W Spielbergowskim stylu naukowcom udało się w marcu bieżącego roku umieścić DNA mamuta w genomie słonia. George Church, który przewodzi grupie badaczy donosi, że jest to milowy krok w przedsięwzięciu, mającym na celu odtworzenie tych majestatycznych stworzeń.
Mamuty pojawiły się na ziemi około 400 000 lat temu gdzieś w środkowym plejstocenie. Jak pokazują badania, były to zwierzęta bardzo dobrze przystosowane do panujących warunków. Przetrwały one bowiem jakieś 390 000 lat na ziemi. Ostatnie znaki egzystencji tych stworzeń oceniono na jakieś 4000 lat p.n.e. było to więc zaledwie jakieś 6000 lat temu. Była to niewielka populacja licząca sobie od 500 do 1000 osobników i zamieszkiwała Wyspę Wrangla na Oceanie Arktycznym u północno-wschodnich wybrzeży dzisiejszej Rosji.
Wcześniejsze próby naukowców przy sklonowaniu mamutów nie miały szans na powodzenie, było to spowodowane posiadaniem niedostatecznej ilości próbek DNA. Niestety dotychczas nie znaleziono nigdzie na tyle dobrze zachowanych szczątków, aby z zamarzniętych komórek można było dokładnie odtworzyć całe zwierzę. Naukowcy wpadli jednak na inny pomysł, aby tą dobrze zachowaną część DNA zaszczepić w genomie najbliższego żyjącego krewniaka włochatych mamutów – słonia azjatyckiego.
„Postanowiliśmy się skupić na genach związanych z odpornością na zimno – w tym owłosieniem – rozmiarem uszu, tkanką tłuszczową, a także hemoglobiną. Mamy już w laboratorium dobrze funkcjonujące komórki słonia z wszczepionym w nie DNA mamuta. Nie ogłosiliśmy jeszcze w związku z tym żadnego oficjalnego stanowiska naukowego, ponieważ mamy jeszcze sporo do zrobienia. Planujemy jednak zrobić to w najbliższej przyszłości."
- stwiedził George Church w wywiadzie dla Sunday Times.
Oczywiście pojawiło się mnóstwo głosów sprzeciwu w związku z tym pomysłem. Church twierdzi jednak, że wprowadzenie mamutów z powrotem na Syberię będzie miało pozytywny wpływ na cały ekosystem. Nie wszyscy jednak podzielają jego zdanie. Większość twierdzi, że lepiej byłoby spędzić ten czas i wydać te pieniądze na ratowaniu wciąż żyjących gatunków.
Źródło: Wiedzoholik
Użytkownik Legendarny. edytował ten post 19.08.2015 - 09:56