Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy na Tytanie mogą istnieć gigantyczne, długowieczne organizmy?

Tytan gigantyczne długowieczne organizmy astrobiologia kosmos Saturn

  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1

Legendarny..

    King of Nothing, Slave to No One

  • Postów: 964
  • Tematów: 187
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Wartościowy Post

Naukowcy z USA i Niemiec badali możliwe formy ekstremalnego życia, które mogą być obecne na odległych od Ziemi planetach i ich satelitach. Wyniki ich badań opublikowano w czasopiśmie Life oraz poinformowano o nich na stronie internetowej Uniwersytetu Stanowego Waszyngtonu.

 

 

tytan.jpg

Fot/ Wiedzoholik

 

 

Planetolodzy zbadali ekstremalne organizmy występujące na Ziemi, biorąc pod uwagę możliwe właściwości fizyczne i chemiczne istniejących pozaziemskich form życia. Według naukowców, w organizmach obcych może w rzeczywistości występować inny zestaw konkretnych przystosowań, który ma na celu ich przetrwanie w ekstremalnych (dla większości znanych nam organizmów lądowych) warunkach.

 

Naukowcy uznali za bardzo prawdopodobne istnienie obcych form życia, które mogą zamieszkiwać ciała niebieskie, takie jak Mars i Tytan (największy księżyc Saturna). Według nich, organizmy żyjące na Marsie mogą zawierać w swoim płynie wewnątrzkomórkowym nadtlenek wodoru, natomiast na Tytanie, jeśli istnieje życie, to prawdopodobnie jest ono oparte niemal wyłącznie na chemii węglowodorów. Prace naukowców, wspierane przez Europejską Radę Badań (motywowane sukcesem Teleskopu Keplera, który ma za zadanie poszukiwanie planet spoza Układu Słonecznego bez konieczności dokonywania oceny warunków, w których dopuszczalne jest istnienie życia), nie stoją w sprzeczności ze znanymi prawami naukowymi dotyczącymi takich dziedzin jak fizyka i chemia.

 

„Jeśli rozważane są różne opcje, czy może istnieć tam życie, to tak naprawdę nie wiemy, w jaki sposób i na co zwracać uwagę” – powiedział jeden z autorów badania, Dirk Schulze-Makuch z Washington State University. Dodał też, że naukowcy nie deklarują istnienia niezwykłych organizmów na Marsie i Tytanie, jednak należy pamiętać, że „ich istnienie jest zgodne z prawami fizycznymi i chemicznymi, a także z prawami dotyczącymi biologi”.

 

Na świecie istnieje pewien gatunek chrząszczy, który odstrasza potencjalnych drapieżników poprzez wydzielanie mieszaniny nadtlenku wodoru oraz innych związków. Nadtlenek wodoru, który może być zawarty w komórkach organizmów z Marsa, pomaga im przetrwać w zimnym środowisku na odległej planecie (działa jak środek przeciw zamarzaniu). O ile organizmy na Czerwonej Planecie mogą być podobne do tych żyjących na Ziemi, biochemia żywych stworzeń na Tytanie powinna być zdaniem naukowców, zasadniczo różna niż ta występująca na naszej planecie. Temperatura powierzchni księżyca Saturna wynosi minus 180 stopni Celsjusza, a w jego atmosferze i na jego powierzchni praktycznie nie występuje ciekła woda oraz dwutlenek węgla.

 

Rolę wody w stanie ciekłym na Tytanie zastępują akweny płynnego metanu i etanu. Księżyc Saturna zawiera wiele zbiorników złożonych z tych węglowodorów. W tym przypadku rolę płynu wewnątrzkomórkowego w organizmach tam żyjących, mogą pełnić ciekłe węglowodory. Zimne (w porównaniu z tymi panującymi na Ziemi) warunki atmosferyczne mogły doprowadzić do tego, że metabolizm organizmów na Tytanie jest bardzo powolny, a ich komórki przez to są bardzo duże. Starzenie się istot bytujących w takich warunkach będzie znacznie wolniejsze niż to, jakie zachodzi w przypadku mieszkańców Ziemi.

 

„Dopiero odkrycie życia pozaziemskiego i drugiej biosfery pozwoli nam przetestować te hipotezy” – powiedział Schulze-Makuch.

 

Tytan jest największym z 62 księżyców Saturna. Ma on prawie pół razy większą średnicę od naszego Księżyca i jest również prawie dwukrotnie od niego cięższy.

 

 

 

Źródło: Wiedzoholik


Użytkownik Legendarny. edytował ten post 12.09.2015 - 14:28

  • 6



#2

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

 

Na świecie istnieje pewien gatunek chrząszczy, który odstrasza potencjalnych drapieżników poprzez wydzielanie mieszaniny nadtlenku wodoru oraz innych związków. Nadtlenek wodoru, który może być zawarty w komórkach organizmów z Marsa, pomaga im przetrwać w zimnym środowisku na odległej planecie (działa jak środek przeciw zamarzaniu)

Chm... ci egzobiolodzy się chyba słabo na chemii znają. Nadtlenek wodoru zamarza w temperaturze -0,4 *C, jako środek przeciwko zamarzaniu jest raczej mizerny.


  • 0






Also tagged with one or more of these keywords: Tytan, gigantyczne, długowieczne, organizmy, astrobiologia, kosmos, Saturn

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych