@kurusa, kult Atona trwał od III tys. p.n.e., i był nie tylko kultem arystokracji, ale i ludu egipskiego.
ludu, bardzo małej grupki ludzi. Mało prawdopodobne, aby żydzi przejęli ten właśnie kult. Podczas pobytu w Egipcie szybciej przejęliby kult jednego z wielkich bogów, Amona, Re, Horusa, Ozyrysa czy Izydy. Ich religia była też zasadniczo dość różna od egipskiej, np. odnośnie składania ofiar, stosunku do zwierząt, życia pośmiertnego. Aton najbardziej popularny był w okresie rządów Echnatona i nieco po nim, tylko wtedy można powiedzieć że jakoś był rozpowszechniony, chociaż faktem jest, że cała XVIII dynastia próbowała go "przepchnąć" aby osłabić kler Amona-Re.
Owszem, uważa się, że słowo Adonai, jest pochodzenia semickiego, ale było używane bardzo wczesnie. Pamiętaj, że Stary Testament zaczęto spisywać dopiero w VI wieku p.n.e. i trudno powiedzieć ile razy / przed spisywaniem Tory/ używano Adonai jako imienia boskiego.
To nie wiadomo, czy używano go bardzo wcześnie?
Wcześniej (rozumiem przez to Torę) używano raczej Imienia JHWH albo Eli. Im później w księgach tym rzadziej się to pojawia, a jak już pisałem, najczęściej Adoinai występowało u Ezechiela albo Izajasza.
BTW. mówimy o kulcie dziewicy. Koniec offtopa.
Użytkownik Kuruša edytował ten post 20.07.2015 - 17:26