Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czarnobyl: największa katastrofa przemysłowa XX wieku

czarnobyl mutacje katastrofa ukraina

  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1

OnlyDreams.
  • Postów: 158
  • Tematów: 8
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

38073877.jpg

 

Była to największa katastrofa w historii energetyki jądrowej i jedna z największych katastrof przemysłowych XX wieku. 28 lat temu, w nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku, doszło do awarii reaktora w elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie. Do atmosfery przedostały się duże ilości substancji radioaktywnych. Skażeniu promieniotwórczemu uległ obszar na pograniczu Białorusi, Ukrainy i Rosji, a wyemitowana chmura radioaktywna rozprzestrzeniła się na znacznym obszarze Europy. W efekcie skażenia ewakuowano i przesiedlono ponad 350 tys. osób. O katastrofie świat dowiedział się kilka dni po wydarzeniu, gdyż Związek Radziecki starał się nie przepuszczać żadnych informacji na Zachód. Polacy zauważyli, że coś musiało się stać, gdy w stacji w Mikołajkach odnotowano skażenie promieniotwórcze powietrza 550 tys. razy silniejsze niż zwykle.

 

11107441.jpg

 

Przegrzany reaktor spowodował wybuch i pożar. Bezpośrednio w wypadku i z powodu napromieniowania zginęło kilkadziesiąt osób. Bliżej nieznana jest liczba ofiar zmarłych z powodu choroby popromiennej. Zniszczony reaktor elektrowni niezwłocznie zalano betonowym sarkofagiem, a pozostałe reaktory kolejno wyłączano - ostatni w 2000 roku. Strefa wokół Czarnobyla do dziś jest zamknięta.

Ćwiczenia z bombą atomową w ZSRS: 45 tys. sowieckich żołnierzy wpędzono w radioaktywną chmurę
Rząd ZSRR przez dwa dni nie podał informacji o katastrofie. Potem pojawiały się skąpe i niemożliwe do sprawdzenia dane na ten temat. Wywołało to w Europie spekulacje o tysiącach ofiar śmiertelnych i zagrożeniu dla mieszkańców sąsiadujących państw. Do dziś trwa spór ekspertów o liczbę ofiar katastrofy.

Raport Komitetu Naukowego ONZ do spraw Skutków Promieniowania Atomowego (UNSCEAR) stwierdza, że 134. pracowników elektrowni jądrowej i członków ekip ratowniczych było narażonych na działanie bardzo wysokich dawek promieniowania jonizującego, po którym rozwinęła się ostra choroba popromienna. 28 z nich zmarło w wyniku napromieniowania, a 2 od poparzeń. Wielu ludzi biorących udział w akcji zabezpieczenia reaktora zginęło podczas towarzyszących akcji wypadków budowlanych.

Różne są doniesienia dotyczące liczby osób, które zachorowały bądź dopiero zachorują na nowotwory, głównie tarczycy, wskutek wchłonięcia promieniotwórczego jodu-131. Według raportu specjalistów pracujących dla WHO, ONZ i Międzynarodowej Agencji Atomowej sprzed 4. lat, po awarii w Czarnobylu zdiagnozowano ponad 4 tysiące przypadków nowotworów tarczycy. Oczekuje się dalszego wzrostu zachorowań na tę chorobę. Wśród mieszkańców skażonych terenów nie obserwuje się, przynajmniej do tej pory, wzrostu zachorowań na nowotwory inne niż tarczycy.

Inny raport, sporządzony przez Lekarzy Przeciw Wojnie Nuklearnej, szacuje liczbę zachorowań na raka tarczycy na 10 tysięcy i przewiduje, że istnieje możliwość kolejnych 50 tysięcy przypadków.

Z kolei organizacja Greenpeace szacowała kilka lat temu, że na choroby, których przyczyną mogło być promieniowanie, zmarło już około 200 tysięcy osób, a w przyszłości na raka spowodowanego katastrofą w Czarnobylu, umrze jeszcze około 100 tysięcy ludzi.

