Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ewolucja czy Stworzenie [kuluary]


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
81 odpowiedzi w tym temacie

#46

Labamba.
  • Postów: 59
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jest conajmniej jedno stworzenie, które o tym nie wie... Jest to ryba latimeria "żywa skamielina" jak ją niektórzy określają.


no bo może taka forma jest akurat najlepsza ? tak jak Hatterie albo krokodyle albo bardzo dużo owadów ? tez nie ewoluowały od wielu milionów lat i radza sobie całkiem dobrze :)

Skoro latimerie istnieją już tak długo, to dlaczego dziś nie znajduje się trochę bardziej rozwiniętej jej formy?

bo przestała ewoluować ?

Chciałbym jednak zauważyć, że wszystkie zwierzęta już teraz są najlepiej przystosowane do swoich nisz. Nie mają już powodów do dlaszej ewolucji.

conajmniej ciekawa teza :D

Skąd ta dodatkowa energia potrzebna do procesu ewolucji? Motorem życia przetwarzającym tę dodtakową energię miałby być chlorofil. Dzięki tej substancji, która też musiała wytworzyć się na skutek niewiarygodnego ciągu przypadków, komórka jest w stanie zmienić światło słoneczne na energię chemiczną.

skoro chlorofil został stworzony przez boga to dlaczego niektóre prymitywne gatunki posiadają mało wydajny, prymitywny chlorofil ?

No właśnie, tlen cząsteczkowy (czyli o2) powstaje jako produkt uboczny fotosyntezy. Jednak dla życia, które rozwijało się w środowisku metanowym, tlen w tej postaci byłby śmiertelną trucizną i tu ewolucja wykończyłaby sama siebie.

dlatego własnie że był dla nich śmiertelny sinice wydalały go ze swoich organizmów do atmosfery, tak poza tym to życie rozwijało się w wodzie a nie w atmosferze w środowisku metanowym...

Co do palców też mam ciekawy fakt. mianowicie chodzi mi o skrzydła ptaków. Skrzydła powstały, jak zakłada ewolucja z łap dinozaurów, które ni stąd ni z owąd zaczęły skakać z drzew, by dopaść zwierzynę.
Przodkami ptaków były teropody, u teropodów brakuje czwartego i piątego palca (tzn. małego i serdecznego). Biolodzy próbują obecnie dowodzić, że kości nadgarstka i palców u "nieptasich" teropodów przypominają formą i połączeniem odpowiednie kości u późniejszych ptaków. Warto zauważyć, że w obu przypadkach chodzi o zupełnie inne palce!!

z tego co zobaczyłem to ptaki też maja trzy palce

Bliscy krewniacy ptaków miniraptora są o 35000000 lat młodsi. Zgodnie z teorią ewolucji okres ten był zbyt krótki na taki rozwój.
I tu nasuwa mi się pytanie; czy skomplikowane płuca ptaków mogły się wykształcić z dosyć prostych płuc gadów?


dobrze Aquila odpowiedział na ten głupi argument, ludzki mózg rósł w tepie 120 tys komurek na pokolenie :D jak wiadomo ptaki żyją krócej i szybciej więc chyba niema problemu żeby wyewoluować dwa worki płucne, poza tym to ich płuca niesą skomplikowane jak piszesz tylko są dość prymitywne

co do teori Ernsta Haeckela to faktycznie troche głupio zrobili ale jednak to że embrion ludzki ma fałdy takie z jakich u ryb powstają płuca, to chyba daje do myślenia i to że ta teoria została sfałszowana nie znaczy że niema w niej ani ziarna prawdy

dla laika mogło by się wydawać, że aminokwasy to już coś, jednak naukowcom udało się uzyskać kilka z pośród 20 aminokwasów budujących organizmy

za to dla takiego (nie)laika jak ty, jeżeli nie udało się uzyskać wszystkich 20 aminokwasów i nie stworzyły one komórki to odrazu cały eksparement nalezy spuścić w klozecie prawda ? pewnie nie wiesz że ten eksparyment nie trwał tak jak to było w przypadku młodej ziemi wiele tysięcy czy nawet milionow lat tylko kilka tygodni...

