Café Club
Ta warszawska kawiarenka na skrzyżowaniu Alei Jerozolimskich z Nowym Światem odegrała swoją drobną rolę podczas okupacji hitlerowskiej. W czasie dwóch akcji zbrojnych członkowie Gwardii Ludowej pozbawili tutaj życia w sumie około trzydziestu niemieckich żołnierzy
W nocy z 7 na 8 października 1942 roku AK przeprowadziła akcje przeciwko niemieckiemu transportowi kolejowemu – kryptonim „Wieniec”. W odwecie hitlerowcy w nocy z 15 na 16 października 1942 roku wykonali egzekucję 50 więźniów Pawiaka.Dowództwo Główne Gwardii Ludowej zdecydowało o przeprowadzeniu akcji odwetowej przeciwko Niemcom.Akcją dowodził oficer Sztabu Głównego GL Jan Strzeszewski "Wiktor"
Zamachu na Café Club miał dokonać oficer sztabu okręgu Warszawa-Miasto GL Roman Bogucki "Suchy" z pomocą dwóch bojowców.Ponieważ ci drudzy nie stawili się w miejscu zbiórki, w ich miejsce w zamachu wzięli udział dowódca GL dzielnicy Powiśle Tadeusz Findziński "Olek" oraz Jerzy Duracz "Jurek".Po dojściu do celu Roman Bogucki wrzucił przez okno do wnętrza kawiarni wiązkę granatów, która eksplodując raziła kilka osób.
Pocztówka z 1937 roku przedstawiająca wnętrze Café Club
Drugi zamach odbył się 11 lipca 1943.Dowodzony przez Mirosława Krajewskiego "Pietrka".
Lech Kobyliński "Konrad" i Ryszard Lenkiewicz "Rysiek" udali się do holu kawiarni. Lech Kobyliński wrzucił przez otwarte drzwi paczkę z wiązką granatów. Uczestnicy akcji wycofali się bez strat. Straty niemieckie wyniosły 4 rannych.
Zamach na Café Club z dnia 24 października 1942 przedstawiony został w filmie "Za wami pójdą inni...", wyprodukowanym w 1949 roku
Źródło: internet