Po awarii w Czarnobylu na obszarze liczącym 2,5 tysiąca kilometrów kwadratowych wyznaczono zamkniętą strefę buforową i wysiedlono z niej wszystkich mieszkańców. Łącznie ewakuowano 350 tys. osób. W promieniu 10 kilometrów od elektrowni utworzono strefę "szczególnego zagrożenia", a w promieniu 30 - strefę "o najwyższym stopniu skażenia". Zlikwidowano 20 pobliskich kołchozów i wyłączono z uprawy rolnej 100 tysięcy hektarów ziemi rolniczej. Ewakuowano także całą ludność miasta Prypeć, liczącą wówczas 50 tys. mieszkańców. Najbardziej skutki katastrofy dotknęły terytorium Ukrainy, gdzie skażeniu uległo 9 proc. obszaru kraju. Strefa wokół Czarnobyla do dziś jest zamknięta. Mimo to w okolicznych wsiach można spotkać nielegalnych mieszkańców, utrzymujących się z rolnictwa.

 

16951173.jpg

 

O katastrofie świat dowiedział się kilka dni po wydarzeniu, gdyż Związek Radziecki starał się nie przepuszczać żadnych informacji na Zachód. Polacy zauważyli, że coś musiało się stać, gdy w stacji w Mikołajkach odnotowano skażenie promieniotwórcze powietrza 550 tys. razy silniejsze niż zwykle. 28 kwietnia o 9.00 informację przekazano do Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej w Warszawie, które godzinę później ogłosiło alarm. Początkowo polscy naukowcy przypuszczali, że gdzieś nastąpiła eksplozja atomowa. Jednak analiza promieniotwórczych zanieczyszczeń jednoznacznie wskazywała, że ich źródłem może być tylko pożar reaktora atomowego. Dopiero wieczorem specjaliści dowiedzieli się z radia BBC, że chodzi o Czarnobyl.

Polskie władze wprowadziły w życie plan ochrony ludności, polegający na przyjmowaniu dużej dawki jodu w celu zablokowania wchłaniania radioaktywnego izotopu jodu 131, kumulującego się w tarczycy i mogącego doprowadzić do rozwoju nowotworu tego narządu. 29 kwietnia członkowie Biura Politycznego KC PZPR i rządu powołali Komisję Rządową, która wobec braku tabletek jodowych podjęła decyzję o podaniu płynu Lugola dzieciom i młodzieży w 11 województwach północno-wschodnich, nad którymi przeszła radioaktywna chmura. W ciągu doby jod podano około 75 proc. populacji dzieci w tym rejonie. W kolejnych godzinach akcję rozszerzono na cały kraj. Wstrzymano również wypas bydła na łąkach w obawie przeniknięcia radioaktywnych substancji do mleka.

Był to jeden z pierwszych przypadków w PRL, kiedy władze polskie mimo początkowych oficjalnych zaprzeczeń strony radzieckiej podjęły działania wbrew ich zaleceniom, w interesie własnych obywateli.

 

http://historia.wp.p...l?ticaid=1136e7

 

84321531.jpg

 

Zdjecia pochadza ze strony papilot 

 


  • 3

#2

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Szacunki Greenpeace od dawna są krytykowane za przesadność. Ich eksperci wzięli pierwsze szacunki niedługo po katastrofie i liniowo przedłużyli na 25 lat do przodu, oraz szacując liczbę nowotworów wywołanych katastrofą nie wzięli pod uwagę, że nowotwory i tak występują w społeczeństwie. Przyjęli że wszystkie nowotwory to wina Czarnobyla i stąd takie gigantyczne szacunki.

 

Prawdopodobnie większą była katastrofa w Bhopalu, gdzie z instalacji przemysłowej w centrum miasta wydostał się trujący gaz, zginęło wtedy 3 tysiące osób a 400 000 było rannych, dalszych kilkanaście tysięcy zmarło w kolejnych latach.

http://pl.wikipedia....trofa_w_Bhopalu


  • 3



#3

OnlyDreams.
  • Postów: 158
  • Tematów: 8
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Mozliwe ze tak wlasnie bylo, niemniej jednak ta z Czarnobyla jest chyba najbardziej znana. Nowotwory moze i wystepuja w spoleczenstwie jednak mysle ze sam fakt iz promieniowanie jonizujace bylo tak wysokie, moglo miec skutek na przebudzenie nowotworow - dlatego jest ich wiecej, to samo tyczy sie roznych mutacji genetycznych. Sadze ze przez wybuch, ludzie z Czarnobyla sa bardziej narazeni na choroby niz Ci ktorzy mieszkaja w innych miejscach na swiecie


  • 0

#4

Daniel..
  • Postów: 4140
  • Tematów: 51
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Szacunki Greenpeace od dawna są krytykowane za przesadność. Ich eksperci wzięli pierwsze szacunki niedługo po katastrofie i liniowo przedłużyli na 25 lat do przodu, oraz szacując liczbę nowotworów wywołanych katastrofą nie wzięli pod uwagę, że nowotwory i tak występują w społeczeństwie. Przyjęli że wszystkie nowotwory to wina Czarnobyla i stąd takie gigantyczne szacunki.

 

Prawdopodobnie większą była katastrofa w Bhopalu, gdzie z instalacji przemysłowej w centrum miasta wydostał się trujący gaz, zginęło wtedy 3 tysiące osób a 400 000 było rannych, dalszych kilkanaście tysięcy zmarło w kolejnych latach.

http://pl.wikipedia....trofa_w_Bhopalu

Stworzylem artykuł o tej katastrofie, jest gdzieś na forum.


  • 0



#5

riseman.
  • Postów: 705
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zdjęcia dość makabryczne, przypominają o tragedii tego wydarzenia. Wiadomo coś o sarkofagu? Gdzieś czytałem ze 2 lata temu, że jest na granicy wytrzymałości (a konkretnie jego dno) i Unia ma się składać na pokrycie całości kolejną warstwą zabezpieczającą.

 

I tak jeszcze dodam, sorry, może niezbyt subtelny żart. Co roku słyszy się go w dniu katastrofy czarnobylskiej, ja słyszałem niegdyś w radio i widziałem też w necie któregoś razu. I tak: "Co to jest - stoi na stole i świeci? Barszcz Ukraiński..." ;)


  • 0



#6

Kronikarz Przedwiecznych.

    Ten znienawidzony

  • Postów: 2247
  • Tematów: 272
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 8
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Na dokończenie budowy sarkofagu w Czarnobylu brakuje 500 milionów euro. Konstrukcja ma zabezpieczyć środowisko przed promieniowaniem radioaktywnym z siłowni. Dziś mija 29. rocznica największej katastrofy w historii energetyki jądrowej.

 

Po katastrofie na reaktorze czwartym wybudowano konstrukcję, która miała chronić środowisko przed skażeniem przez 30 lat. Ten termin mija w listopadzie 2017 roku, a stary sarkofag zaczął już pękać.

29 kwietnia w Londynie odbędzie się konferencja, której uczestnicy zaapelują o pomoc w finansowaniu budowy nowego sarkofagu. Początkowo szacowano, że będzie ona kosztować około 800 milionów dolarów, jednak suma ta zwiększyła się do ponad 2 miliardów dolarów. Pomoc zaoferowało ponad 40 państw i Komisja Europejska. Sarkofag ze stali ochronnej ma ważyć 31 tysięcy ton i mieć wysokość stu metrów. Zgodnie z założeniem, będzie chronił reaktor przez najbliższych 100 lat.


  • 0



#7

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dziś kolejna rocznica i z tej okazji ktoś wrzucił na Facebooka artykuł z GW, brzmiący tak

 

Katastrofa w Czarnobylu. Zmarło 180 tys. osób likwidujących szkody

 

Komentarze pod nim były... ciut nieprzychylne (najoględniej mówiąc).

A jeden z nich odsyłał do artykułu "Polityki", który stał w pewnej sprzeczniści z doniesieniami GW (głównie dotyczącymi ilości ofiar

 

Psychokatastrofa

 

A ja znalazłem jeszcze inny, starszy artykuł - tym razem z "Wprost", który jakby bardziej potwierdza doniesienia "Polityki"

 

Czarnobyl, największy blef XX wieku

 

Polecam wszystkim zainteresowanym tematem.


