@Endinajla
Zapomniałam dopisać "rośnie" i "pobiera pokarm". Drzewo również posiada takie mechanizmy jak np. drewno, łyko, liście etc. Rośnie, pobiera pokarm, oddycha - żyje.
Jak już chcesz dawać takie przykłady, to mogłeś podać korę drzewa albo owoce.
Eeeee?
Drzewo rośnie, i pobiera pokarm. Pokarmem jest woda, i mikroelementy w niej zawarte, jak również dwutlenek węgla, i światło słoneczne.
Drewno nie jest mechanizmem. Łyko to nic innego jak tkanka przewodząca, a liście służą do fotosyntezy.
Drewno jest materiałem powstałym ze ściętego drzewa. Większość drzew, zawiera w środku pnia (czy nawet gałęzi) zdrewniałą tkankę, która jest bardzo wartościowa dla ludzi, którzy pozyskują z niej właśnie drewno. Przykład: Dąb. Pień drzewa składa się głównie z twardzieli, (czyli martwej tkanki) otoczonej łykiem, nazywanym bielą.
Biel jest niepożądana, gdyż jest niestabilna. Gnije po prostu. Wszystkie normy traktują biel w drewnie dębowym jako odpad.
Przeciwieństwem Dębu, jest Buk.
Buki rosną bardzo szybko, i charakteryzują się twardym drewnem. nawet twardszym niż dąb. Różnica jest jednak ogromna. pień Buka stanowi tkanka przewodząca, czyli właśnie to łyko z dęba:))
W przypadku Buka, mówi się tu o fałszywej twardzieli, która jest niepożądana, w szeroko pojętym stolarstwie, a która (z biologicznego punktu widzenia) jest tym samym czym jest drewno dębowe.
Ponieważ drewno Bukowe, charakteryzuje się świetnymi parametrami wytrzymałościowymi, dodatkowo ładnie wygląda (coś jak mahoń tyle że zupełnie inny kolor) wymyślono technologię parowania drewna w efekcie czego otrzymujemy ładne różowe drewno, które się nie wygina i nie pęka ( w porównaniu, z normalnie suszonym,drewnem bukowym)
Kora drzewa jest tym samym co ludzki naskórek. Coś co jest martwe, i albo odpadnie, albo obrośnie następną warstwą (jak na pięcie)
Użytkownik Panjuzek edytował ten post 29.09.2016 - 00:06