Należy wspomnieć, że nie da się w ten sposób wyjaśnić wszystkich zmian w roślinach z piktogramów zbożowych. Potwierdzone anomalne cechy mogą być efektem ubocznym powstawania agroformacji. Stwierdza się np. nienormalne powiększenie kanałów w ściankach komórek przylistka, wzdłużnie i bocznie powiększone węzły oraz wydłużone międzywęźla. Związku tych cech z powstaniem piktogramu należy szukać dopiero, gdy są one statystycznie znaczące. Jednak stwierdzenie takich zmian wymaga dużych nakładów pracy i czasu.
Poniższe odnosi się również do powyższego:
@Staniq
Obok chorób grzybowych podobne zmiany roślin są spowodowane uszkodzeniami mechanicznymi. Za część z nich odpowiadają żerujące na polach zwierzęta, np. gryzonie, zające, sarny.Uszkadzają one roślinę lub zjadają pozostawiając niewielką jej część.
(...)
Oprócz ssaków rośliny atakowane są także przez owady. Podobnie jak w poprzednim przypadku w miejscu uszkodzenia roślina zostaje porażona przez grzyby.
To Cię nie przekonuje? Bardziej wiarygodni są kosmici?
I tutaj się kłania statystyka, a raczej jej brak. Nie znamy ilości takich łodyg znalezionych w kręgu, nie wiemy też, czy były zgrupowane w jednym miejscu (co wskazywało by na działanie zwierząt), czy rozsiane bezładnie po polu. Nie wiemy również, czy znaleziono takie same uszkodzenia roślin poza kręgami (a więc poza domniemanym działaniem "czegoś"). Liczba niewiadomych równa się liczbie wiadomych, dlatego opieram się tylko na prawdopodobieństwie.
Zarówno zwolennicy, jak i sceptycy nie pokusili się o tak proste porównanie. Podkreślam jeszcze raz, opieram się na wiedzy przeczytanej, a nie na własnym doświadczeniu.
Co do głębszej wiedzy o możliwościach innego oddziaływania na łodygi, odbyłem rozmowę (dawno temu) ze znajomym mojego kolegi. Całkiem przypadkowa (przy grillu) rozmowa okazała się dość owocna, bo ów człek ukończył Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy, Wydział Rolnictwa i Biotechnologii. Działania grzybów i zwierząt tworzą wyraźne ogniska. Po nałożeniu na siatkę pola można określić nawet kierunek ataku, ale nie jest to równomierne rozsianie po polu i atak na 30 łodyg w 50 cm kw. Krótko mówiąc, jeżeli w kręgu ilość uszkodzeń będzie większa niż poza kręgiem statystyka będzie na korzyść UFO'ków. Oczywiście, jeżeli kręgów w danym miejscu jest więcej, to zjawisko musi dotyczyć ich wszystkich, bo jeden krąg nie załatwia sprawy.
Czyli wg Cb teoria o "ziemskiej" przyczynie zaczernień jest równie prawdopodobna jak ta, że jest to dzieło kosmitów?
Przekonanie o istnieniu innych cywilizacji ma się nijak do powyższego z powodu braku przekonujących dowodów (których szukam, dlatego ten temat). Wszyscy mówią o pozaziemskim pochodzeniu, lub zgoła o przyziemnym, a zjawisko może mieć przyczynę jeszcze inną, ziemską, a czynnik kosmiczny.
Szukam odpowiedzi, ale znajduję tylko jeszcze więcej pytań.
Czuję się jakbym pisał do Universe24.
No, teraz to przesadziłeś...