  • 0



#8

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Chm... Z grupy 800 tysięcy likwidatorów, przez 30 lat zmarło 180 tysięcy? I oni się temu dziwią?


  • 0



#9

pishor.

    sceptyczny zwolennik

  • Postów: 4740
  • Tematów: 275
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Oni się nie dziwią - ja się dziwię. Bo o 180 tysiącach zmarłych ratowników wcześniej nie słyszałem.


  • 0



#10 Gość_critter☆

Gość_critter☆.
  • Tematów: 0

Napisano

Czarnobyl i okolice rozkwitają życiem

 

imagczokpryperemkatfg3e2-589cx205.jpg

 

Za niespełna 3 miesiące będziemy obchodzili 30. rocznicę słynnej katastrofy w Czarnobylu, która wpłynęła na przebieg wydarzeń na całym świecie, a dla mieszkańców regionu stała się źródłem wielkich osobistych tragedii, trwających po dziś dzień.

 

Obszar miasta Czarnobyl, elektrowni atomowej i miasta duchów, czyli Prypeci, przyciąga tysiące turystów, którzy chcą zwiedzić "Zonę" i poczuć dreszczyk niezwykłych emocji, przywołujący wydarzenia z katastrofy, która odcisnęła swe piętno na pochłanianym przez Matkę Naturę regionie.

Tuż po katastrofie w czarnobylskiej elektrowni jądrowej powstało wiele legend, które głosiły, że strefę zamieszkują prawdziwe potwory, zmutowane w wyniku silnego promieniowania. Oczywiście to bajki, które powstały po to, by odstraszyć rabusiów od porzuconego przez dziesiątki tysięcy ludzi wielkiego miasta.

 

Naukowcy z University of Georgia i University of Portsmouth wykonali wiele badań obszaru o powierzchni 4200 kilometrów kwadratowych na przestrzeni ostatnich lat i doszli do zaskakujących wniosków.

 

chernobfefyl-reclaimedef-589x394.jpg

 

Analizy wykazały, że Czarnobylska Strefa Wykluczenia stała się naturalnym rezerwatem przyrody i kwitnie tam dzikie życie. To w piękny sposób pokazuje, że natura potrafi odrodzić się nawet po najpotworniejszych kataklizmach. Szacuje się, że obecnie liczba dzikich zwierząt wokół Czarnobyla jest znacznie większa niż przed wypadkiem.

 

Tuż po katastrofie liczba zwierząt zaczęła spadać, co nie jest zaskoczeniem, jednak dekadę później ten stan się odwrócił i liczba roślinożerców zaczęła gwałtownie rosnąć.

 

Naukowcy informują, że liczebność populacji łosia, sarny europejskiej, jelenia szlachetnego oraz dzika są tam podobne jak w niezanieczyszczonych rezerwatach przyrody. Z kolei liczba wilków jest siedmiokrotnie większa niż w porównywalnej wielkości rezerwatach.

 

Co tu dużo mówić, te wspaniałe badania pokazują, że natura jest w stanie rozkwitać nawet w odległości kilku kilometrów od miejsca potwornego w skutkach wypadku atomowego, jeśli tylko zostanie uwolniona od presji człowieka i będzie mogła egzystować na swoich zasadach.

 

 

źródło


  • 1

#11

Anunnaki.
  • Postów: 540
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

jako ciekawostkę można  podać że faktycznie reaktory typu  RBMK  były raczej do  celów wojskowych (produkcja  np. plutonu) niż do  produkcji energii  pozatym  reaktor  przez  błędy obsługi uległ zatruciu ksenonowym które spowodowało utratę stabilności a  przeprowadzony eksperyment pogłębił niestabilność powodując katastrofę w tym wypadku wystarczyło tylko wyłączyc reaktor a nie  zaczynać eksperyment od nowa..    o zgrozo  wciąż na terenie rosji jest czynnych kilka lub kilkanaście tegot ypu reaktorów 


Użytkownik Anunnaki edytował ten post 14.02.2016 - 16:47

  • 0




Also tagged with one or more of these keywords: czarnobyl, mutacje, katastrofa, ukraina

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych