@ Daniel
Te XIX wieczne spodnie były zrobione z płótna wzmacnianego skórą. Chodziło o to aby przylegały ściśle do nogi, uważano bowiem, że podkreślenie kształtu kolana i łydki uwidacznia "męskie kształty". Zdarzały się też wykonane w takim kroju skórzane bryczesy wzorowane na spodniach jeździeckich.
Portret modnego młodzieńca z 1827:
Były popularne aż do około 1850 roku, kiedy to modne stały się spodnie workowate, szerokie.
Powrót zainteresowania wąskimi spodniami to lata 50., stały się częścią stylu muzyków jazzowych i rockowych. Spopularyzował je zwłaszcza Presley.
Wtedy także uważano, że jest to męski krój spodni, dlatego gdy zaczęła je promować Hepburn, uważano to za nowinkę. Kobiece rurki były wtedy traktowane jako część kostiumu podkreślającego sylwetkę:
Potem przyszły lata 70. i 80. z mogą na spodnie szerokie i dzwony. Na przełomie lat 80. i 90. rurki stanowiły cześć wizerunku muzyków heavy i trash metalowych. Dla przykładu, młodzi Iron Maiden:
Metallica:
Slayer:
Tak na prawdę pomysł "kobiecych rurek" mających podkreślać smukłe nogi i szeroki tyłek, pojawił się dopiero w 2005 roku w Ameryce, w Polsce zaczęły być modne około 2008-2009 roku. Jedna dekada wystarczyła, aby wąskie spodnie zaczeły być uważane za "damskie" a faceci w rurkach za "niemęskich".
Identycznie jest zresztą z kozaczkami.