Skocz do zawartości


Zdjęcie

Tula

Tula Majowie

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1

Staniq.

    In principio erat Verbum.

  • Postów: 6686
  • Tematów: 774
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 28
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tula. Chitzen-Itza. Mayapan. Teotihuacan... To tylko kilka słynnych miast Majów, które można znaleźć w każdym przewodniku. W każdym z tych miast osie budynków odchylają się o siedemnaście stopni na północny wschód. Taka ciekawostka, która mnie zawsze intrygowała, ale świadczyła też o naprawdę sporej wiedzy ówczesnych inżynierów.

Staniq.

 

Posągi wchodzące w skład świątyni Atlantów w Tuli od zawsze budziły barwne skojarzenia. Byli żołnierzami czy bogami? I skąd te dziwne nauszniki?

 

tula-622x415.jpg

fot/google

 

Ruiny Tuli oddalone są o około 100 kilometrów od stolicy Meksyku. Nie są tak obszerne jak wielu innych miast Ameryki Prekolumbijskiej, ale pod względem otaczających je legend mało które inne miasto może im dorównać. Tula jest identyfikowana ze starożytnym miastem Tollan, wspominanym przez XVI-wiecznych pisarzy hiszpańskich.

 

Jeśli chodzi o wpływy architektoniczne, uważa się, że największy wpływ miała na Tulę warowna twierdza Majów, Chichen Itza. Uważa się, że miasto w dużej części zasilili uchodźcy z Teotihuacan. Do największej świetności Tula doszła pomiędzy IX a XII wiekiem n.e. za panowania Tolteków.

 

Według legend, to właśnie w Tuli doszło do kłótni między bogami. Pierzasty wąż Quetzalcoatl narobił sobie wielu wrogów odmawiając składania ofiar z ludzi. Jego przeciwnicy upili go i spowodowali, że zaczął myśleć, że popełnił wielki grzech. Głównym mącicielem był stanowiący wcielenie zła bóg Tezcatlipoca, którego imię można tłumaczyć jako „dymiące lustro”.

 

Quetzalcoatl z własnej woli skazał się na banicję. Odpływając oceanem, przyrzekł, że któregoś dnia jeszcze powróci w te strony. To właśnie jego tubylcy pomylili z Hernanem Cortesem, gdy zobaczyli na swojej ziemi wodza hiszpańskich konkwistadorów. Jak się później okazało, konsekwencje owej pomyłki miały oznaczać początek końca Starej Ameryki.

 

Największa świątynia w Tuli, otoczona posągami liczącymi do sześciu metrów, była prawdopodobnie poświęcona legendarnemu uchodźcy, Quetzalcoatlowi. To właśnie owe posągi należą do najsłynniejszych rzeźb starożytności.

 

 

Tezcatlipoca.gif

Tezcatlipoca w kalendarzu Azteków

 

Źródło: logo_tunguska1.png





#2

Książe Zła.
  • Postów: 684
  • Tematów: 77
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Historia z Cortesem to chyba najbardziej bolesna w skutkach interpretacja przepowiednii :) Miał przybyć bóg, a przybył biały człowiek któremu zależało tylko na bogactwie i wszystko zepsuł :) Zawsze tez intrygujący mnie wszelkie dokładności co do liczb i wymiarów w dziełach starożytnych, ostatnio mysle sobie ze kiedyś ludzie byli bardziej wartościowe niż dzis
  • 0






Inne tematy z jednym lub większą liczbą słów kluczowych: Tula, Majowie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych