Skocz do zawartości


Zdjęcie

Sonda New Horizons rozpoczęła pierwszy etap zbliżania się do Plutona

sonda

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#16

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dane na dzień 25 maja 2015: finał misji za 50 dni, do głównego celu misji pozostało już tylko 60 milionów kilometrów!

 

Ciekawy link do animacji (gif) ukazującej pole widzenia kamery LORRI  i obrazy Układu Plutona, który będzie fotografowany w okresie: 27 maja - 16 czerwca 2015.

 

http://planetary.s3....8_nh_opnav4.gif


  • 1



#17 Gość_critter☆

Gość_critter☆.
  • Tematów: 0

Napisano

*
Popularny

Pluto%20%23epic%20%23stilmostlyawhiteblo

foto / NASA

 

Jeżeli kolejne rewelacje na temat sondy New Horizons zaczynają was irytować to musicie się uzbroić w cierpliwość, bo w miarę zbliżania się sondy do Plutona przysyła ona coraz wyraźniejsze i bogatsze w szczegóły fotografie. Kolejne zdjęcia przesłane przez sondę zostały opublikowane pozwalając poznać Plutona troszkę bliżej.

 

Sonda przesłała kolejne zdjęcia Plutona, tym razem bez jego księżyców w tym największego, Charona, co prawda jakość wciąż nie wbija w fotel, coś co jeszcze nie dawno było białą plamką teraz ma rozmiar mniej-więcej groszka, to jeszcze nie jest to na co czekamy, ale z czasem i w miarę zbliżania się New Horizons do Plutona będą one już wyłącznie lepsze.

 

Rozmiar jednak nie jest tym co interesuje naukowców najbardziej, nowe zdjęcia przesłane przez sondę mają ponad dwukrotnie więcej pikseli niż te nadesłane wcześniej, w połowie Kwietnia. Pełna rotacja Plutona wokół własnej osi zajmuje mu ok. 6,4 Ziemskiego dnia, co daje doskonałą okazję do obserwacji i analizy planety, oraz czywiście wykonywanie kolejnych zdjęć, dzięki którym dowiadujemy się o tej karłowatej planecie coraz więcej.

 

W ramach przypomnienia sonda kosmiczna New Horizons została wystrzelona zgodnie z założeniami programu New Frontiers (pl. Nowe granice). Celem programu jest umożliwienie częstego realizowania misji kosmicznych o wysokiej wartości naukowej przeznaczonych do badania ciał Układu Słonecznego. Całkowity koszt wybranej do realizacji misji nie może przekraczać około 750 milionów dolarów amerykańskich. Misja New Horizons była przygotowywana jeszcze przed zainicjowaniem programu New Frontiers i jako pierwsza została do niego włączona. Zadania misji polegają na wykonaniu badań Plutona, jego księżyca Charona oraz dodatkowo jednego lub dwu ciał pasa Kuipera

 

Celem sondy New Horizons jest zbadanie Plutona (planety karłowatej na krańcach Układu Słonecznego), jego księżyca Charona oraz co najmniej jednego innego obiektu pasa Kuipera. Sonda nie zostanie wprowadzona na orbitę planety karłowatej, lecz przeleci obok niej w bezpiecznej odległości. Misja będzie miała za zadanie sporządzić dokładne mapy Plutona i jego księżyca Charona, określić skład ich powierzchni oraz zbadać atmosferę Plutona. W związku z odkryciem czterech małych księżyców zewnętrznych (Nixa, Hydry, Kerberosa i Styxa), do celów misji zostaną dodane zadania związane z badaniem tych obiektów.

 

Przyjrzyjmy się bliżej fotografiom nadesłanym przez nieustraszonego badacza naszego Układu Słonecznego.

 

2vKXxd1.jpg

foto / NASA

mdE0HvR.jpg

foto /NASA

VaHYncF.jpg

foto / NASA

 

Tłumaczenie własne.

 

Źródło:

IFuckingLoveScience

logo.png


Użytkownik ✪Critter edytował ten post 30.05.2015 - 19:51

  • 5

#18

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dane obserwacyjne uzyskane z Teleskopu Hubble`a (HST) świadczą o nietypowych, chaotycznych ruchach księżyców krążących w układzie Pluton-Charon. Księżyce NIX i HYDRA wirują bezładnie w różnych kierunkach i gdybyśmy mieszkali na którymś z nich, trudno by nam było przewidzieć, w jakim azymucie i kiedy wzejdzie lub zajdzie Słońce i jak będzie wędrować po niebie następnego dnia. Chaotyczne ruchy obrotowe księżyców są rezultatem ciągłych zmian i interakcji grawitacyjnych Plutona i Charona. Rezultaty badań z HST dowodzą też, że NIX i HYDRA mają formę wydłużonych a nie kulistych brył. Przypuszczalnie dwa inne księżyce - KERBEROS i STYX również wirują chaotycznie, choć na razie brak na to dowodów obserwacyjnych z powodu niewielkich rozmiarów tych ciał.

Nowe dane o kształcie, powierzchni i ruchach księżyców zostaną uzyskane w czasie przelotu sondy New Horizons w połowie lipca tego roku.

 

1. Układ Pluton-Charon z odkrytymi księżycami - znana fotografia uzyskana z HST.

96018227221835103306.jpg

 

2. Artystyczna wizja ukazująca formę niedawno odkrytych księżyców okrążających układ Pluton-Charon - szczegóły powierzchni wzięto ze zdjęć innych obiektów US.

05714335629485527006.jpg

 

W linku źródłowym niżej jest bardzo ciekawa animacja ruchu obrotowego księżyca NIX.

 

Link: http://spaceflightno...hich-end-is-up/


  • 2



#19

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tak na szybko - seria zdjęć pełnej rotacji Plutona. Cyfry na dole to wartości liczbowe centralnego południka. Widać już realne obiekty na powierzchni, choć są to jedynie zróżnicowane jasnością obszary (albedo). Sondzie New Horizons zostało do celu mniej niż 40 milionów km.

 

37314569666701323135.jpg

 

Ciekawe materiały w linku: http://www.nasa.gov/...om-new-horizons


  • 0



#20

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zdjęcie Plutona i Charona z wczoraj (18.06.2015). Cztery surowe rawy powiększono, złożono w jedną warstwę, by uzyskać czytelny obraz. Rozmyte plamy o zróżnicowanym albedo widać na obu globach, lecz na razie nie sposób rozszyfrować, czym w istocie są.

 

47539728828653688574.png

 

Dzisiaj sonda New Horizons zmniejszyła dystans do celu na odległość poniżej 30 milionów km i dotrze tam już za 25 dni. Z prostego rachunku wynika, że NH mknie w przestrzeni z prędkością - 13,9km/sek i w ciągu doby pokonuje dystans 1,2 miliona km!

 

Przypominam bardzo ważny link do strony z aktualnymi zdjęciami z misji NH. Ta strona będzie oblegana szczególnie w ostatnich dniach przed maksymalnym zbliżeniem do Plutona i później.

 

Link: http://pluto.jhuapl....luto-Encounter/


  • 0



#21

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Pierwsze, wyraźne zdjęcie Plutona w kolorze!

 

Źródło: http://www.forum.kos...94.msg81569#new

 

Ps. Uwaga! Zdjęcie które wkleiłem, nie przedstawiało Plutona lecz planetę Mars. To zdjęcie amatorskie, które posłużyło autorowi podlinkowanej strony jako ilustracja. Przepraszam wszystkich i serdecznie żałuję swej pomyłki. Zminusujcie te zielone punkty, które mi się nie należą. Kasuję fotkę.


  • 6




 


Inne tematy z jednym lub większą liczbą słów kluczowych: sonda

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych