Jak naprawdę wygląda życie wśród uchodźców? Mieszkańcy gminy z największym ośrodkiem dla imigrantów w Polsce zabierają głos
Na kanale YouTube Media Narodowe został opublikowany poruszający reportaż pod tytułem „Jak naprawdę wygląda życie wśród uchodźców?”. W filmie została przedstawiona historia ludzi, którzy mieszkają w pobliżu największego ośrodka dla imigrantów w Polsce. Chodzi o mieszkańców Linina w gminie Góra Kalwaria.
26 maja 2004 roku w Lininie koło Góry Kalwarii otwarto Ośrodek dla Cudzoziemców Ubiegających się o Nadanie Statusu Uchodźcy i Azyl. Ośrodek powstał w środku lasu,na terenie kompleksu koszarowego byłych nadwiślańskich Jednostek Wojskowych MSWiA, kilka kilometrów za Górą Kalwarią.
W reportażu głos zabierają mieszkańcy gminy Góra Kalwaria, który wskazują, że nie już dawno nie czują się bezpiecznie w swoim miejscu zamieszkania. Nasza sytuacja może być przykładem dla innych, żeby nie pozwalali zwyczajnie w swoim sąsiedztwie na to, żeby takie ośrodki powstawały – podkreślają.
Sprawy zaczynają przybierać coraz gorszy obrót. Ludzie mieszkający tam nie asymilują się zupełnie w naszym społeczeństwie. Żyją we własnej enklawie, stwarzają problemy – mówi Andrzej Krupa, Sołtys Tomic, prezes Stowarzyszenia Razem dla Góry.
Jest wszechobecna agresja, ci ludzie mają taki sposób bycia, bardzo agresywny – wskazuje jeden z mieszkańców.
Ja od początku byłam przeciwna takim ośrodkom w całej Polsce, bo uważam, ze to jest wielka krzywda i dla mieszkańców i dla tych ludzi tam mieszkających – mówi Danuta Rechnia, radna gminy Góra Kalwaria. Proszę sobie wyobrazić, jak można zgromadzić taką ilość młodych mężczyzn, którzy powinni pracować i nie dać im nic do pracy? Oni biorą pieniądze, nie mają nic do roboty… – dodaje.
Mieszkańcy gminy Góra Kalwaria mają dość problemów związanych z tzw. uchodźcami. Zaczęli zbierać podpisy pod listem do ministra Mariusza Błaszczaka w sprawie zamknięcia Ośrodka dla Cudzoziemców w Lininie. Uważają, że nie mogą liczyć na pomoc władz gminy i policji, dlatego muszą brać sprawy w swoje ręce. Zbiórkę podpisów prowadzi Stowarzyszenie Rodzin Polska Pamięć i Tożsamość oraz stowarzyszenie „Razem dla Góry”.
Rodzicie uzasadniają, że „największy ośrodek w Polsce stał się enklawą patologii i bezprawia spowodowanego poczuciem bezkarności wynikającym z pobłażania ze strony władz i policji”. Nasza komenda jest mała i właściwa interwencja w ośrodku nie jest możliwa z prostej przyczyny – policjanci obawiają się o własne bezpieczeństwo – piszą mieszkańcy w oficjalnym liście.
Góra Kalwaria (do 1954 gmina Kąty) to gmina miejsko-wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim 42 kilometry od centrum Warszawy. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie warszawskim. Siedziba gminy to Góra Kalwaria. Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwały 23 824 osoby, a według spisu powszechnego z 2011 roku 25 563.