Napisano 13.05.2015 - 10:33
Znalazłem informacje na temat wygiętych, pękniętych i nadpalonych źdźbeł. Wrzucę całość bo jak zacznę to przepisywać to coś poprzekręcam. Okazuje się że najczęstszym powodem tych zmian są grzyby i choroby roślin.
Piktogramy i kręgi zbożowe w Polsce są rejestrowane i dokumentowane już od blisko 10 lat. Ich ocena najczęściej polega na wzrokowych oględzinach oraz podstawowych pomiarach. Często, w celu wykluczenia ich ludzkiego pochodzenia, poszukuje się na roślinach ślady mogące wskazywać na działanie jakiejś bliżej nieokreślonej energii. Na podstawie tychże śladów stawiane są różnego rodzaju hipotezy na temat pochodzenia piktogramów.
Najczęściej poszukiwanymi cechami roślin są wygięte węzły (kolanka) łodyg, występujące w nich otwory, zaczernienia (nazywane „nadpaleniami”) łodyg oraz inne deformacje. Jednak w zdecydowanej większości przypadków natura tych zmian jest niewłaściwie interpretowana. Jest to spowodowane brakiem wiedzy z zakresu biologii, fitopatologii itp. osób zajmujących się agroformacjami. Znajdywane uszkodzenia oraz zaczernienia są powszechnie spotykane na polach, ku utrapieniu rolników, którzy w celu ich wyeliminowania muszą stosować środki ochrony roślin.
Najczęstszą przyczyną takich pomyłek są choroby grzybowe zbóż. Najważniejsze z nich to:
Fot. 1 Łamliwość źdźbła
Łamliwość źdźbła zbóż i traw (fot.1) występuje powszechnie na zbożach ozimych, zwłaszcza na pszenicy i pszenżycie. Źródłem zakażenia jesienią jest ściernisko, a wiosną chore rośliny. Duża wilgotność powietrza tuż nad ziemią sprzyja rozwojowi grzyba. Pierwsze objawy można zaobserwować już jesienią niewielkie brunatne plamki na pochwach liściowych, które z czasem stają się coraz większe. Bardzo charakterystyczne objawy występują na źdźbłach: na pierwszym, rzadziej drugim międzywęźlu powstają wydłużone, owalne plamy o szerokiej bursztynowej obwódce z jasnym polem w środku. W centralnej części plam mogą być widoczne czarne łatki, które są zarodnikami grzyba. Najlepiej objawy chorobowe widoczne są przed dojrzewaniem zbóż.
Fot. 2 Fuzarioza
Fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni (fot.2) występuje na wszystkich zbożach atakując dolne części pędów i korzenie zbóż. Chorobę powoduje jeden lub kilka gatunków grzybów z rodzaju Fusarium i w związku z tym objawy są bardzo różne. Mogą wystąpić na korzeniach, pochwie liściowej, źdźble i kolankach. Przenoszenie patogena następuje z materiałem siewnym, ale źródłem infekcji może być również grzybnia żyjąca saprofitycznie w glebie na resztkach roślin. Pierwsze objawy można zaobserwować już jesienią na pochwach liściowych siewek, a wiosną w sprzyjających warunkach następuje dalszy rozwój i choroba przenosi się na źdźbła. Początkowo mogą to być brunatne lub brązowe smugi, kreski czy plamy nieregularnego kształtu, niekiedy można zaobserwować zbrązowienie całej podstawy źdźbła i korzeni.
Fot. 3 Zgorzel podstawy źdźbła
Zgorzel podstawy źdźbła (fot.3) występuje pospolicie w uprawach zbóż ozimych; na jarych jej szkodliwość jest niewielka. Głównym źródłem pierwotnego zakażenia jest grzybnia rozwijająca się saprofitycznie w glebie na resztkach roślin. Cechą charakterystyczną jest porażanie korzeni w początkowej fazie są to czarne plamki, następnie korzenie czernieją i częściowo lub całkowicie obumierają. W późniejszym stadium grzyb atakuje także podstawę źdźbła, co wywołuje właściwy obraz zgorzeli "czarną nogę" rośliny. Podstawa źdźbła chorych roślin jest sczerniała na części lub całym obwodzie.
Fot. 4 Rizoktonioza zbóż
Rizoktonioza zbóż (fot.4) typowe objawy występują na dolnych międzywęźlach źdźbła w postaci jasnobrunatnych lub kremowych plam z ciemnobrunatną obwódką, przyjmującą postać cienkiej linii wyraźnie odgraniczającej tkankę zdrową od chorej. Plamy maja kształt oczkowaty i są ostro zakończone.
Wszystkie z tych chorób grzybowych można zaobserwować na roślinach w piktogramach zbożowych, ale są one typowe i występują powszechnie na polach. Objawy chorób, całkiem niesłusznie, są przyjmowane jako dowód nadprzyrodzonego pochodzenia formacji. Dla porównania na fotografii 5 przedstawiono rośliny z piktogramów, które pojawiły się w miejscowościach Papros, Złotowo oraz Twierdzin.
Obok chorób grzybowych podobne zmiany roślin są spowodowane uszkodzeniami mechanicznymi. Za część z nich odpowiadają żerujące na polach zwierzęta, np. gryzonie, zające, sarny.
Fot. 5 Zmiany spotykane w piktogramach
Uszkadzają one roślinę lub zjadają pozostawiając niewielką jej część. W miejscu uszkodzenia z łodygi wyciekają soki, na których rozwijają się grzyby (najczęściej z rodzin Alternaria i Cladosporium). Ich czarna barwa do złudzenia przypomina zwęglenie na skutek działania wysokiej temperatury. Takie „zwęglone” rośliny znalezione w piktogramie widoczne są w górnej części fotografii 6. Oprócz ssaków rośliny atakowane są także przez owady. Podobnie jak w poprzednim przypadku w miejscu uszkodzenia roślina zostaje porażona przez grzyby. W tym wypadku „zwęglenie” występuje na dużo mniejszej powierzchni (lewy dolny narożnik fotografii 6).
Fot. 6 Uszkodzenia mechaniczne roślin
Na roślinach spotkać można także wiele deformacji i zniekształceń, których pochodzenia nie da się jednoznacznie wyjaśnić (prawy dolny narożnik fotografii 6). Najczęściej odpowiadają za nie rozwijające się w łodygach larwy owadów, ale powstają także w inny, przypadkowy sposób. Powstają one w sposób naturalny i są spotykane na wszystkich polach.
Podczas oględzin piktogramu bardzo często szczególną uwagę poświęca się poszukiwaniom wygiętych węzłów (kolanek) łodyg (fot.7). Także i ich pochodzenie nie musi wiązać się z działaniem niezwykłych energii. Jedną z przyczyn ich powstawania jest skiełkowanie rośliny w bocznej części bruzdy lub grudki ziemi (rys. 8 ). Wtedy roślina taka, na skutek grawitropii i fototropii dodatniej (wzrostu w kierunku pionowym oraz w kierunku źródła światła), zmienia swój kierunek wzrostu. W ten sposób powstaje wygięcie węzła, najczęściej pierwszego od powierzchni ziemi. Drugą z przyczyn może być pionowy wzrost po wcześniejszym polegnięciu, np. na skutek porażenia rośliny przez łamliwość zboża, siły mechanicznej (przydepnięcie przez zwierzę, przygniecenie przez maszyny podczas zabiegów agrotechnicznych, wiatru itp.) lub nadmiernego ciężaru kłosa (rys 9). W tym przypadku zostaje wygięte dowolne kolanko, najczęściej 2-4 od dołu. Trzecią z możliwych przyczyn jest ograniczenie wzrostu rośliny od góry przez wyższą, bardziej sztywną roślinę (rys. 10). Nie mając możliwości wzrostu ku górze źdźbło rośliny kieruje się w bok, powodując wygięcie węzła, najczęściej jednego z górnych węzłów. Poprzez wymienione powyżej sposoby wygięcie kolanka może mieć od kilkunastu do nawet ponad stu stopni.
Fot.7
Rys.8
Rys.9
Rys.10
Z powyższego wynika, że większość zmian uznawanych za występujące w piktogramach powszechnie występuje na polach wszystkich rolników i nie mają związku z powstałymi piktogramami.
