Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wojenne słonie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1

Simba.

    Simbarosa

  • Postów: 441
  • Tematów: 290
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 51
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

O świcie 1 października 331 r. p.n.e. na wzgórzu przypominającym garby wielbłąda żołnierze Macedonii zobaczyli coś, czego nie powinni byli zobaczyć.

 

xkxjme.jpg

 

Wojska nieprzyjacielskiego cesarza Persji, Dariusza III, który wystawił najstraszliwszą i najmocniejszą broń wojenną starożytności.

Trudno sobie wyobrazić panikę Macedończyków widzących coś, czego nigdy wcześniej nie widzieli: w centrum szyku bojowego wroga było 15 nieznanych im zwierząt, ogromnych i groźnych, o których nie śnili nawet w najgorszych snach.

 

2vnid7l.jpg

 

Byli tak przerażeni, że Aleksander Wielki, ich król i przywódca, postanowił złożyć ofiarę do Fobosa (boga strachu), by dodał im odwagi w walce z bestiami.

Przypuszcza się, że w bitwie pod Gaugamelą żołnierze europejscy pierwszy raz mieli kontakt ze słoniami wojennymi, które wykorzystywane były do celów militarnych już osiem wieków wcześniej w Azji.

 

10wml3d.jpg

 

To była strategicznie wybuchowa broń, prawie niemożliwa do zabicia włóczniami ze względu na grubą skórę, zdolna osiągnąć prędkość 30 km/h, mogąca przebić się przez obronę przeciwnika depcząc i przekłuwać żołnierzy ciosami.

Słonie wojenne używane były od 1100 r. p.n.e. aż do wynalezienia prochu strzelniczego w 1400 r. n.e. Czyli przez dwadzieścia pięć wieków.

 

iz6a93.jpg

 

Słonie Pyrrusa, a na pewno te Hannibala zdziesiątkowane były przez zimno Alp, ale bitew, w których uczestniczyły te wielkie ssaki nie da rady zliczyć.

W czasie wojen punickich na słoniu montowano małą wieżę, która mogła pomieścić do trzech łuczników. W ten sposób mieli oni uprzywilejowane pozycje, by atakować wroga.

 

2n0klzb.jpg

 

Nie było kawalerii, która przeciwstawiłaby się słoniom - konie bały się zapachu gruboskórnych.
Na słoniach montowano dodatkowe ostrza, które były wzmocnieniami dla ciosów.

 

14o0eop.jpg

 

Rzymianie rozumieli, że wystarczało zranić lub sterroryzować słonie fanfarami z trąb, by te szukały ucieczki, często mszcząc się na wrogu.
Konkretne wskazówki podawane były łucznikom i piechocie, by trafiać słonie w tułów. Tak ranne zwierze wpadało w panikę. Kierowca słonia wyposażony był w dłuto i młotek, by złamać kręgosłup rannemu zwierzęciu.

 

fmqt8k.jpg

 

Słonie bały się też ostrych okrzyków świń. Podczas oblężenia Megary kilka świń posmarowano olejem i podpalono, następnie popchnięto w kierunku wroga. Przerażone słonie uciekając stratowały wszystko, co napotkały na swojej  drodze.

ehaf6b.jpg

 

Niektóre słonie wojenne stały się sławne, na przykład Abul-Abbas, słoń albinos podarowany Karolowi Wielkiemu przez kalifa Bagdadu.
Wraz z pojawieniem się broni palnej słonie jako ważny element wojny zaczęły znikać.

Na zakończenie warto wspomnieć ciekawy epizod bitwy w Hildighati w 1576 r. między siłami Mewar i Mogołów. Słynny koń dowódcy Mewar-Chetak przebrany był za słoniątko. Chodziło o oszczędności. Niestety koń zginął od ran zadanych mu przez słonia, czyli taktyka nie zadziałała.

 

2lnbtc2.jpg

 

 

 

 

 

 

Tłumaczenie własne

 

Podziękowania dla  Blitz Wolf

 

źródło : http://bizzarrobazar...anti-da-guerra/


  • 5



#2

Logos.

    Rozum Świata

  • Postów: 390
  • Tematów: 34
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 8
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Kartagińczycy, jak i Ptolemeusze z Egiptu wykorzystywali północny podgatunek Afrykańskiego Słonia Leśnego, zamieszkującego wtedy północną Afrykę. Był to gatunek łatwiejszy do wytrenowanie, od swoich kuzynów z południa. Był on jednakże mniejszy od pozostałych gatunków. Populacja ta była tak intensywnie wykorzystywana, ze doprowadziło to do jej wymarcia.

Persowie, a potem Seleucydzi, a okazjonalnie i Partowie wykorzystywali Słonie Indyjskie, żyjące wówczas w Syrii.

Zarówno Pyrrus jak i Hannibal, w swoich wojnach z Rzymem, wykorzystywali mniejsze słonie afrykańskie, aczkolwiek ulubiony słoń Hannibala pochodził prawdopodobnie z Syrii.

Po wojnach Punickich, także Rzymianie zaczęli okazjonalnie korzystać ze słoni bojowych - w Hiszpanii, Galli, a nawet podczas inwazji na Wyspy Brytyjskie.

Bitwa pod Rafią to jedyne udokumentowane starcie obu powyższych gatunków słoni bojowych. Afrykańskie słonie Ptolemeusza IV, wg. przekazów Polibiusza przestraszyły się zapachu Słoni Indyjskich Antiocha III.


  • 2



#3

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Słonie indyjskie genetycznie są zbliżone do wymarłych mamutów niż do swych pobratymców z Afryki. Jest zupełnie możliwe, że obydwa te gatunki mocno różnią się zapachem. Nie jest też możliwe skrzyzowanie słonia indyjskiego z afrykańskim, zbyt mocno różnią się genetycznie.


  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości oraz 0 użytkowników anonimowych