Historia ruchu komunistycznego
zło panoszy się na świcie
Założenia ideologii społecznej, jaką jest komunizm(nie polityczną ani gospodarczą) zostały spisane w 1848 roku w Manifeście komunistycznym Karola Marksa i Fryderyka Engelsa, jednak ich spisanie było tylko potwierdzeniem, że idee te mają miejsce w społeczeństwie od wieków. Jak już dowodziłem na forum, głównym celem komunizmu jest kontrola społeczna, która na kartach manifestu przejawia się nieustannie, więc pod tym kątem poszukujmy śladów komunistów, począwszy od starożytności.
I. Starożytność
1. Chrystus
Wielu chrześcijańskich komunistów uważa Chrystusa za pierwszego socjalistę/komunistę. Oczywiście nie ma w tym ani krzty prawdy, ponieważ Chrystus przynosił wolność, nie zaś kajdany, które są nieodłącznym elementem komunizmu. Wynika to z niezrozumienia podstawy ruchu komunistycznego, która wyraźnie mówi o sprawiedliwości społecznej pod kontrolą społeczną, do której Chrystus w pewnym sensie nawiązuje, jednakże różnica jest zasadnicza: Chrystus mówi o dobrowolnej ofierze, nie zaś o takiej pod kontrolą społeczną. Wolność, którą przynosi zdecydowanie dystansuje go od grona komunistów.
2. Mazdak
Perski reformator, żyjący w V wieku n.e. Głosił potrzebę zniesienia wszelkiej własności prywatnej i wprowadzenia pełnej równości obywateli. Zyskał szczególne poparcie wśród niższych warstw społecznych, które wywoływały rewolty. Na szczęście tym razem możnowładcom udało się zdławić rewolucję(zapewne ze względu na brak centralnego ośrodka, rozczłonkowanie), ale idea pozostała wśród Persów żywa.
II. Średniowiecze
1. System cechowy
System cechowy to system który silnie kontrolował produkcję. Nikt, kto nie był uznany przez cech(kontrola społeczna) nie mógł uprawiać danego rzemiosła w mieście. Mimo dopuszczenia więc własności prywatnej nie istniał wolny rynek, który był zupełnie kontrolowany przez cech, czyli radę miasta.
2. Komunizm chrześcijański
Komunizm sam w sobie nie jest wrogiem religii- jest wrogiem pozostałych religii. Stąd możliwość istnienia czegoś takiego jak komunizm chrześcijański, chociaż nadal pozostaje to absurdem samo w sobie. W okresie średniowiecza i nowożytności powstały takie właśnie grupy, które głosiły zniesienie własności prywatnej i wprowadzenie kompletnej równości.
III. Komunizm współczesny
1. Oświecenie, wielka rewolucja francuska
Niestety, ale wychwalana jako rewolucja "wolnościowa" w istocie była rewolucją stricte niemal komunistyczną. Karol Marks nie krył swojego zachwytu rewolucją francuską i jej hasłami, na których zapewne sporo się wzorował. Wystarczy porównać zasadnicze hasła, takie jak: zniszczenie burżuazji, zniszczenie chrześcijaństwa, wolność, równość. Metody również były podobne, jak w rewolucji 1917 roku w Rosji: wystarczyły oskarżenia, aby być ściętym, narzucanie woli mniejszości większości, egzekucja monarchy, masowe morderstwa bez sądów. Cały terror dział się mimo uznania wolności religijnej, wolności prasy, uznania własności. Warto też wspomnieć, że autorzy oświeceniowi, np. Jan-Jaques Russeau krytykowali własność prywatną jako źródło zepsucia cywilizacji.
2. Komuna paryska
Drugim istotnym wydarzeniem komunistycznym w Paryżu było powstanie Komuny paryskiej, wśród której czynnie działali emisariusze Międzynarodówki. I tym razem założenia były podobne do wielkiej rewolucji, między innymi zrównano płacę urzędnika państwowego i zwykłego robotnika. Ponownie zwalczano Kościół, wprowadzano równość i kontrolę społeczną, chociaż trzeba przyznać, że pozostawiono wolność prasy, która jednakże w niemal 100% popierała nowy reżim.
3. Rewolucja Październikowa
Tę historię już doskonale znamy. Wprowadzanie terrorem równości, wolności od burżuazji, w czym co ciekawe, część burżuazji pomagała, obalenie monarchii i wprowadzenie jedynej słusznej gospodarki. O tym, że Lenin nie wierzył w skuteczność gospodarki komunistycznej pisałem w tym poście http://www.paranorma...unizm/?p=619415, który zacytuję:
Sugerowali tutaj moi poprzednicy, że komunizmu nigdy nigdzie nie było, że nawet Lenin chciał wprowadzać NEP itd itd... Moi państwo, wynika to ze złego zrozumienia komunizmu. Komunizm to nie system gospodarczy, jak myśli wielu(ten jest nie do zrealizowania na poziomie wyższym od plemiennego), tylko tak na prawdę system społeczny. Całą doktrynę komunistyczną można skrócić w dwóch słowach: kontrola społeczna. To jest wszystko, na czym opiera się ideologia marksistowska.
Oczywiście w tym rozumieniu system ten był i jest nadal wprowadzany w wielu, baaardzo wielu państwach. prowadzi tylko i wyłącznie do degrengolady i autodestrukcji. Jeżeli podmienimy brzmienie teoretyczne słów "kontrola społeczna" na "kontrola państwowa", które jest brzmieniem praktycznym, to zauważymy, że komunistyczne w swoim założeniu jest każde państwo Europy, o tworze z Brukseli nie wspominając.
Lenin sam nie wierzył w to, że komunizm gospodarczy jest w stanie wprowadzić kraj i ludzi do bogactwa, odchodząc od komunizmu na rzecz NEP-u. Elementy gospodarcze są jedynie końcowym elementem kontroli społecznej, jaka jest wprowadzana w życie w systemie komunistycznym. Na gospodarkę też przyjdzie czas, jednak istotniejsze są elementy kulturowe(co tłumaczyłem http://www.paranorma...wolnosci-slowa/ w tym wątku), bo to one warunkują drogę do powstania pełnego komunizmu.
Sam komunizm skupia się więc na: całkowitej kontroli gospodarki, kontroli kulturowej, kontroli społecznej. Moim ulubionym przykładem jest tutaj szkoła.
Dzisiaj szkoła jest dla każdego obowiązkowa. Jak pisał o tym Karol Marks i Fryderyk Engels w Manifeście, dzieci należy wyrwać opiece burżuazyjnych matek i poddać kontroli społecznej, aby nie wpajały burżuazyjnych haseł. Do tego właśnie służy państwowa szkoła, w której hurtowo uczy się dzieci dokładnie tak, jak mają być uczone pod kontrolą społeczną. No to ktoś wpadł na pomysł, aby zbudować szkołę prywatną. Zgodnie z wszystkimi zasadami, w szkole prywatnej powinieneś móc uczyć czego chcesz, podobnie jak w założonej przez siebie fabryce masz pełne prawo tworzyć niedziałające czajniki, ale nie jest tak w komunizmie. Tutaj nawet szkoła prywatna musi być poddana kontroli społecznej poprzez naukę programu zatwierdzonego przez ministra. Więc dziecko tak czy siak podlega kontroli społecznej, czy rodzice tego chcą, czy też nie chcą.
Natomiast szkoła pod kontrolą społeczną uczy, że wszystko musi być pod kontrolą społeczną i krąg się zamyka.
W komunizmie nie chodziło więc z całą pewnością o gospodarkę, a tylko i wyłącznie o kontrolę.
4. III Rzesza
Przyglądając się III Rzeszy, jej gospodarce i ideologii należy zwrócić uwagę na to, że nazizm ma wiele więcej wspólnego z ZSRR niż faszystowską ideologią Mussoliniego. Oczywiście ponownie, jak w każdym systemie komunistycznym pojawia się kult jednostki i walka z chrześcijaństwem, równość każdego Niemca, kompletna kontrola gospodarki i zamienienie człowieka wolnego w niewolnika. Jedyne, czym różnił się od komunizmu sowieckiego to to, że w Niemczech panowała wersja narodowa, zaś w Rosji wersja ogólnoświatowa.
5. Maoizm
Terror, idiotyczne założenie gospodarcze, rządy mas(czytaj: nielicznych), antyintelektualizm, głód, bieda, kolektywizm i uprzemysławianie. Skończyło się to tym, że prawie miliardowe Chiny przed kapitalistyczną reformą ustępowały gospodarczo kilkudziesięciu milionowemu Tajwanowi, skutecznie Chinom się opierał.
6. Kambodża Czerwonych Khmerów
Co tu dużo mówić- natychmiast zniesiono własność prywatną, pieniądz(Marks uważał go za dobry, acz w społeczeństwie idealnym zbędny), wprowadzono pełną egalitaryzację. Skoro nie można było sprowadzić wszystkich do poziomu bogatego mieszkańca, to wszsytkich sprowadzono do poziomu najbiedniejszego chłopa, cała reszta była konfiskowana.
7. Korea Północna
Korea to bardzo... wyjątkowe państwo. Ludzie są tam szczęśliwi, chociaż nie mają co jeść, płaczą, kiedy umiera wódz, który ich upokarzał, cieszą się, kiedy ich reprezentacja wygrywa Mistrzostwa Świata w Brazylii pokonując między innymi USA 7:0. A jednocześnie reprezentanci siedzą w obozach pracy pod kontrolą społeczną...