Największy "niewidzialny" niszczyciel wypłynął na morze.
USS Zumwalt, największy niszczyciel wybudowany dla marynarki wojennej USA wyruszył w swoją dziewiczą podróż. Naszpikowany najnowszymi zdobyczami techniki wojskowej zamkniętymi w utrudniającym wykrycie kadłubie, ten wielozadaniowy okręt ma umocnić pozycję amerykańskiej floty na globalnych wodach.
fot. http://technowinki.o...na-morze/q812eb
Futurystyczna sylwetka prototypowego niszczyciela to wynik dążenia konstruktorów do jak najlepszego zabezpieczenia jednostki przed wykryciem i oszukania radarów wroga. Służy temu również ukrycie w kadłubie wszystkich wystających poza jego obręb elementów, takich jak anteny czy radary.
Konstrukcja "odwróconego kadłuba", w której okręt dość nietypowo zwęża się ku górze, wykonana jest z materiałów kompozytowych oraz nie posiada żadnych zbędnych wystających elementów. Nawet operujące z pokładu śmigłowce Seahawk i drony mają być przechowywane w hangarach wewnątrz okrętu.
Chociaż USS Zumwalt to efekt kilkunastu lat pracy inżynierów oraz wcześniejszych doświadczeń, budowa okrętu trwała cztery lata, a jej szacowany koszt to 4,3 miliarda dolarów. Długość jednostki to 183 metry, a wyporność to 14 500 ton, co czyni ją największym amerykańskim okrętem w swojej klasie.
USS Zumwalt przechodzi właśnie swoje pierwsze testy na otwartym morzu. Zgodnie z planem ma być gotowy, by wejść do służby w 2016 roku.
fot. http://technowinki.o...na-morze/q812eb
Uzbrojenie
Okręt wyposażony został w zintegrowany system broni podwodnej, radar dwupasmowy czy system obronnych atrap przeciwko pociskom naprowadzanym na podczerwień. Jednym z najciekawszych systemów uzbrojenia, w jakie wyposażono okręt, jest działo kal. 155 mm (Advanced Gun System), który może strzelać naprowadzaną na cel amunicją, zapewniającą celny ostrzał artyleryjski na odległość 150 km, z szybkostrzelnością na poziomie 10 pocisków na minutę. USS Zumwalt jest wyposażony w dwie takie armaty.
Poza tym na pokładzie znalazło się także 20 czteromodułowych wyrzutni pionowego startu, które mogą przenosić rakietowe pociski: przeciwlotnicze (RIM-66), przeciwrakietowe (RIM-162), taktyczne manewrujące (BGM-109 Tomahawk) oraz rakietotorpedy (RUM-139). Do obrony bezpośredniej służą dwa 57-milimetrowe działka Mk 110.
Jednostkę napędzają dwie turbiny gazowe o mocy 78 megawatów, które rozpędzają USS Zumwalt do 56 km/h.
fot. http://technowinki.o...na-morze/q812eb
fot: http://jegostrona.pl...ochrzczony.html
źródło: http://technowinki.o...na-morze/q812eb
Użytkownik Alis edytował ten post 29.12.2015 - 10:31