Czyli jak powstają fałszywe zdjęcia duchów - poradnik
Ten poradnik ma na celu ukazanie jak łatwo jest stworzyć zdjęcie ducha, stosując proste sztuczki bądź efekty. Przy ocenie "prawdziwych" zdjęć, warto brać pod uwagę informacje tutaj zawarte i wiedzieć jakich sztuczek mogą używać oszuści.
1. Efekty specjalne - zwykła linia
Poniższe zdjęcie zostało zmodyfikowane w programie graficznym. Autor dorysował zwykłą linię a następnie dodał efekt "glow" czyli świecenie.
2. Spray do nosa - prosta sztuczka na Orby
Autor posłużył się sprayem do nosa/gardła, który został rozpylony przed optyką aparatu. Prosta sztuczka, efekt dość dobry.
3. Zabrudzenia optyki
Plama lub wilgoć na soczewkach aparatu może dać taki oto efekt "ducha" na zdjęciu
4. Celofan czyni cuda
Kawałek folii celofanowej umieszczony przed soczewką aparatu w momencie wykonywania zdjęcia z flashem może produkować takie oto efekty świecącego ducha.
5. Uwaga na włosy
Włosy bardzo często odpowiadają za przedziwne artefakty na zdjęciach. Tutaj ekstrymalny przykład wykorzystania pęku włosów, imitujący wiele poruszających się orbów.
I pojedynczego włosa. Inne podobne efekty może dawać nić pajęczyny.
6. Nici, sznurki
Prosty, ale zadziwiający efekt daje nić przewieszona przed optyką aparatu. Tutaj zielona nić mająca symulować manifestację typu vortex, lub ruchomego orba.
7. Dym, papierosy i gorąca kawa
Dym jest najprostszym "materiałem", z którego można wyczarować manifestację typu mist/ecto-mist. Najlepszy jest dym papierosowy, ewentualnie parująca woda. Oto efekty przy zastosowaniu dymu tytoniowego.
8. Zabawy z migawką
Na poniższym zdjęciu czas migawki został wydłużony. Przemieszczające się przed aparatem obiekty zostają rozmyte a efekt jest widoczny poniżej.
9. Uwaga na pasek aparatu
To najczęściej popełniany błąd widoczny na zdjęciu. Pasek aparatu, często przypadkowo znajduje się w kadrze i potrafi stworzyć imitację ducha typu vortex.
10. Nie wszystko duch co się błyszczy
Czasem umysł płata figle, pewne kształty przybierają formy twarzy, dłoni, czy też całych postaci. Najprostszy przykład jest widoczny poniżej:
Podczas gdy na pierwszy rzut oka może wydawać się, że mamy tu do czynienia z duchem, tak naprawdę jest to tylko nagrobek tyle, że uchwycony z innego kąta.
Jak widać, o manipulację nie trudno. Jeśli dodamy do tego obróbkę zdjęć w programie graficznym, można stworzyć naprawdę "dobre zdjęcie ducha". Jednak czy o to właśnie chodzi? Ciężko rzetelnie ocenić większość obserwacji i zdjęć duchów, co nie zmienia faktu, że takie obserwacje są, były i będą. Przez pryzmat łatwości tworzenia takich zdjęć nie można odbierać choć kropli zrozumienia dla autorów prawdziwych fotografii - oni tego oczekują. Bądźmy otwarci, a kiedy trzeba krytyczni
by Eurycide
www.paranormalne.pl
przykłady efektów i zdjęcia pochodzą ze strony http://www.ghoststudy.com