Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ruiny "Twierdzy" sfotografowane na Marsie?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
36 odpowiedzi w tym temacie

#31

Monolith.

    ótta

  • Postów: 1248
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Gdyby kiedyś udowodniono, że na Marsie istniało życie to mocno bym się zastanowił czy nie jesteśmy jego "pozostałoścami" albo "prapra wnukami", którzy przypadkowo się tu dostali - czasu było wystarczająco.

 

 

 

Całkiem prawdopodobne, przyjmując taki dawny wygląd Marsa:

 

 

90327a21f0497c4f048b84ba25ab9916.jpg

 

 

http://mic.com/artic...still-had-water

 

;)

 

Teraz pytanie. Czy takie pozostałości po osadach mają w ogóle szansę przetrwać ponad 3mld lat?(nawiązując do wieku, który podał Andy)

 

 

Pytanie, z czego były zrobione, jakie działały na nie siły. Myślę, że jest prawie niemożliwe określić, ile mogłyby przetrwać, bo nie znamy warunków, jakie tam panowały; możemy się jedynie domyślać, badając strukturę skał i wnioskując na jej podstawie ogólną historię planety.


Użytkownik Monolith edytował ten post 18.11.2014 - 20:11

  • 0

#32

skittles.
  • Postów: 1323
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

A po miliardzie? Curiosity odkrył ślady jeziora sprzed 3,7 mld lat. Zakładając że mogła istnieć na marsie cywilizacja ponad 3 mld lat temu to mogły zachować się co najwyżej ruiny megabudowli

 

Ale musimy też brać pod uwagę ramy czasowe. Ewolucja od organizmów najprostszych do zdolnych do stworzenia cywilizacji (lub nawet nie cywilizacji - gdybyśmy znaleźli w tej chwili na marsie gigantyczny kopiec termitów, to pewnie uznalibyśmy go za dzieło zaawansowanej kultury obcych. A może to po prostu budowla wzniesiona instynktem mało inteligentnych organizmów?) musi trwać stosunkowo długo. Na ziemi zajęło to z grubsza ze 2-3 mld lat. Na marsie teoretyczne względnie sprzyjające warunki panowały przez ok 1 mld lat (a najpewniej krócej), więc ewentualne życie miało raczej mało czasu na ewolucje do interesującego nas stopnia (no chyba, że przyleciało w statku kosmicznym ;)).


  • 0



#33

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Struktura leży stosunkowo niedaleko krateru uderzeniowego, prawie na obwałowaniu, więc musiała powstać (niezależnie od przyczyn) raczej po jego powstaniu. Być może na podstawie innych zdjęć z sondy dałby się określić czy krater powstał w warstwach osadowych czy lawowych, a to by już zawężało przedział czasowy.

 

Nie mogę znaleźć szerszego widoku, tak aby dało się zobaczyć jak wygląda region obok.


Użytkownik Zaciekawiony edytował ten post 19.11.2014 - 15:43

  • 1



#34

Padael.

    Tauri

  • Postów: 1017
  • Tematów: 73
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Czysto teoretycznie mogłaby to być też pozostałość po odwiedzinach Marsa przez inną, pozamarsjańską cywilizację, rodzaj bazy wypadowej podczas eksploracji planety. Ludzie wybierając się na Marsa też planują założenie bazy.


Użytkownik Padael edytował ten post 20.11.2014 - 16:15

  • 2



#35

coley.
  • Postów: 120
  • Tematów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Nie bardzo wiem jak zdjecie z pierwszego postu ma sie do filmiku, czy to napewno jest ten sam obiekt ?
  • 0

#36

noxili.
  • Postów: 2850
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Teraz pytanie. Czy takie pozostałości po osadach mają w ogóle szansę przetrwać ponad 3mld lat?(nawiązując do wieku, który podał Andy)

 

 

Mars ma dzisiaj 100 razy rzadszą niż Ziemia atmosferę złożoną z 96 % dwutlenku węgla.Ciśnienie jest tak niskie, że woda wrze tam już w średniej  temp. tej planety. 

Fakt ten  w połączeniu  z z faktem że kiedyś istniały tam jeziora za dzis powierzchnia jest na dobrą sprawę "liofilizowana na bierząco." wskazuje że doszło tam do jakiegoś kataklizmu który skończył się  ubytkiem istniejącej atmosfery za wyjątkiem najcięższego gazu -dwutlenku węgla.Ubytek ten spowodował wyparowanie wody i to zarówno z atmosfery jak i z gruntu marsjańskiego(prawie w całości).

Teraz najwazniejsze. na ziemi intensywność  niszcenia artefaktów starych cywilizacji jest tak wysoki   bo :

 

A) biodegradacja: Na Ziemii mikroorganizmy i organizmy wszystko potrafą wcześniej czy później przetworzyć na glebę(humus czy ) muł. Na Marsie tego wcale niema.

 

Gniazda owadów

cWNBTjQ.jpg

 

ślady po korzeniach w skale

ZB6OKVi.jpg

 

B)Tlen jest ekstremalnie aktywnym gazem.  Z jednej strony stanowi  "paliwo" dla wszystkich zwierząt" a z drugiej strony potrafi sam z siebie skorodować  dużo  substancji w tym metale . Za rdzewienie w końcu jest odpowiedzialny jest właśnie głównie tlen. A na Marsie jest go minimalnie mało!Atmosfera jest ok 100 rzadsza a w jej składzie jest go tez minimalnie mało(0,13 %). Czyli mniej   jest go o ok 165 * 100 =16500 razy mniej niż na Ziemii ! Z reguł chemicznych wynika że takie stężenie uniemożliwia praktycznie żadne realne procesy oddychania tlenowego czy spalania. W takiej atmosferze  benzyna natychmiast odparowuje ale wcale się nie pali.

 

 

 

C) Woda. Na Zemi jest pełno wody . Na marsie niema jej prawie wcale . Woda rozpuszcza  wszystko. Naprawdę wszystko! Niema w ogóle całkowicie nie rozpuszczlnych substancji !!  Nawet szkło rozpuszcza się w wodzie. Super mikroskopijnie, ale zawsze. Woda jest tez gęstym, znakomitym nośnikiem ścierzywa.  Piasku , kamieni itp. To strumyczki, cieki , rzeki , jeziora i morza  przenoszą piasek i kamienie ścierając , rozpuszczając i wspomagając biodegradację  wszystkiego co jest na Ziemi.

Po za tym jest woda substancją, która przy zamianie w lód rozsadzi kaądą szczelinę czy materiał porowaty. Na Marsie prawie niema wody.

RTpF3Br.jpg

 

D) Gęsta atmosfera świetnie przenosi  twarde cząstki. Na  Ziemi wiatr i piasek  potrafi wyszlifowac coś takiego  .

 

UjYJCL9.jpg

 

 Na marsie 100 razy rzadsza atmosfera nie potrafi przenosić takiej masy scierzywa.  Mozna porównać atmosfer ziemską  i marsjańską  do szlifierki kątowej na najwyższych obrotach  i kawałka szmatki do czyszczenia ekranów Lcd. : . Szmatka tez potrafi rysowaci ścierac ale ...

 

 

 

 Woda i wiatr

 

VEnha6q.jpg

 

 

E) Temperatura na marsie obecnie :  waha się, spadając do około -87 °C podczas zimy i dochodząc do -5 °C w lecie.

Mars jest lodówką :).

 

 

Zreasumujmy . Ziemia jest genialnie działająca niszczarką wszystkiego co stare. Artefakty zasadniczo są w stanie przetrwać "cudem" ,gdy  jest osłonięte od działania wiatru , wody, powietrza , słońca i organizmów żywych. 

 Na Marsie w zasadzie niema tych czynników a i tam też piasek czy też iny rozdrobniony materiał potrafi  dodatkowo osłonić przez zasypanie dowolny artefakt.

Mars ma atmosferę  neutralna , nieutleniająca ani redukującą. Atmosfera jest rzadka jak w opakowaniu próżniowym,  wszystko jest idealnie wysuszone . Notabene tak suchych obiektów jakie istnieją na Marsie niema nawet na Sacharze. 

 

Mars jest lepszy tysiące razy lepszy  niż  , wymarzony idealny, higendowy  klimatyzowany magazyn na ziemi. Artefakty  bez problemu powinny przetrwać tam miliardy lat.


  • 6



#37

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Fakt ten  w połączeniu  z z faktem że kiedyś istniały tam jeziora za dzis powierzchnia jest na dobrą sprawę "liofilizowana na bierząco." wskazuje że doszło tam do jakiegoś kataklizmu który skończył się  ubytkiem istniejącej atmosfery za wyjątkiem najcięższego gazu -dwutlenku węgla.

To był raczej proces. Mars jest nieco mniejszy od ziemi. Prędkość ucieczki tlenu z górnych warstw atmosfery jest mniejsza od prędkości termicznej na tej wysokości. Z powodu braku magnetosfery wiatr słoneczny nagrzewa termosferę. Dwutlenek węgla jest cięższy i może być zatrzymywany. Dopóki na Marsie było dużo wody, efekt cieplarniany ogrzewał atmosferę, a większa gęstość zwiększała ciśnienie. Gdy woda uciekła, ciśnienie spadło a temperatura też.

Dziś tylko w obszarze krateru Hellas którego dno leży 9 km niżej niż krawędzie, ciśnienie pozwala na istnienie ciekłej wody.


  • 1




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych