Skocz do zawartości


Zdjęcie

Odkryto planetę wielkości Ziemi w strefie życia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1

Milosz.
  • Postów: 547
  • Tematów: 47
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

quintana3HR_800_450.jpg

Astronomowie prowadzący obserwacje za pomocą Kosmicznego Teleskopu Keplera odkryli planetę o promieniu zaledwie 10 procent większym niż promień Ziemi. Możliwe że planeta Kepler-186f jest skalista i występuje na niej ciekła woda. Wyniki badań opisano w czasopiśmie "Science".
 
W odległym o około 500 lat świetlnych systemie Kepler-186 odkryto wcześniej już kilka planet. Nowy obiekt, oznaczony jako Kepler-186f, jest piątą, najdalszą planetą w tym systemie. Wszystkie planety odkryto metodą tranzytów, czyli poprzez obserwacje regularnych, niewielkich osłabień blasku gwiazdy na skutek przechodzenia planet przed jej tarczą.
Dzięki obserwacjom tą techniką można obliczyć promień planety. Okazało się, że Kepler-186f ma 1,1 promienia Ziemi.
Nie wiadomo na razie, jaka jest masa planety.
Rozmiar planety sugeruje, że raczej nie jest to obiekt, który mógłby zgromadzić atmosferę złożoną z wodoru i helu, tak jak wielkie planety w Układzie Słonecznym. Stephen Kane z San Francisco State University (USA), który był członkiem międzynarodowego zespołu badawczego, uważa że szanse na to, iż mamy do czynienia z planetą skalistą, taką jak Ziemia, czy Mars, są bardzo duże.
- W ciągu ostatnich kilku lat dowiedzieliśmy się, że w okolicach od 1,5 do 2 promieni Ziemi planeta staje się wystarczająco masywna, aby akumulować grubą atmosferę wodorowo-helową - argumentuje swoje przypuszczenia Kane.
Oprócz bardzo podobnego do Ziemi rozmiaru planeta Kepler-186f ma jeszcze inną cechę wspólną z naszym rodzimym globem: znajduje się w tzw. strefie zamieszkiwanej (ekostrefie, ekosferze), czyli obszarze wokół gwiazdy, w którym panują warunki umożliwiające występowanie na powierzchni planety wody w stanie ciekłym. Kepler-186f jest w pobliżu zewnętrznej granicy tej strefy w swoim układzie planetarnym. Oznacza to, że może na nim występować woda w stanie ciekłym, aczkolwiek może też zamarzać. Jednak nieco większy rozmiar planety od Ziemi powinien skutkować nieco grubszą atmosferą, która może być czynnikiem ocieplającym klimat. Oprócz podobieństw do Ziemi są jednak też różnice. Gwiazda centralna układu planetarnego znacznie różni się od Słońca. Jest karłem typu M, znacznie mniejszym i chłodniejszym niż Słońce. Tego rodzaju gwiazdy są bardzo liczne w Galaktyce. Żyją też znacznie dłużej niż gwiazdy masywne, co daje więcej czasu na potencjalne wykształcenie się życia biologicznego na planetach je okrążających.
Planeta Kepler-186f została odkryta dzięki obserwacjom za pomocą Kosmicznego Teleskopu Keplera, natomiast potwierdzenie tego faktu dokonano dzięki wielkim teleskopom naziemnym w Obserwatorium Kecka oraz Obserwatorium Gemini. Dane z tych teleskopów w połączeniu z innymi zestawami danych oraz obliczeniami numerycznymi wskazują, że mamy do czynienia z planetą z prawdopodobieństwem 99,98 proc., czyli bardzo bliskim pewności.

http://wiadomosci.wp...tml#czytajdalej

Czyżby naukowcom udało się odnaleźć świętego graala, bliźniaka naszej Ziemi? 8)
Niesamowite odkrycie, szkoda, że ta planeta znajduje się tak daleko, aż 500 lat świetlnych.


Użytkownik Miłosz edytował ten post 18.04.2014 - 13:16

  • 15



#2

Gargoin.
  • Postów: 27
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Wow, na takie niusy aż chce się czekać. :) Bardzo prawdopodobne jest, że występuje tam życie, choćby w najprostrzej formie. A kto wie, może jest tam choćby jakaś prymitywna cywilizacja, istoty rozumne? Póki co można tylko dywagować na ten temat, ale warunki temu sprzyjają. :)


  • 1

#3

Kazuhaki.
  • Postów: 589
  • Tematów: 176
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 6
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nasza technologia nie jest na razie wstanie stwierdzić, czy jest tam życie. Ale bądźmy dobrej myśli :)


  • 2



#4

Milosz.
  • Postów: 547
  • Tematów: 47
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nasza technologia nie jest na razie wstanie stwierdzić, czy jest tam życie. Ale bądźmy dobrej myśli :)


Może jeszcze nie jesteśmy w stanie wykrywać życia na obcych planetach, ale z dostępnych danych możemy na szczęście poznać ich podstawowe dane i pokusić się przynajmniej o oszacowanie prawdopodobieństwa istnienia na nich życia.
Niestety, jak na razie, tylko w niektórych przypadkach jesteśmy w stanie "zajrzeć głębiej" i dowiedzieć się co nieco o składzie atmosfery danej egzoplanety i dowiedzieć się, na przykład, czy występuje tam para wodna. Planeta Kepler-186, może być podobna do Ziemi, ale wcale tak być nie musi, dlatego ważne jest by poznać skład atmosfer obcych planet.
Istnieją obecnie metody detekcji składu atmosfer obcych światów i nawet niektóre z nich poznaliśmy, ale w pewnych wypadkach nie znajdują one zastosowania, w tej materii jeszcze dużo jest do zrobienia. Jak na razie jesteśmy skazani w dużej mierze na teorie, jedna z nich, przypomina trochę wylanie kubła zimnej wody na rozpalone głowy tych, którzy już widzą planetę tak samo tętniącą życiem jak nasza.
Kepler-186 ma orbitę w pobliżu zewnętrznej granicy strefy życia swej gwiazdy, więc możliwe jest, że jest planetą tak samo zimną jak nasz Mars, przypominającą księżyc Jowisza, Europę, całą skutą lodem, z tą różnicą, że być może posiada atmosferę.
Tutaj można więcej poczytać o tej teorii.

http://www.kosmonaut...6f-podsumowanie
 

Wow, na takie niusy aż chce się czekać. :) Bardzo prawdopodobne jest, że występuje tam życie, choćby w najprostrzej formie. A kto wie, może jest tam choćby jakaś prymitywna cywilizacja, istoty rozumne? Póki co można tylko dywagować na ten temat, ale warunki temu sprzyjają. :)


Szkoda, że nie znamy składu atmosfery tej planety, jeżeli jest podobny do naszego, można by odtrąbić sukces, jeżeli przypomina ten jaki ma atmosfera na Wenus, to już nie będzie tak wesoło. Dlatego moim zdaniem bardzo ważna jest detekcja składu atmosfer obcych planet. Tak czy inaczej jestem dobrej myśli co tego świata i mam nadzieję, że ta planeta jest podobna do naszej. 8)

Użytkownik Miłosz edytował ten post 21.04.2014 - 12:45

  • 0



#5

Vitharr.
  • Postów: 11
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Bardzo ciekawe odkrycie, jakich podejrzewam było wcześniej więcej. Przy okazji tego pojawia się też inne pytanie: czy istnieje życie na innych planetach niż Ziemia? Do dziś nie ma udowodnionej teorii tego jak życie na ziemii powstało. Faktem jest że wszystkie organizmy na ziemii pochodzą od jednego przodka, bakterii. To sporo wyjaśnia, ale stawia zasadnicze pytanie kto stworzył tego pierwszego przodka. Powstał ze skał i wody? Nauka nie zna takich przypadków. Przyleciał na asteroidzie? To skąd się tam wziął?


  • 0

#6

Last Sicarius.

    Ostrzewtłumie

  • Postów: 1437
  • Tematów: 84
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 Przyleciał na asteroidzie? To skąd się tam wziął?

Na poczatek trzeba sobie zadac pytanie jak został stworzony wszechświat(btw. zna ktos jakas teorie na ten temat? Skąd sie wziąl wszechświat? Dziwne pytanie moze glupie.). Pozniej dopiero zastanawiac sie mozna jak powstały bakterie a z nich ludzie ;) Bardzo mozliwe ze jakieś bakterie lub inne mikroby przywędrowały w asteoridach. Może na świecie są jeszcze jakieś nie odkryte meteoryty w których są jakies nie znane bakterie? Może jakis kiedyś uderzył w lodowiec? Dobre warunki na hibernacje prze długi okres czasu. Tego nikt narazie nie wie ;)


Użytkownik Ostrzewtlumie edytował ten post 21.04.2014 - 15:36

  • 0



#7

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Detekcja atmosfery może zostać wykonana za pomocą rejestracji widma światła przechodzącego przez atmosferę planety podczas transferu. Jest jeszcze jakaś inna metoda?


  • 0



#8

Nick.
  • Postów: 1527
  • Tematów: 777
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Odkryto odległą planetę podobną do Ziemi

 

Gorącą, metaliczną, wielkością podobną do Ziemi, a gęstością do Merkurego planetę oddaloną o ponad 300 mln lat świetlnych, odkryli astronomowie. To znaczy, że podobne do Merkurego planety mogą występować częściej, niż zakładano. Ich badania mogą pomóc w zrozumieniu ewolucji Układu Słonecznego.

