Skocz do zawartości


Zdjęcie

Tajemniczy automat Maillardet`a


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1

Simba.

    Simbarosa

  • Postów: 441
  • Tematów: 290
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 51
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Pewnego listopadowego ranka w 1928 roku, do prestiżowego Muzeum i Instytutu Franklina, w Filadelfii podjechała ciężarówka. Wyładowano z niej szereg elementów mechanicznych wykonanych z mosiądzu, które zamożna rodzina Brock`ów postanowiła podarować muzeum. Chodziło o mechaniczną marionetkę, a raczej to co z niej pozostało, bo „mechaniczny chłopiec” po pożarze był w zupełnej rozsypce. Brock odziedziczył  automat po swoim przodku, Johnie Penn Brock`u.

 

Henri_Maillardet_automaton_London_Englan

 

W Instytucie grupa specjalistów postanowiła przywrócić „mechanicznego chłopca” do idealnego stanu, ale nie było to takie proste. Brakowało wzoru i oryginalnego planu budowy lalki. Dlatego inżynier Charles Roberts zaczął badać historię automatu.

 

Roberts przypuszczał, że „mechanicznego chłopca” zbudował  Johann Maelzel – niemiecki wynalazca, który żył w latach 1772 – 1838.  Był on niezwykłym inżynierem,  który konstruował instrumenty muzyczne, imitujące dźwięk całych orkiestr wojskowych,  chronometry, metronomy i mechaniczne lalki. Johann przyjaźnił się z Ludwikiem Beethovenem.

 

Brock twierdził, że John Penn Brock  niezwykły automat  odkupił osobiście od Maelzel`a podczas podróży do Francji.

 

 

W trakcie powolnego procesu przywracania automatu do stanu świetności, specjaliści zaczynali rozumieć jaki to niezwykły skarb otrzymali w prezencie. „ Mechaniczny chłopiec” napędzany był sprężynowo, zaprogramowany za pomocą niesamowitej ilości przekładni, kół zębatych i krzywek. Dzięki temu automat potrafił wykonywać złożone czynności zbliżone do  ludzkich.

 

1227-sci-AUTOMATON-web-600x435.jpg
 

Po zakończeniu prac, automat prawie całkowicie odzyskał swoją pierwotną świetność. Brakowało mu jeszcze nóg, które stracił w pożarze i kilku detali, które pozwalałyby na bardziej płynne ruchy „mechanicznego chłopca”. Zniszczony był także długopis, który chłopiec trzymał w ręku, ale zastąpiono go nowym.

 

Po długich latach bezczynności, postanowiono uruchomić automat. Po nakręceniu mechanizmu, chłopiec ożył. Spuścił głowę i skierował długopis na kartkę. To, co zrobił zadziwiło wszystkich specjalistów. „Mechaniczny chłopiec” zaczął rysować. Wykonał cztery ilustracje, po czym zaczął pisać udowadniając wszystkim, że nie stracił na swojej świetności, ale najlepsze miało jeszcze nadejść.

 

Maillardets_automaton_drawing_6-600x583.   Maillardets_automaton_drawing_4-600x477.

 

Maillardets_automaton_drawing_7.gif  Maillardets_automaton_drawing_5-600x509.

 

 

 

Po napisaniu trzeciego wiersza, chłopiec zatrzymał się na kilka chwil, jakby był niezdecydowany, czy ma wyjawić swój sekret… po czym na krawędzi kartki napisał „ napisane przez automat Maillardet`a”.

 

Maillardets_automaton_drawing_3-600x463.  Maillardets_automaton_drawing_2-600x435.

 

 

Czyli automatu nie zbudował Maelzel, a Maillardet!

 

Henri Maillardet ( 1745 – 1830 ) był szwajcarskim zegarmistrzem, który pracował w Londynie. Skonstruował wiele mechanicznych automatów, w tym jeden, który umiał pisać w języku chińskim.

 

W obawie, że jego dzieła zostaną zapomniane lub przypisane innemu autorowi, Henri postanowił pozostawić swoje nazwisko w „mechanicznym chłopcu”.

 

Automat Maillardet`a, zbudowany prawdopodobnie w pierwszej dekadzie XIX wieku, podróżował po całej Europie, był nawet w Petersburgu. Od 1821 do 1833 roku, automat był w posiadaniu niejakiego pana Schmidta i powrócił do Londynu. W 1835 roku został częścią kolekcji Maelzel`a, który zabrał chłopca ze sobą na tournee po Stanach Zjednoczonych i umieścił automat razem ze swoimi wynalazkami. To wtedy „mechaniczny chłopiec” zaginął, choć niektórzy uważają, że został sprzedany przez Maelzel`a niejakiemu panu Barnum, który umieścił go w jednym z dwóch  swoich muzeów ( w Filadelfii  lub w Nowym Jorku ). Hipoteza bardzo prawdopodobna, bo automat miał ślady kontaktu z ogniem, a obydwa muzea Barnuma zniszczone były przez pożar.

 

Maillardets_automaton_drawing_1-600x498.
 

Koło zębate automatu jest uważane za  promotor  historyczny przed epoką elektroniczną. Dzieło zainspirowało twórców mechanicznej lalki w filmie Hugo Cabret (2001 r.) przez Martina Scorsese.

 

The_Automaton_Exhibition_1826_at_Gothic_

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tłumaczenie własne

 

źródło : http://bizzarrobazar...oma-misterioso/


  • 13



#2

riseman.
  • Postów: 705
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jakoś od początku czułem, że musi być w to zamieszana zegarmistrzowska ręka :) Taki automat zapewne było trudniej zaprojektować ale łatwiej wykonać, w porównaniu z zegarkiem. Robot to mnogość komplikacji, taka umiejętność pisania to zapewne nie lada główkowanie w fazie projektów i masa prób. Zegarek zaś to może mniej komplikacji, ale też trud związany z całą mikromechaniką, czasem w niebywale małej skali. Najbardziej skomplikowany zegarek świata, ze stajni Patka rzecz jasna, miał 'tylko' 24 komplikacje. Dzieło z 1932 roku zawiera w sumie 920 części, 420 śrubek, 110 kół zębatych, 120 części ruchomych i 70 kamieni, zamknięte w złotej kopercie. Kosztował jedyne 24 miliony dolarów :)

 

kjs1Pqb.png

 

Jeszcze może polecę świetny film 'Koneser', w którym w jednym z wątków pobocznych konstruowany jest podobny automat - robot.

 

http://www.filmweb.p...ser-2013-624525


  • 4



#3

coley.
  • Postów: 120
  • Tematów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Motyw automatów występuje także w świetnej grze Syberia

http://www.gry-onlin...016.asp?ID=1580


  • 0

#4

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Umiejętnośc pisania takiego automatonu to  realizacja programu zapisanego w postaci banku  tzw krzywek. Wbrew pozorem taki automaton można przeprogramować. Tylko ilość kresek tworzących rysunek musi się zgadzać Za to ich kształt, długość i położenie jest dowolna i warunkowana kształtem krzywek .

Tutaj opis jak to było realizowane . Ręka napędzana krzywkami (ale juz obracanymi elektrycznie) wykonuje napis ROBOT.

Fragment świetnej, starej książki "Nowoczesne zabawki elektroniczne" Wojciechowskiego z 1972 r.

 

 

32zx0uz.jpg


  • 3



#5

Cadavera.
  • Postów: 337
  • Tematów: 3
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Automatony   http://en.wikipedia....ncient_automata     tworzono już w czasach starozytnych! Kiedys widziałam niezwykle ciekawe zdjęcie Automatonu przedstawiającego kobietę o egipskim typie utody połączoną z instrumentem-chyba z cymbałami.Niezmiernie mi przykro że teraz przeszukujac Internet nie moge trafić na jej zdjęcie. Robi to naprawdę niesamowite wrażenie i jest bardzo ciekawe.


  • 0

#6

Padael.

    Tauri

  • Postów: 1017
  • Tematów: 73
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mechaniczny chłopiec ma ładniejszy styl pisma niż ja.


  • 0



#7 Gość_c✪nvers

Gość_c✪nvers.
  • Tematów: 0

Napisano

Leonardo też miał swoje automaty :)

 

LEW

 

ROBOT


  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych