Kosmiczna przyjaźń amerykańskiego astronauty Scotta Kelly'ego i rosyjskiego kosmonauty Wiktora Kornienki zakończyła się sukcesem. Po roku orbitowania na międzynarodowej stacji kosmicznej szczęśliwie wrócili na Ziemię.
Do zobaczenia na dole!
Kelly stał się sławny dzięki mediom społecznościowym. Jego profil na Facebooku obserwuje prawie milion fanów i tyle samo na Twitterze. Dziś żegnając się po roku relacji napisał, "Dzięki za śledzenie moich wpisów przez ten rok. Ta podróż jeszcze nie dobiegła końca. Bądźcie ze mną, kiedy na nowo będę odkrywał Ziemię. Do zobaczenia tam na dole!"
Kelly ma 52 lata, jest pilotem wojskowym, inżynierem, komandorem marynarki wojennej USA, ma brata bliźniaka, również astronautę Marka Kelly'ego.
MISJA
Na pokład Stacji Kosmicznej Alfa dotarł w marcu ub. roku wraz z Michaiłem Kornienko. Celem ich rocznej misji było zbadanie jak ludzkie ciało reaguje i adaptuje się do trudnych warunków, w jakich przebywają astronauci. Wyniki badań mają pokazać, czy człowiek może polecieć na Marsa. Naukowcy sprawdzą, jak długi czas w nieważkości wpływa na ruch płynów w organizmie oraz jak wpływa na odporność organizmu czy wzrok. W sumie Scott Kelly przeprowadził na sobie 400 eksperymentów.
Kelly jest pierwszym Amerykaninem, który w kosmosie spędził aż 12 miesięcy. W czasie trwania misji naukowcy obserwowali reakcje jego brata bliźniaka Mike'a Kelly'ego, emerytowanego astronauty. Jak twierdzą eksperci NASA, również te obserwacje mają pomóc w zrozumieniu i przeciwdziałaniu negatywnemu wpływowi lotów kosmicznych na ciało ludzkie.
ZDJĘCIA Z KOSMOSU
Scott Kelly podbił serca internautów fantastycznymi zdjęciami kosmosu, oraz poczuciem humoru. Ten filmik zamieścił przed tygodniem z tagiem "Małpa w kosmosie" - Postanowiłem iść na całość, napisał umieszczając to wideo.
Jednak to za niezwykłej urody, fascynujące zdjęcia z pokładu stacji kosmicznej, jego profil pokochali ludzie na całym świecie. To pokazuje czerwono-zieloną zorzę polarną:
JA NIGDY NIE ŚWIRUJĘ
Jednym z fanów Kellego jest prezydent USA, Barack Obama. NASA przypomniała właśnie wymianę ich postów. Obama napisał wtedy: -Hej, Kelly, uwielbiam te zdjęcia. Czy kiedykolwiek, wyglądając za okno, po prostu nie świrujesz? Kelly odpisał: - Panie prezydencie, ja nigdy nie świruję. Chyba, że dostaję pytanie na Twitterze od Pana.
ETAPY POWROTU
NASA pokazywała na żywo wszystkie etapy powrotu Kellego, Kornienki i Siergieja Wołkowa na Ziemię. Tu moment, w którym Kelly przekazuje dowodzenie na stacji Alfa w ręce Tima Kopra
Kolejne etapy to odczepienie kapsuły od stacji kosmicznej, przejście przez atmosferę i lądowanie.
LĄDOWANIE
Lądownik Sojuza ma kształt dzwonu i jest dość mały, w środku wolna przestrzeń to jedynie 2,5 m³. Będzie nim wracać na Ziemię 3 kosmonautów. Znajduje się tam system podtrzymywania życia oraz system kierowania lotem. Kapsułę wyposażono w dwa duże spadochrony, które zwalniają jego spadanie w ostatnim etapie lądowania.
Pod osłoną termiczną umieszczone są silniki miękkiego lądowania, a na zewnętrznej powierzchni niewielkie silniki sterujące położeniem lądownika w czasie przelotu przez gęste warstwy atmosfery. Dzięki temu można wykorzystać właściwości aerodynamiczne kapsuły i zmniejszyć przeciążenie jakiemu poddawani są kosmonauci.
Podstawa kapsuły jest chroniona osłoną termiczną. Po otwarciu spadochronu głównego jest ona odrzucana. Spadochron stabilizujący otwierany jest na wysokości około 9 kilometrów przy prędkości kabiny wynoszącej 240 m/s. Gdy zmniejszy się ona do 90 m/s, co zwykle następuje na wysokości około 7,5 km, otwiera się spadochron główny, dzięki któremu kapsuła wyhamowuje do prędkości 6 m/s. Tuż przed lądowaniem włączane są małe rakiety hamujące, dzięki którym lądownik opada na Ziemię z prędkością 2-4 m/s.
A tak Kelly żegnał się z żoną rok temu, przed lotem w kosmos:
Co ciekawe Scott Kelly wypełnił już cztery kosmiczne misje, a przestrzeni kosmicznej przebywał już w sumie 520 dni. To najwięcej ze wszystkich amerykańskich astronautów. Poniżej znajduje się galeria najpiękniejszych fotografii astronauty.
źródła
http://nauka.newswee...y,380913,1.html
Użytkownik Alis edytował ten post 04.03.2016 - 09:52