Starożytne miasto w regionie Kampania we Woszech , położone na wybrzeżu Morza Tyreńskiego na południe od Salerno. Najstarsze ślady osadnictwa na tym terenie sięgają paleolitu .Około roku 600 p.n.e. Grecy z Sybaris założyli tu miasto o nazwie Posejdonia i zbudowali wielkie sanktuarium Hery.
Świątynia Hery
Pod koniec V w. p.n.e. Paestum ( czyt. Pestum ) zostało podbite przez Lukanów . W 237 r. p.n.e. Rzymianie założyli kolonię i zmienili nazwę na Paestum, która pozostała do dziś. Dalszy swój rozwój zawdzięczało handlowi i przymierzu z z Republiką Rzymską. Okres świetności zakończył się w okresie najazdów barbarzyńców i zniszczeniem akweduktów doprowadzających wodę do miasta. W IX wieku na skutek epidemii malarii i najazdów Saracenów miasto niemal zupełnie opustoszało i zarosło roślinnością. W średniowieczu zostało zalane przez morze, lecz późniejsze ruchy tektoniczne wyniosły ruiny nad poziom morza. Ponownie odkryte w połowie XVIII wieku zostało podczas budowy drogi wzdłuż wybrzeża za panowania Karola III Burbona ; dla kultury odkryto je wtedy, gdy poeci, pisarze i artyści – między innymi Goethe i Shelley – przyjeżdżali tu szukać inspiracji.
Świątynia Ateny
Paestum jest jednym z najważniejszych parków archeologicznychw Europie . W 1998 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Miasto chronione było przez mur obronny gruby na 5 m i długi 5 km , którego większa część jest do dziś. Oprócz tego możemy zobaczyć trzy doryckie świątynie w dobrym stanie, świątynia Hery ( ok 540 p.n.e ) , świątynia Ateny ( 500 p.n.e. ), świątynia Hery II (460 p.n.e) z dwu- piętrowymi kolumnami. Nazwy świątyń są tylko przypuszczeniami archeologów, wysnutymi na podstawie znalezisk.
Mur obronny
Na południe od świątyni Ateny znajduje się ogrodzony teren , gdzie odkryto mały budynek z dachem ledwo wystającym od ziemi. To kamienna komora przykryta dwuspadowym dachem. Kształtem przypominał grobowiec, mimo to nie znaleziono w nim zwłok. W środku ściany pokryte są freskami, które przedstawiają życie zmarłego. Najbardziej znany jest Nurek z Paestum . Oprócz tego odkryto zestaw naczyń, jakie w tamtych czasach Grecy wkładali do grobów. Brązowe naczynia z miodem i naczynia attyckie, dzięki którym ustalono datę obiektu na około 520 r. p.n.e. Jest to symboliczny grób zwany cenotafem .
Fresk Nurka
Odkryto także amfiteatr rzymski , starożytne mury długie na 4,75km, które otaczały miasto z czterema bramami i dwie drogi główne krzyżujące się pod kątem prostym . To znalezisko jest charakterystyczne dla rzymskich miast.
Amfiteatr
Świątynia Posejdona
W muzeum w Paestum znajduje się wiele zabytków archeologicznych związanych z kolonizacją grecką i czasami rzymskimi na tym terenie.
Opracowanie własne na podstawie :
http://www.pestum.it...iano/storia.htm
http://pl.wikipedia.org/wiki/Paestum
Użytkownik Simbarosa edytował ten post 12.06.2014 - 01:51