I w jakiś cudowny sposób aminokwasy te musiały by odnaleźć się pośród wód oceanu i połączyć w białko o odpowiedniej konformacji (kształcie) by mogły pełnić swoje funkcje, ale ups, komórek jeszcze nie było, a same białka nic nie zrobią...


weług jednej z teori w zagłębieniach w jakiejś pierwotnej powierchni ziemi, w takich jakby kałurz(?)ach działo się to tak że do tych zagłębień wlewała się woda (np podczas przypływów) a podczas dnia wysychała pozostawiając troche wody o bardzo dużym zagęszczeniu aminokwasów :) wtedy nie musiały się szukać po całym praoceanie, mogły się spokojnie łączyć w takich kałużach :)
  • 0

#47

Mariush.
  • Postów: 4332
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dlaczego latimeria przestała się rozwijać?

Bo dobrze się jej żyło w swojej niszy ekologicznej i nie było presji selekcyjnej. Krótko mówiąć, każde mutacyjne odstępstwo od normy było niekorzystne i nie dawało przewagi.

Murzyni i Europejczycy mimo różnicy koloru skóry nadal są ludźmi, a nie odrębnymi gatunkami.

Ludzi nie różnią tylko kolorem skóry. Jest wiele innych odmienności miezy innymi w składzie krwi. Takim książkowym przypadkiem jest nie posiadanie przez Buszmenów w skórze tkanki łącznej (jako jedyni na świecie). Tak naprawdę ludzkie rasy fachowo nazywa się podgatunkami, ale tego określenia się nie używa ze względu na zbyt silne zabarwienie rasistowskie. Ciekawostką jest, że w przypadku niektórych dośc mocno odmiennych grup etnicznych mieszanie genów jest bardzo ryzykowne (ponadprzeciętne prawdopodobieństwo wystąpienie wad rozwojowych potomstwa) To już pierwszy krok w stronę oddzielenia linii rodowych w obrębie danych populacji Homo sapiens.

Ewolucja zakłada, wszystkie stworzenia miały wspólnych przodków, jednak ilustracja poniżej wskazuje (lupami) brak tych właśnie najważniejszych "brakujących ogniw". brakuje nie tylko ogniwa pomiędzy ludźmi a małpami, ale także między każdymi podkrólestwami w królestwie zwierząt...

Dlaczego kreacjoniści uparli się przy tym, że jedynymi dowodami muszą być skamieniałościi wykopane z ziemi. Za każdym razem, gdy czytam jakąś pozycje kreacjonistyczną mam wrażenie, że zwolennicy stworzenia zatrzymali się ze swoimi poglądami w czasach Darwina. Gdzie dyskusja nad argumentami wynikającymi z mikrobiologii (np. endosymbioza) czy np. genetyki? Przecież taka genetyka bardzo precyzyjnie odtwarza przebieg ewolucji i co więcej jest on zgodny ze wcześniejszymi wnioskami na ten temat wynikłymi z badań paleontologicznych.

Kreacjoniści wiedzą, gdzie się uczepić, aby mocno się trzymać. W końcu skamieniałości sprzed ponad 600 mln lat badzo trudno odnaleźć, choćby z tego względu, że większość organizmów z tak odległego okresu nie posiadało żadnych twardych części ciała, które łatwo mogłyby się zachować w skale.

Zastanówmy się przez chwilę nad działaniem ewolucji, organizm może ewoluować tylko prze mutacje genetyczne, które zachodzą w komórkach rozrodczych rodziców. Innymi słowy tylko płód może ewoluować.

Że jak? Każdy zarodek od momentu zlania się komórek rozrodczych jest już nie mogącym ulec zmianie "eksperymentem genetycznym", którego skuteczność zweryfikuje rzeczywistość.

Załóżmy, że jednak nastąpił pewien "przeskok" w ewolucji pewnego gatunku i urodził się "poprawiony" genetycznie osobnik - samiec. najprawdopodobniej okaże się bezpłodny, bo większość mutacji genetycznych powoduje bezpłdoność, jednak mamy tu "wyjątkowy" płodny okaz: (Ewolucja właśnie opiera się na takich "wyjątkach" i "cudach")  
Jednak, żeby mógł się rozmnażać potrzebny jest osobnik z identyczną mutacją przeciwnej płci. jakimś "cudem" musiałby się spotkać i rozmnażać, żeby te udoskonalone osobniki mogły wyprzeć te "starsze i mniej doskonałe".

Kolejne upraszczanie sprawy. Ewolucja raczej w taki sposob nie przebiega. Wielkie znaczenie ma tu izolacja (np. geograficzna) populacji. Nie jest wynikem przypadku zbieżność kredowo-trzeciorzędowego rozpadu superkontynentu Pangei z gwałtownym wzrostem bioróżnorodności gadów, ptaków i ssaków. Dodając do tego jeszcze słynne asteroidowe zdziesiątkowanie biosfery, bardzo dużo się działo. Organizmy nie mogły pozostać bezczynne w takich okolicznościach - musiały ewoluować, aby przetrwać.

Czym mniejsza wyizolowana populacja, tym genetycznie jest mniej reprezentatywna w stosunku do puli genowej całego gatunku. Odpowiedni czas izolacji spowoduje w końcu pojawienie się róznic uniemożliwiających krzyżowanie z osobnikami wyjściowego gatunku. Oczywiście na to potrzeba czasu, małe mamy szansę, że uchwycimy taki proces za naszego życia. Badania genetyczne dowodzą, że wyizolowanie nowego gatunku zajmuje ok 50-100 tys. lat. Więc jeśli chcemy oglądać ewolucję LIVE, musimy zadowolić się jej odmianą "mikro"...
  • 0



#48

Pit.

    pies Darwina

  • Postów: 1034
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Cytat:  
Zastanówmy się przez chwilę nad działaniem ewolucji, organizm może ewoluować tylko prze mutacje genetyczne, które zachodzą w komórkach rozrodczych rodziców. Innymi słowy tylko płód może ewoluować.

Że jak? Każdy zarodek od momentu zlania się komórek rozrodczych jest już nie mogącym ulec zmianie "eksperymentem genetycznym", którego skuteczność zweryfikuje rzeczywistość.

W tym miejscu zjadłem kawałek swojej myśli, sprostuje to w następnym poście.
  • 0



#49

Labamba.
  • Postów: 59
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

no nie tak do końca nie mogącym ulec zmianie, np przez promieniowanie można zmutować zarodek, ale ewolucja to sie kończy faktycznie w chwili wnikniecia plemnika do komórki jajowej :)
  • 0

#50

Pit.

    pies Darwina

  • Postów: 1034
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Aquila, przypominam, że termin publikacji kolejnego postu upływa dzisiaj...
  • 0



#51

Labamba.
  • Postów: 59
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

[b]pit[b] poco najpierw posługujesz się drzewem ewolucji a potem piszesz że jest ono nieprawdziwe ?

i po drugie, nie wiem jaki sens ma ten drugi obrazek, przecież na pierwszym widać że rozdzielanie się lini rozwojowych trwało bardzo krótko więc wcale nie musiały zachować się skamienialości albo jest ich bardzo mało. Dlaczego z prawej strony gdzie jest przedstawiony niby rozwój gatunków niema nic sprzed 570 mln lat ? przecież odkrywano skamieniałości które mają 3,5 mld lat np cyjanobakterie, dlaczego ich niema na tym rysunku ?

i co miałoby być niby tym ogniwe łączącym np szkarłupnie i kręgowce ? wyobrażasz sobie taki organizm ?

