ZOROASTERYZM
Czyli napisanie tematu jako sposób na zbliżającą się sesję ; )
Zdziwiłem się, kiedy zauważyłem, że na forum nie ma praktycznie ani słowa o religii starożytnej Persji, która ma swój wielki wkład w rozwój teologii chrześcijańskiej. Chciałem to napisać już wcześniej, ale nie chciało mi się, a teraz jest sesja, więc czas napisać
Zoroasteryzm powstał najprawdopodobniej w VI w.p.n.e., chociaż niektórzy uważają, że w Aweście(świętej księdze Persów) znajdują się cytaty które świadczą, jakoby powstała około XIII wieku p.n.e. Zarówno w jednym, jak i w drugim wypadku zoroasteryzm jest najstarszą na świecie religią monoteistyczną, wyprzedzając religię izraelską o kilkadziesiąt lat(co najmniej). Religia ta nosiła wiele nazw- zoroasteryzm, zaratusztrianizm, mazdaizm. Nazwa tytułowa pochodzi od założyciela- proroka- Zaratusztry(gr. Zoroaster), który był najprawdopodobniej zwyczajnym pasterzem. Wspomina się o nim jako o magu, co może wskazywać na medyjskie pochdzenie.
Prorok Zoroaster
Wspomniałem o tym, że była to pierwsza na świecie religia monoteistyczna. Może to wzbudzić kontrowersję, ale w momencie, kiedy Izraelici niewiele różnili się od pogan w Persji popularne były już świątynie ognia(wspomina o nich Dariusz I). Bogiem światłości był Ahura-Mazda (lub też Mazda-Ahura, Mazda, Ahura lub Ormuzd w okresie sassanidzkim). Jego świętym znakiem był ogień- w świątyniach Persów ogień palił się nieustannie, wierzono w jego oczyszczającą moc. Toczył walkę z demonem ciemności- religia miała więc charakter dualny- nazywanym Arymanem (staroperskie Angra Maniju). Warto jednak pamiętać, że Aryman nie był bóstwem, ortodoksyjny zoroasteryzm był więc religią monoteistyczną. Demon(perskie. diva) zbezcześcił ogień, dodając do niego dym. Mimo to, nie przeszkadzało to wyznawcom, ponieważ dym ucieka w powietrze, nie kalając samego ognia.
świątynia ognia w Iranie
Czczono również słońce(nad wejściem do ukazanej świątyni znajduje się charakterystyczny symbol Persów, tarcza słoneczna). Niestety(subiektywnie) religia ta przesiąkła wierzeniami ludowymi- w związku z czym w V w.p.n.e. do jednoosobowego panteonu wprowadzono Mitrę, ludowe bóstwo płodności i wojny. Religia stała się państwową w czasach Dariusza I(przełom VI i V w.p.n.e.), który jako pierwszy w swoich inskrypcjach powołuje się na Ahuramazdę. Za jego następcy, Kserksesa, ogłoszono tę religię jedyną słuszną w całym państwie. Przejdźmy teraz do tego co powinno Was najbardziej zainteresować, czyli korelacji z chrześcijaństwem.
Tarcza słoneczna w Persepolis
1. W chrześcijaństwie występuje trój-osobowe bóstwo. Bardzo podobnie jest w zoroastryzmie. Ahura Mazda posiada jednak siedem swoich cech osobowych(Amesza Spent):
Spenta Mainju - najważniejsza z nich - Duch Święty, będący "podstawową substancją" Ahury Mazdy
Wohu Manah - Dobra Myśl
Asza Wahiszta - Najlepsza Prawość
Armaiti - Święte Oddanie
Chszatra Wairja - Panowanie nad pożądaniem
Haurwatat - Zdrowie (Doskonałość)
Ameretat - Długie Życie (Nieśmiertelność)
Każdy dobry wyznawca powinien dążyć do spełnienia wszystkich siedmiu cech Ahura Mazdy w sobie samym. Jego przeciwieństwo, Angra Maniju, nie posiadał wprawdzie własnych cech, jak Ahura Mazda czy chrześcijański Bóg, lecz miał za to do pomocy mnóstwo, powiedziałbyś- diabełków, zwanych dewami. Do dewów zaliczały się również wszystkie bóstwa innych narodów, ponieważ były one podległe Ahura Maździe. Z drugiej strony, Ahura Mazda posiadał również "aniołki" czyli Spenta Jaza. Należał do nich początkowo również Mitra(wraz z innymi bóstwami mitraizmu), nie odbierały czci, ale miały pomagać czynić dobro. Prawda, że podobne?
2. Stworzenie świata
Świat według zoroasterytów został stworzony w 7 dni, po czym Ahura Mazda odpoczął, poprzez zatrzymanie czasu, a wszystkie jego dzieła były doskonałe(niemal wypisz, wymaluj: genesis). Dopiero po odpoczynku wznowił upływ czasu, stworzył ogień, nadał formę cielesną swojemu stworzeniu, po czym do jego dzieła wkradł się Aryman i je zbrukał(właściwe określenie dla grzechu w tej religii). Wtedy zaczęła się druga epoka, czyli ta, w której żyjemy.
Trzecia epoka rozpocznie się od przyjścia Ahura Mazdy na ziemię. Osądzi on wtedy wszystkich dobrych i złych, przywróci czystość świata i... nastanie Królestwo Boże. Ciekawe, prawda?
Inskrypcja Dariusz I, Behistun
3. Po śmierci
Co się dzieje z człowiekiem po śmierci? Trafia on do Mitry(bardziej chrześcijański św. Piotr, żeby sprecyzować), który sądzi jego uczynki. Jeżeli przeważają te dobre- idzie on do nieba. Jeżeli nie, trafia do czyśćca lub piekła. Na ten czas traci swoje ciało, które odzyska, kiedy ponownie przyjdzie na sąd ostateczny- razem z Ahura Mazdą. Po sądzie ostatecznym ludzie zbawieni będą żyli wiecznie, zaś osoby niegodne również będą żyły, ale w nieskończonych męczarniach w piekle Angra Maniju.
4. Mesjanizm
Tak, zoroasteryzm jest religią mesjańską. Wedle Awesty, Zaratusztra nie umarł śmiercią naturalną, lecz zanurzył się w jeziorze Kasaoja. W przededniu sądu ostatecznego do jeziora ma wejść dziewica, która zostanie zapłodniona i wyda Mesjasza, który odkupi grzechy ludzi i poprowadzi ich do walki ze złem. Wedle tekstu z VII wieku p.n.e. dziewica ma zostać zapłodniona przez Spenta Mainju(Ducha Św.), który będzie jednocześnie synem Ahura Mazdy i jego kolejnym wcieleniem.
Ciekawa historia. Dodam jeszcze, że wedle Biblii, trzej królowie przybyli ze wschodu- tam, gdzie panował właśnie zoroasteryzm. Ciekawe, prawda?
Opracowanie własne, wiedza własna wspomagana wikipedią.
Użytkownik Kuruša edytował ten post 07.06.2014 - 22:21