Jak pokonać niepłodność? Kraków stosuje rewolucyjną metodę leczenia
Nową metodę leczenia niepłodności, zwaną In Vitro Activation (IVA), wprowadziło właśnie Centrum Medyczne Macierzyństwo w Krakowie. Dzięki niej szansę na szansę na posiadanie własnego potomstwa będą miały pacjentki z rozpoznanym przedwczesnym wygasaniem czynności jajników. Zaburzenie to polega na tym, że jajniki takiej kobiety zawierają pęcherzyki jajowe, ale komórki jajowe są nieaktywne.
– Metoda IVA odblokowuje „uśpione” pęcherzyki zawiązkowe i aktywuje ich wzrost. Pozwala uzyskać dojrzałe komórki jajowe, dając tym samym pacjentce szansę na posiadanie własnego potomstwa – mówi dr Jakub Wyroba, ginekolog – położnik z Centrum Medycznego Macierzyństwo
.
Pacjentka, która chce się poddać zabiegowi IVA, musi przejść badania lekarskie, dopuszczające m.in. do zabiegów laparoskopii. W trakcie terapii jest poddawana zabiegowi laparoskopowemu, podczas którego zostaje pobrany fragment nieczynnego jajnika. Kolejnym etapem, który odbywa się w laboratorium, jest pobudzenie nieaktywnych pęcherzyków w jajniku. Jeśli to się uda, pacjentka zostaje poddana kolejnej laparoskopii, podczas której wszczepiane są fragmenty zaktywowanego jajnika.
Centrum Medyczne Macierzyństwo jest pierwszą w Europie placówką, gdzie przeprowadzany jest zabieg IVA. Metodę tę opracowali dr Kazuhiro Kawamura, dyrektor w Centrum Rozrodu i Płodności Uniwersytetu St. Marianna w Kawasaki, w Japonii, oraz dr Aaron Hsueh z Uniwersytetu Stanforda w Stanach Zjednoczonych.
Pierwsze dziecko przyszło na świat dzięki IVA w 2013 roku
W krakowskim ośrodku lekarze pierwsze dziesięć zabiegów IVA wykonali pod kierunkiem dr. Kazuhiro Kawamura. - Połowa pacjentek zareagowała bardzo dobrze na stymulację, uzyskaliśmy dojrzałe komórki jajowe, które zostały poddane zapłodnieniu pozaustrojowemu (ICSI). Aktualnie przygotowujemy pacjentki do wszczepienia pierwszych zarodków – podsumowuje dr Jakub Wyroba.
Pierwsze dziecko przyszło na świat dzięki procedurze IVA w grudniu 2013 roku. W pierwszych badaniach dotyczących IVA wykazano, że pęcherzyki zawiązkowe są obecne u 50 proc. kobiet dotkniętych przedwczesnym wygasaniem czynności jajników, a u 60 proc. z nich możliwa jest aktywacja jajników i przeprowadzenie procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Szansa na ciążę zależy również od wieku pacjentki. Im starsze kobiety, tym mniejsze szanse na powodzenie leczenia.
- Przy dotychczasowym stanie wiedzy i standardowym postępowaniu, posiadanie potomstwa u kobiet z przedwczesnym wygaśnięciem czynności jajników jest możliwe jedynie dzięki wykorzystaniu komórek jajowych od innej kobiety tzw. dawczyni. Natomiast dzięki metodzie IVA jest możliwe urodzenie dziecka z wykorzystaniem własnej komórki jajowej – przekonuje dr Jakub Wyroba.
źródło