 

K2-229b to planeta, która jest o 20 proc. większa od Ziemi, ale waży od niej aż 2,5 razy więcej. Temperatura na jej dziennej stronie osiąga 2000 st. C. Taki obiekt, na łamach pisma "Nature Astronomy" opisała międzynarodowa grupa badaczy kierowana przez specjalistów z francuskiego Aix-Marseille Université.

 

Planeta znajduje się wyjątkowo blisko swojej macierzystej gwiazdy, bo w odległości tylko 0,012 AU, co oznacza trochę ponad jedną setną odległości Ziemi od Słońca. Gwiazda, którą okrąża zaledwie co 14 godzin, to tymczasem średniej wielkości tzw. karzeł typu K, położony w gwiazdozbiorze Panny.

 

Naukowcy wykryli planetę dzięki temu, że okresowo, okrążając swoją gwiazdę, regularnie przesłaniała ją, powodując pozorny spadek jej jasności.

 

Aby dokładniej opisać znaleziony obiekt, badacze posłużyli się natomiast m.in. techniką zwaną spektroskopią dopplerowską. Pozwala ona określić ruch gwiazdy wywołany grawitacyjnym oddziaływaniem planety.

 

Duża gęstość planety może mieć kilka przyczyn. Według jednej z hipotez, jej atmosfera uległa erozji w wyniku silnego wiatru gwiazdowego i gwiezdnych wybuchów, które z niewielkiej odległości silnie działały na planetę.

 

Inna możliwość jest taka, że K2-229b powstała w wyniku zderzenia dwóch gigantycznych ciał astronomicznych przed miliardami lat, podobnie jak Księżyc powstał, kiedy Ziemia zderzyła się z planetą wielkości Marsa.

 

Cechy planety nakazują skojarzyć ją z najbliższą Słońcu planetą naszego Układu – Merkurym, który nadal kryje wiele tajemnic. Jej odkrycie może więc potencjalnie przynieść nowe informacje na jego temat.

 

- Merkury wyróżnia się na tle innych planet skalistych Układu Słonecznego, wykazując bardzo dużą zawartość żelaza, co sugeruje, że powstał w inny od nich sposób. Byliśmy zaskoczeni, widząc egzoplanetę o tak samo wysokiej gęstości, co pokazało, że podobne do Merkurego planety, być może, nie są tak rzadkie, jak sądziliśmy - mówi uczestnik przedsięwzięcia dr David Armstrong z University of Warwick.

 

- Co ciekawe, K2-229b jest także najbardziej wewnętrzną planetą systemu co najmniej trzech planet, przy czym wszystkie znajdują się na orbitach dużo bliższych gwiazdy niż Merkury. Więcej tego rodzaju odkryć pozwoli nam rzucić więcej światła na sposób formowania się tych nietypowych planet, a także samego Merkurego - kontynuuje astronom.

https://wiadomosci.o...o-ziemi/39788vk


  • 1



#9

Mariush.
  • Postów: 4324
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Gorącą, metaliczną, wielkością podobną do Ziemi, a gęstością do Merkurego planetę oddaloną o ponad 300 mln lat świetlnych ...

Jak na planetę zlokalizowaną w innej galaktycznej supergromadzie, to wiemy o niej wyjątkowo wiele. ;)

Redaktor z Onetu niestety się nie popisał...


  • 1



#10

Nick.
  • Postów: 1527
  • Tematów: 777
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Niezwykle cenne spostrzeżenie. Słusznie. Co jeszcze ciekawsze, nie popisał się też dział Nauka-PAP, za którym Onet zacytował tę informację:

http://nauka.pap.pl/...kSum=-306736858

A PAP cytował ją za:

https://www.nature.c...1550-018-0420-5

Planeta jest w Pannie, więc pewnie  wszystko się zgadza, z wyjątkiem trzech literek.;)


  • 1



#11

Mariush.
  • Postów: 4324
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Wygląda na to, że jest dokładnie tak jak piszesz. Planeta nie jest 300 mln, a 340 lat świetlnych od Ziemi. (Wikipedia)

Przy okazji, wszystkim zainteresowanym niemal czterema tysiącami odkrytych planet pozasłonecznych polecam stronę The Extrasolar Planets Encyclopaedia. Mnóstwo informacji, a przede wszystkim kompletne zestawienie danych, które do woli można sobie filtrować, sortować i na podstawie których można wygenerować dowolne graficzne zestawienie (histogramy, wykresy zależności).


  • 1





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych