@CzłowieSarna
^Niet, to jest po prostu pamięć ruchowa. Tak jak z jazdą samochodem gdy się uczymy jeździć, na początku patrzymy jak biegi zmieniać, zastanawiamy się który pedał wcisnąć itp a z czasem te czynności robimy z automatu.
To nie jest pamięć ruchowa.. Zatem zamieńmy nazwy, by dziwnie się nie kojarzyło. Przyjmijmy, że w mózgu działają dwa systemy. System I i System II.
System I i system II działają równolegle, ale w momencie podejmowania decyzji, z reguły jeden z nich sprawdza się lepiej.
System I- działa w sposób szybki i automatyczny. Nie czujemy, że mamy nad nim jakąś tam kontrolę. Nie odczuwamy wysiłku. Odpowiada za intuicję i szybkie reagowanie w chwilach niebezpieczeństwa, gdy nie ma czasu na zastanawianie się.
System II – to proces, który wymaga większego wysiłku, skupienia uwagi. W tym momencie jedziemy na świadomości. Polegamy w dużej mierze na logice
Oba te procesy, zaliczane są do procesów psychicznych a nie ruchowych. Wiążą się one z działaniem mózgu w różnym zakresie..
Do przykładowych działań Systemu I, czyli nieświadomego, można zaliczyć np. Odwracanie głowy w kierunku źródła dźwięku; brzydzenie się ( robienie takiej miny) na widok czegoś obrzydliwego; odpowiadanie na pytanie wyuczone np. 1+1=? etc.
Do przykładowych działań Systemu II – świadomego, można zaliczyć, wyszukiwanie wzrokiem spośród tłumu, blondyna o brązowych oczach; pilnowanie własnego zachowania w towarzystwie; rozwiązywanie zadań logicznych; obliczanie trudnych rachunków.
Mam nadzieję, że zrozumiałeś.
Tylko że taki ptak nawet nie wie że jest ptakiem, a dziobu używa dlatego, że tak go stworzyła matka natura. Chodzi o instynkt samozachowawczy.
Już sam "instynkt", polega na nieświadomych procesach.
Użytkownik Endinajla edytował ten post 30.05.2017 - 17:35