo, wprowadził nowe urzędy i popierał budowę szkół elementarnych. Dzisiaj musimy uznać to działanie cara za jego największy sukces. Miał budować mnóstwo manufaktur, szkół, uniwersytetów etc. Tylko rodzi się pytanie- za co? W czasie Wojny Północnej jego Rosja wydawała 96% budżetu na wojsko! Faktem pozostaje jednak założenie przez niego Akademii Nauk.

Prawda 4:1 Piotr

 

6. Dynastia

Empress_Catherine_I_-c.1724_-2.jpgKatarzyna I

 

Obowiązkiem każdego monarchy dziedzicznego jest dbanie o dynastię poprzez posiadanie męskiego potomka. Piotrowi udało się to połowicznie. Można by powiedzieć, że cel udał się w 100%, gdyby nie jeden mały szczegół. Swojego syna pierworodnego Piotr.. zabił. W ten sposób rządy dostały się w ręce Niemców (Katarzyna I i Katarzyna II były Niemkami) i kobiet. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że władczynie te przekazywały potężne sumy na swoich kochanków, marnując pieniądze państwowe. Piotrowi nie udało się nawet to.

Prawda: 5:1 Piotr

 

 

7. Stosunki z Cerkwią

Moskwa,cerkiew_wasyla_blogoslawionego,0,

Cerkiew Wasyla błogosławionego w Moskwie

 

Jego stosunki z Cerkwią były dobre. Nic dziwnego- podporządkował ją sobie całkowicie. Do tego stopnia, że prezbiterzy mieli obowiązek.. składać raporty ze spowiedzi wiernych! Skutek tego był dość oczywisty- ludzie pili jeszcze więcej niż wcześniej. Wszak jedyna instytucja, do której mogli się odnieść, była kontrolowana w pełni przez cara. Spadek zaufania do państwa był coraz większy. Zdaniem Wiktora Suworowa, znanego rosyjskiego historyka, Piotr "Wielki" w ten sposób założył podwaliny pod... ZSRR.

 

 

To są osiągnięcia Piotra, pierwszego cesarza Wszechrusi, który nazywany jest Wielkim. Moim zdaniem czas zacząć wybierać bzdury z podręczników szkolnych, bo jak widać- pomijają one wiele aspektów działalności "wielkiego" cara. Jeżeli ktoś Wam kiedyś powie, że Rosja za Piotra I przeżyła wielki rozkwit i była u szczytu potęgi- wybijcie mu to z głowy. Większość jego reform była bezsensowna lub całkowicie bezużyteczna. Wszystko to zostało osiągnięte przez tysiące zmarłych osób i miliony rubli. Czy było warto?

 

Źródło: Do Rzeczy Historia


Użytkownik Lechista edytował ten post 12.02.2014 - 17:54

  • 3

#2

Zbeeanger.
  • Postów: 504
  • Tematów: 67
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 9
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Красиво красиво ... очень хорошая статья.


  • 0

#3

noxili.
  • Postów: 2850
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

zarządzenie Piotra I z 9 grudnia 1708:

 

  • Подчинённый перед лицом начальствующим должен иметь вид лихой и придурковатый, дабы разумением своим не смущать начальства.

czyli 

Podwładny powinien przed obliczem przełożonego mieć wygląd lichy i durnowaty, tak by swoim pojmowaniem sprawy nie peszyć przełożonego.

 

:szczerb:  :szczerb:  :szczerb:


  • 2



#4

Rabotnik.
  • Postów: 3
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

O ile artykuł w większej części mówi prawdę, to warto zaznaczyć że Do Rzeczy i Do Rzeczy Historia niepokoi swoją "rusiofobią". Na początku negatywne podejście do współpracy między tymi narodami, potem obśmianie rosyjskiego stylu życia, teraz poniżanie carów. Czekam aż na nagłówku pojawi się "Rosjanie to nie ludzie - najnowsze badania". Warto zaznaczyć że artykuły o takim zabarwieniu już się pojawiały.

 

Choroba.


  • -2

#5

Kuruša.
  • Postów: 632
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Czy to jest nagonka na Rosję? Nie wiem, większość artykułów dotyczy raczej czasów ZSRR. W styczniowym numerze bodajże(nie jestem pewien czy akurat w tym) Wiktor Suworow przedstawiał pięciu swoich bohaterów rosyjskich. Raczej odbieram to jako atak na komunizm i komunistów, wszak po Polakach też jadą. Na przykład był taki czas, kiedy chyba 3 razy pod rząd pocisnęli po Wałęsie :) A w tym odcinku kompletnie skrytykowany został wywiad II RP. Tak więc póki co odbieram tę gazetę w pełni pozytywnie.

 

Poniżanie- skoro Piotr nazywany jest wielkim, to czas to zmienić. Zostało to niejako udowodnione :P No a artykuł pisał Rosjanin.

 

Ale to tyczy się nie tylko caratu. Gazeta generalnie jest pro-narodowa i pro-katolicka, ale w tym wydaniu nie ważyli się zaatakować Konstantyna, choć moim zdaniem trochę niesłusznie.


  • 2

#6

Rabotnik.
  • Postów: 3
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Oni nie uderzają w Polske, tylko w poszczególne osoby. Kraj i naród to tradycja, historia, zbiorowość. Antyrusizm polegałby wtedy na podważaniu ich tradycji, narodowej świadomości czy racji stanu. I to właśnie się dzieje w artykułach gazet takich jak Do Rzeczy. Jakby przeszukać nazistowskie gazetki sprzed wojny to znalazły by się artykuły w tym samym charakterze o Polakach i Żydach.

 

To prawda, że te artykuły w oderwaniu od reszty nie są przecież niczym szkodliwym. Ale spoglądając na całość to wszystko staje się jasne, nie wspominając nawet o rządaniach terytorialnych wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji.

 

Oczywiście młodzi nabuzowani RAC'owymi kawałkami w ogóle nie zwracają uwagi jakie to może mieć konsekwencje.


  • 0

#7

Kuruša.
  • Postów: 632
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

@up

 

Po pierwsze- chciałbym zauważyć, że artykuł zarówno o Piotrze, jak i inne o Rosji napisał Rosjanin, Wiktor Suworow. Jeżeli uważasz, że jest to antyrosyjska propaganda, to ja nie wiem co mam powiedzieć. Mamy pochwalać komunizm? Odpowiedz na to pytanie: czy mamy pochwalać ludzi, którzy w latach 1917-1990 rządzili terenami na wschód od Bugu?

Uderz z innej strony: czy kompletny pojazd po Stanisławie Poniatowskim, ostatnim królu Polski, jest atakiem na Polaków? Nie, bo jest atakiem na jego rządy. Widzisz, tylko co po niektórzy uważają każdy akt wypowiedzenia złego słowa o Rosji za rusofobię. Bo sami na nią cierpią i Rosji się boją.

 

nie wspominając nawet o rządaniach terytorialnych wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji.

 

 

Nie wiem co piszą w tygodniku Do Rzeczy, bo czytam tylko Historię, ale nie wydaje mi się, by żądali od Rosji jakichś terytoriów. A swoją drogą- Historia przypomina takie wydarzenia, jak: rzeź wołyńska, walki Łupaszki na Litwie czy przejmowanie nad nią kontroli przez AK. I wypomina, że zostaliśmy oszukani. To chyba niewygodne, co?

 

Oczywiście młodzi nabuzowani RAC'owymi kawałkami w ogóle nie zwracają uwagi jakie to może mieć konsekwencje.

 

 

Może takie, że wreszcie przestaniemy wstydzić się własnej historii? Może takie, że przynajmniej w pewnych sprawach nauczymy się patrzeć obiektywnie, a nie tak jak nas nauczą?


  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych