Wprawdzie już kiedyś na łamach naszego serwisu mogliście przeczytać o 5 najbardziej trujących substancjach na świecie, to jednak tym razem napiszemy Wam o 5 najbardziej trujących minerałach. Żaden z nich nie jest sztuczny i każdy z nich występuje naturalnie. A więc zaczynamy.
- Chalkantyt
Piękne niebieski kryształy chalkantytu składają się z miedzi, siarki, innych elementów oraz wody. Z uwagi na to, że minerał ten zawiera sporo wody, to łatwo się w niej rozpuszcza, a także może być wchłonięty przez rośliny, zwierzęta, a także ludzi – powoli osłabiając ich, poprzez wyłączanie poszczególnych procesów życiowych.
Chalkantyt jest jednym z minerałów, który może być także z łatwością stworzony w warunkach laboratoryjnych, lub nawet za pomocą „zestawu małego chemika”. Jednak nie polecamy robić tego w domu, ze względu na niebezpieczeństwa z tym związane. Już niewielka ilość tego niebieskiego minerału wpuszczona do wody, spowodowała śmierć całego stawu glonów.
- Hutchinsonit
Minerał ten wziął swoja nazwę od imienia jego odkrywcy – minearologa Johna Hutchinsona. Jest to mazisty metal, który składa się głównie z talu, jest w nim też nieco ołowiu oraz arszeniku. Efektem wystawienia swojego ciała na działanie talu, jest – w pierwszej kolejności – utrata włosów. Dochodzą do tego także problemy z trawieniem, uszkodzenia układu sercowo-naczyniowego oraz zmiany psychiczne. Nie ma z nim więc żartów.
- Torbenit
Torbenit jest kryształem o żywym zielonym kolorze, który tworzy się w granitowych skałach. Jest on rezultatem reakcji pomiędzy fosforem, miedzią, wodą, a także uranem. Ze względu na jego piękny wygląd wielu zbieraczy i kolekcjonerów minerałów zbiera próbki torbenitu do swojego „atlasu”. Jest to jednak bardzo zły pomysł, ponieważ kryształ ten uwalnia gaz zwany radonem, który może prowadzić do powstawania raka płuc. Wprawdzie może on występować w granicie, to jednak mało prawdopodobne, że znajdziecie go u siebie w domu.
- Erionit
Erionit jest włóknistym minerałem naturalnie występującym w pyle wulkanicznym. Należy on do grupy minerałów zwanych zeolitami. Erionit wyglądem przypomina azbest i szkodzi w podobny sposób. Jest on w stanie wywołać m.in. międzybłoniaka – rodzaj nowotworu płuc. Na początku ludzie nie zdawali sobie sprawy z jego chorobotwórczych właściwości (podobnie, jak w przypadku azbestu), aż do roku 1980, kiedy to zakazano jego używania.
- Cynober
Cynober jest jednym z najbardziej toksycznych minerałów na Ziemi. Tworzy on się najczęściej w okolicach wulkanów, a także złóż siarki. Może on także wytwarzać czystą rtęć w wyniku podgrzania, lub zakłócenia. W trakcie podgrzania wytwarza on także metylortęć oraz dimetylortęć – dwa toksyczne związki, których działania już nie da się odwrócić.
Cynober jest absorbowany przez skórę, a także przez układ oddechowy. Jest on w stanie wywołać różne rodzaje raka, utratę czucia w ciele, a także śmierć. W XVIII wieku w Hiszpanii, zesłanie do kopalni, gdzie znajdował się cynober, oznaczało niemal pewną śmierć. Tego minerału używano jednak w Chinach przy ozdabianiu różnego rodzaju mis służących do podawania jedzenia. Wierzono także, że ma on prozdrowotne właściwości, a więc używano go również do leczenia poszczególnych schorzeń.
Autor: Bartek Faryna
Źródło: Wiedzoholik