Piękna i tajemnicza – nikt nie wie kto i w jakim celu ją stworzył. Skryte pod ziemią kręte korytarze tej pięknej groty są pokryte 4,6 milionami muszli.
Grota Muszli odkryta została przypadkowo w roku 1835, gdy mieszkaniec Margate w Kent (Anglia), James Newlove spuścił swojego syna do rozpadliny, która powstała w trakcie kopania stawu dla kaczek. Po wyjściu na powierzchnię chłopiec opowiedział ojcu o niesamowitym widoku – podziemne tunele całkowicie pokryte mozaikami z muszelek. Newlove, po tym jak na własne oczy przekonał się o niecodziennym odkryciu, zwietrzył interes. Zainstalował lampy gazowe do oświetlenia ozdobnych korytarzy i 3 lata później otworzył grotę dla zwiedzających. Wielkie otwarcie było dużą niespodzianką dla mieszkańców Margate, gdyż tajemnicze miejsce nie widniało dotąd na żadnej mapie i nikt nawet nie zdawał sobie sprawy z istnienia podziemnej jaskini. Już po opuszczeniu podziemnych korytarzy przez pierwszych zwiedzających, rozgorzała burzliwa debata dotycząca początków i powstania groty. Część osób uważała, że była to starożytna świątynia – inni przekonani byli, że miejsce to służyło jako sekretne miejsce spotkań tajnych stowarzyszeń i sekt. Każdy widział coś innego we wzorach składających się na nieskończenie wielką mozaikę: od ołtarzy dla bóstw, przez szkielety, krokodyle czy sowy, aż po interpretacje Drzewa Życia.
Mimo wielu teorii nikomu jeszcze nie udało się rozwiązać zagadki Groty Muszli. Datowanie radiowęglowe nie przyniosło żadnych efektów, stąd różni badacze przyjmują czas powstania konstrukcji na różne okresy z ostatnich 3 000 lat. Spekuluje się jakoby budowniczymi mieli być rycerze z Zakonu Templariuszy. Muszle są pochodzenie lokalnego, ale projekt mozaiki sugeruje w niektórych miejscach nawiązania do kultury starożytnych Fenicjan (jedna z teorii mówi, iż dystrykt – a kiedyś wyspa – Thanet, gdzie leży Margate, wziął nazwę od fenickiej bogini płodności Tanit). Pochodzenie Groty Muszli jest więc jedną wielką zagadką.
Do ścian i sklepień przytwierdzono 4,6 milionów muszel (małż, ostryg, trąbików, itd.) za pomocą kleju na bazie zaprawy rybnej. Korytarze o osiągają długość 21 metrów, przy wysokości sklepienia 2,4 metra. Wiktoriańskie oświetlenie zainstalowane przez James’a Newlove’a zniszczyło część dekoracji, prócz tego w trakcie II Wojny Światowej bomba zniszczyła tzw. Komnatę Ołtarzową i musiała zostać zrekonstruowana. Dziś ponownie mozaika z muszel pokrywa całe 600 m2 powierzchni ścian groty, a zespół konserwatorski dba o to, by ta wyjątkowa atrakcja turystyczna mogła zadziwiać i zachwycać zwiedzających jeszcze przez długie lata.
______________________________________
Tłumaczenie i opracowanie własne (no dobra, z tytułem pomógł mi Kronikarz ; ale "muszel" też jest poprawnie, to wyjątek! choć dziwnie brzmi),