Jednak, żeby mógł się rozmnażać potrzebny jest osobnik z identyczną mutacją przeciwnej płci. jakimś "cudem" musiałby się spotkać i rozmnażać, żeby te udoskonalone osobniki mogły wyprzeć te "starsze i mniej doskonałe".


a pomyśl o takim "cudzie" jak zmutowanie się wszystkich jaj pewnej samicy i wyklucie się setek zmutowanych w taki sam sposób samic i samców :) poza tym organizm zmutowany wcale nie musi być identyczny genetycznie żeby rozmnazać się z niezmutowanymi, zobacz np ludzi z zespołem Downa, chodzi o to żeby te mutacje nie były zbyt duże, np psy, każdy gatunek różni się od siebie i to bardzo dużo, mają badzo różne rozmiary, charaktery itd a jednak moga mieć płodne potomstwo z każdym innym gatunkiem psów :)
  • 0

#52

Mariush.
  • Postów: 4332
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

a pomyśl o takim "cudzie" jak zmutowanie się wszystkich jaj pewnej samicy i wyklucie się setek zmutowanych w taki sam sposób samic i samców

To jak najbardziej możliwe. U mnie, niedaleko miejsca gdzie mieszkam rośnie krzak, który ma zmutowaną całą jedna gałązkę. Wszystkie jej liście co roku zamiast "tradycyjnego" kształtu (na rysunku po lewej) przybierają zmodyfikowaną formę (po prawej).

Dołączona grafika


  • 0



#53

maximka.
  • Postów: 17
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Pit, dziobak nie jest jedynym jadowitym ssakiem. A choćby nasz rodzimy rzęsorek rzeczek?
  • 0

#54

Pit.

    pies Darwina

  • Postów: 1034
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Samce jako jedyne ssaki mają kolec jadowy umieszczony na obu kostkach, wykorzystywany zapewne w walkach o terytorium i o samice. Ukłucie nie jest groźne dla życia człowieka, lecz powoduje silny ból i opuchliznę, która może się utrzymywać przez kilka miesięcy. Dla mniejszych zwierząt (np. psów) jad dziobaka jest śmiertelny.


Mój wpis o dziobaku oparłem na wikipedii, dlatego pojawił się ten błąd.
  • 0



#55

maximka.
  • Postów: 17
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jako jedyne posiadają kolec jadowy, ale nie są jako jedyne ssakami jadowitymi ;-) Niezbyt jasno napisali... Choć fakt, że niewiele jest jadowitych ssaków ;-)
  • 0

#56

makaryn.
  • Postów: 59
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Niestety ale przez to, że wikipedia może być zmieniana przez każdego, to często możemy znaleźć w niej błędy.

Co do debaty. W teorii ewolucji są błędy i to mnie trochę od niej odpycha. Ale czy to ma oznaczać, że mam wierzyć w kreacjonizm? Myślę, że nie.

Ta debata może pomoże mi na wyrobienie sobie wreszcie stałej opinii, która strona ma rację: Ewolucjoniści czy kreacjoniści. Chociaż pewnie i tak zawsze będą jakieś niedomówienia.

Dyskusja moim zdaniem nie wyłoniła jeszcze zwycięzcy..
  • 0

#57

Tiamat.
  • Postów: 3048
  • Tematów: 29
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Coz panowie, jeszcze po jednym wpisie i oceniamy ;)
  • 0

#58

Pit.

    pies Darwina

  • Postów: 1034
  • Tematów: 28
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Cobyście nie musieli długo czekać na podsumowanie, postaram się napisać je do końca weekendu :tv: . Ostatnie słowo należeć będzie do Aquili, więc zada mi pewnie mocny cios na zakończenie... ;)
  • 0



#59

Aquila.

    LEGATVS PROPRAETOR

  • Postów: 3221
  • Tematów: 33
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zakończenie, to zakończenie, uważam, że powinno być wolne od argumentów, czas jedynie na podsumowanie i ogólne słowo końcowe.
  • 0



#60

dj_cinex.

    VRP UFO Researcher

  • Postów: 3305
  • Tematów: 412
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 20
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Dołączona grafika
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych