Poradnik EVPProces nagrywania głosów duchów na taśmę wiąże się z EVP, czyli Electronic Voice Phenomena (elektroniczne zjawisko głosowe). Ta metoda została wynaleziona kilka lat temu.
Sposób przeprowadzenia EVP: udaj się do miejsca, w którym mogą znajdować się byty duchowe (np. na cmentarz) i rozpocznij dosłowną rozmowę z duchem. Zadaj pytanie, odczekaj kilka sekund, po czym zadaj kolejne pytanie.
Nie ma znaczenia, czy usłyszysz odpowiedź udzieloną przez ducha. Jeśli usłyszysz słowną odpowiedź, to tak, jakbyś znalazł złoto! Gdy zakończysz zadawanie pytań, wróć do domu i przewiń taśmę. Przesłuchaj uważnie całość od początku do końca i staraj się wychwycić wszystko, co w nagraniu normalnie nie powinno sie znaleźć.
Od tego zależy ilość wychwyconych odpowiedzi ducha na zadane przez ciebie pytania. Usłyszane odpowiedzi nie zawsze mogą być wyraźne, mogą również zostać udzielone w innym niż twój języku.
Wielu ludzi z powodzeniem stosuje tą metodę, często jednak napotykają na poważne problemy, które trzeba szybko rozwiązać. Jeden z charakterystycznych, występujących przy EVP, wiąże się z procesem odsłuchiwania nagrania. Taśmy mogą być przesłuchiwane i przeglądane tylko kilkanaście razy. Problem występuje wówczas, gdy słuchamy nagrania tyle razy, ile jesteśmy w stanie wychwycić szczegółów nagrania. Możemy na przykład słyszeć szumy lub dźwięki takie, jak warkot samochodu, szczekanie psów, wiatr i inne. Taka jest właśnie naturalna siła sugestii. Możemy przekazać taśmę innemu, godnemu zaufania i bezstronnemu słuchaczowi.
Łowcy duchów mają tendencję do słyszenia na taśmie tego, co chcą usłyszeć. Wiedzą, jakie pytanie zadali, i słyszą taką odpowiedź, jakiej oczekują. Jednakże technika sprawdzania autentyczności nagrania jest niezależna od taśmy, nieważne co zostało na niej nagrane. Krytyka jest na miejscu, gdy okazuje się, że nagranie w istocie zawiera naturalne szumy lub jest zwykłą mistyfikacją..
Rady przydatne przy nagrywaniu rozmów z duchami:ˇ Użyj dużego sprzętu nagrywającego, nie używaj małego dyktafonu. Mały sprzęt jest dobry do przeprowadzania wywiadów ze świadkami, a nie do rozmów z duchami.
ˇ Używaj zewnętrznego, wolnostojącego mikrofonu.
ˇ Zawsze używaj nowej, wysokojakościowej taśmy. Nigdy nie nagrywaj na starych taśmach. Może się zdarzyć, że stare i nowe nagranie nałożą się na siebie i w efekcie usłyszysz coś, czego w nagraniu być nie powinno.
ˇ Nie uderzaj w mikrofon i, jeśli to możliwe, zanotuj głosowo na taśmie wiadomość [o tym, co się w danej chwili wydarzyło wokół ciebie]. Możesz zarejestrować naturalne odgłosy, jak wiejący wiatr czy skrzypiące drzwi.
ˇ Nagrywaj 20-30-minutowe sesje. Możesz nagrywć dłuższe, ale wtedy pozostanie więcej materiału do przesłuchania. Jeśli dokonasz nagrania dwugodzinnego, będziesz musiał odsłuchiwać dwie godziny [lub więcej]. Może się to okazać tylko stratą czasu.
ˇ Zadawaj konkretne i precyzyjne pytania.
ˇ Nie mów szeptem podczas nagrywania. Przecież nie chcesz spłoszyć duchowych bytów...
ˇ Po zadaniu pytania odczekaj 10 do 15 sekund, zanim zadasz następne. Nie będzie dobrze, jeśli nie pozwolisz bytowi duchowemu na dokończenie odpowiedzi.
Istina, www.istina.rin.ru
Tłumaczenie z jęz. angielskiego: Ivellios
EDIT admin:
przeniesione z innego tematuCzy ktoś z forumowiczy oglądał film „Głosy”? Gorąco polecam ten film (specjalnie nie będę się rozpisywał o treści tego filmu w tym miejscu).
Chodzi mi o zjawisko EVP Electronic Voice Phenomena czyli o elektroniczne rejestrowanie głosów z zaświatów swoich krewnych, znajomych lub nieznanych osób. Przy wykorzystaniu magnetofonu lub dyktafonu można próbować nagrać głosy zmarłych. Wszystkim polecam oficjalną stronę internetową:
http://www.aaevp.com/ Na stronie tej znajdziemy całą masę zdjęć i plików mp3 dot. głosów zmarłych.
Ja w każdym razie zamierzam się tym bliżej zainteresować. Tylko zamierzam używać do nagrywania głosów magnetofon. Jak mi się coś uda nagrać to oczywiście dam znać.
Jeszcze odnośnie filmu: polecam obejrzeć dodatki. Są w języku polskim. W dodatkach tych można zobaczyć próby nagrania głosów – coś takiego jak - zrób to sam – instruktaż filmowy. Pokazany w prosty sposób.
Ów film jest dostępny w wypożyczalniach video.