Należy wspomnieć, że nie da się w ten sposób wyjaśnić wszystkich zmian w roślinach z piktogramów zbożowych. Potwierdzone anomalne cechy mogą być efektem ubocznym powstawania agroformacji. Stwierdza się np. nienormalne powiększenie kanałów w ściankach komórek przylistka, wzdłużnie i bocznie powiększone węzły oraz wydłużone międzywęźla. Związku tych cech z powstaniem piktogramu należy szukać dopiero, gdy są one statystycznie znaczące. Jednak stwierdzenie takich zmian wymaga dużych nakładów pracy i czasu.
Źródło: Wylatowo.pl
Napisano 13.05.2015 - 11:15
Pamiętam taki opis kręgów które powstały na Śląsku - pozjeżdżali się różni badacze i stwierdzili, że w kręgach igła kompasu ulega wyraźnemu odchyleniu, a to już anomalia. Ale ktoś inny zauważył że 20 metrów dalej jest linia wysokiego napięcia, więc to nie dowód. Za parę dni przyjechał kolejny badacz, i stwierdził, że niektóre kolanka źdźbeł w kręgu są przyczernione, jakby nadpalone. Ale potem obszedł okolicę i znalazł takie same poza kręgiem i na innych polach, i to już nie stykało.
Kilku wygniataczy z deskami, i bardzo prosty, nieskomplikowany wzór:
Użytkownik Zaciekawiony edytował ten post 13.05.2015 - 11:53
Napisano 13.05.2015 - 18:51
Swoją drogą, wpadłem na to dopiero po znalezieniu artykułu. Mieszkam na wiejskich terenach gdzie uprawia się zboże, widywałem niektóre z tych zmian w źdźbłach nie zwracałem na nie większej uwagi a także nie sądziłem, że mogą one być brane przez ufologów za dowód na niewyjaśnione pochodzenie kręgów. Dopiero po znalezieniu tego artykułu zauważyłem że to co ufolodzy biorą za dowody, ja widuję praktycznie na co dzień
Podsumowując: badania Levengooda podważone, film z Olivers Castle okazał się podróbą a teraz rozwikłana tajemnica wygiętych łodyg... To co teraz? Szach...
Użytkownik Sebastian. edytował ten post 13.05.2015 - 19:19
Napisano 13.05.2015 - 19:32
Z powyższego wynika, że większość zmian uznawanych za występujące w piktogramach powszechnie występuje na polach wszystkich rolników i nie mają związku z powstałymi piktogramami.
No panie, to jest już interpretacja. Sugerujesz zatem, że banda deskowych ludzi z Anglii lata po polach, robiąc reklamy dla wielkich korporacji TYLKO W TYM zbożu, które jest zagrzybione, powyginane, nienaturalne? Świecą też latarkami, żeby były "light orbs", a potem robią dziury w podsadce? To już jest niezły kosmos.
Podsumowując: badania Levengooda podważone
Podważona jest jego metodologia i interpetacja pewnych kwestii, nie same badania jako takie. Pisałem już o tym. Nie raczyłeś się odnieść...
Napisano 13.05.2015 - 19:47
Takie uszkodzenia i zmiany pojawiają się na różnych polach. Jeśli na takim polu zostanie wygnieciony krąg, to pojawi się na nim też ufolog szukający anomalii. I orzekający że prawdziwe są kręgi z takimi anomaliami a fałszywe te bez nich. I tak tworzy się mit tajemniczych anomalii tylko w prawdziwych kręgach. W jednym kręgu znaleźli przyczernione kolanka i orzekli że coś je spaliło, winnym znaleźli otworki w źdźbłach, w jednym znaleźli poczernione korzenie, w innym białe plamy na liściach, w jednym zagięte kłosy, w innym zagięte kolanka.
To po prostu błąd statystyczny - takie zniekształcenia występują pospolicie na wielu polach, tylko że niektóre zostały przypadkowo wyróżnione piktogramami, po czym nie znający się na zbożu ufolodzy uznali zniekształcenia za wyjątkowe - albowiem znajdowali je często na polach z piktogramami.
