foto / NASA
Jeżeli kolejne rewelacje na temat sondy New Horizons zaczynają was irytować to musicie się uzbroić w cierpliwość, bo w miarę zbliżania się sondy do Plutona przysyła ona coraz wyraźniejsze i bogatsze w szczegóły fotografie. Kolejne zdjęcia przesłane przez sondę zostały opublikowane pozwalając poznać Plutona troszkę bliżej.
Sonda przesłała kolejne zdjęcia Plutona, tym razem bez jego księżyców w tym największego, Charona, co prawda jakość wciąż nie wbija w fotel, coś co jeszcze nie dawno było białą plamką teraz ma rozmiar mniej-więcej groszka, to jeszcze nie jest to na co czekamy, ale z czasem i w miarę zbliżania się New Horizons do Plutona będą one już wyłącznie lepsze.
Rozmiar jednak nie jest tym co interesuje naukowców najbardziej, nowe zdjęcia przesłane przez sondę mają ponad dwukrotnie więcej pikseli niż te nadesłane wcześniej, w połowie Kwietnia. Pełna rotacja Plutona wokół własnej osi zajmuje mu ok. 6,4 Ziemskiego dnia, co daje doskonałą okazję do obserwacji i analizy planety, oraz czywiście wykonywanie kolejnych zdjęć, dzięki którym dowiadujemy się o tej karłowatej planecie coraz więcej.
W ramach przypomnienia sonda kosmiczna New Horizons została wystrzelona zgodnie z założeniami programu New Frontiers (pl. Nowe granice). Celem programu jest umożliwienie częstego realizowania misji kosmicznych o wysokiej wartości naukowej przeznaczonych do badania ciał Układu Słonecznego. Całkowity koszt wybranej do realizacji misji nie może przekraczać około 750 milionów dolarów amerykańskich. Misja New Horizons była przygotowywana jeszcze przed zainicjowaniem programu New Frontiers i jako pierwsza została do niego włączona. Zadania misji polegają na wykonaniu badań Plutona, jego księżyca Charona oraz dodatkowo jednego lub dwu ciał pasa Kuipera
Celem sondy New Horizons jest zbadanie Plutona (planety karłowatej na krańcach Układu Słonecznego), jego księżyca Charona oraz co najmniej jednego innego obiektu pasa Kuipera. Sonda nie zostanie wprowadzona na orbitę planety karłowatej, lecz przeleci obok niej w bezpiecznej odległości. Misja będzie miała za zadanie sporządzić dokładne mapy Plutona i jego księżyca Charona, określić skład ich powierzchni oraz zbadać atmosferę Plutona. W związku z odkryciem czterech małych księżyców zewnętrznych (Nixa, Hydry, Kerberosa i Styxa), do celów misji zostaną dodane zadania związane z badaniem tych obiektów.
Przyjrzyjmy się bliżej fotografiom nadesłanym przez nieustraszonego badacza naszego Układu Słonecznego.
foto / NASA
foto /NASA
foto / NASA
Tłumaczenie własne.
Źródło:
IFuckingLoveScience
Użytkownik ✪Critter edytował ten post 30.05.2015 - 19:51