Jeśli będziesz rzucać po łące kółkami do ćwiczeń gimnastycznych a na łące tej będą z rzadka rosły pieczarki, to będzie się trafiało iż w kółku znajdzie się i pieczarka. Ale branie pod uwagę, że w wielu kółkach były pieczarki i sądzenie że wyrastają one tam gdzie padły kółka na wskutek ich upadku, albowiem upadanie kolka wywołało pieczarkowacenie gleby, to byłaby lekka przesada.
Napisano 13.05.2015 - 19:52
To samo miałem napisać. Cropmakerzy trafiają na kręgi gdzie grzyb albo coś innego powoduje czarne łodygi a potem ufolodzy uznają że kosmici dokonali niemożliwych rzeczy. Jednak bywa też inaczej. Niekiedy kręgi gdzie kłosy były połamane zostały uznane za autentyczne, a złamania wytłumaczono tym, że energia się tak rozchodziła że łamała kłosy.
Napisano 13.05.2015 - 19:56
Z powyższego wynika, że większość zmian uznawanych za występujące w piktogramach powszechnie występuje na polach wszystkich rolników i nie mają związku z powstałymi piktogramami.
No panie, to jest już interpretacja. Sugerujesz zatem, że banda deskowych ludzi z Anglii lata po polach, robiąc reklamy dla wielkich korporacji TYLKO W TYM zbożu, które jest zagrzybione, powyginane, nienaturalne? Świecą też latarkami, żeby były "light orbs", a potem robią dziury w podsadce? To już jest niezły kosmos.
Ja nie sugeruję tylko autor artykułu. Nie musi być całe zboże zagrzybione może to być tylko kawałek pola. Z tego co wiem niektóre zarodniki grzybów przenoszą się z wiatrem, więc mogą być przywiane przez wiatr.
Po za tym zarodniki mogą być właśnie w powietrzu na roślinach czy w glebie.
Użytkownik Sebastian. edytował ten post 13.05.2015 - 19:58
Napisano 13.05.2015 - 20:52
Ale:
- w Chillocothe węzły u roślin które tworzyły krąg kukurydziany, były zdecydowanie dłuższe niż węzły kukurydzy rosnącej poza kręgiem.
Czyli wszystko wskazuje na różnicę niebędącą częścią błędu statystycznego, a raczej za anomalię, regularną dla roślin, które tworzyły piktogram, a różną poza nim.
edit: literki
Użytkownik Staniq edytował ten post 16.05.2015 - 12:03
Napisano 17.05.2015 - 00:29
Z dzieciakami z bujna fantazją i bez mozgu nie rozmawiam, w sumie sie nie dziwie ze na paranormalnym forum zostanie sie zminosowanym za mowienie prawdy a jak nie ejstescie dzieciakami to jeszcze wiekszy wstyd,powinniscie sie zapisac to gniazdka Bernatowicza, w tej sekcie byscie mieli raj, bo tam sami otumanieni bezmozgie aparaty jak niektorzy tutaj Pozdrawiam ludzi z glowa na karku
Kronikarz
zwykły pospolity troll ciekawe tylko czy za darmo to robicie czy częściowo ktoś za trolling poprostu wam płaci Oto jest pytanie?
Kronikarz
Napisano 17.05.2015 - 09:43
Kręgi w rzepaku są bardzo częste w Niemczech, nie wyglądają tak efektownie jak zbożowe. Słyszałem też o takich w trzcinie, no i w wysokiej trawie. W Holandii zgłoszono krąg w chwastach na nieużytkach. W Chinach zdarzały się w ryżu. Swego czasu ufolodzy uznali za agroformację fragment lasu powalony okiścią.
Napisano 17.05.2015 - 17:39
Cytując samego się:
Ale:
- w Chillocothe węzły u roślin które tworzyły krąg kukurydziany, były zdecydowanie dłuższe niż węzły kukurydzy rosnącej poza kręgiem.
Czyli wszystko wskazuje na różnicę niebędącą częścią błędu statystycznego, a raczej za anomalię, regularną dla roślin, które tworzyły piktogram, a różną poza nim.
No i?...no comment?
Vortal Rzeczy Paranormalnych →
Religia i Wierzenia Etniczne →
Chrześcijaństwo →
List od Lucyfera odszyfrowany dzięki ukrytej sieciAutor: Dagmii , 09.09.2017 list, opętanie, zakonnica i 2 więcej |
|
|
0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych