Ricardo Stukert, brazylijski fotograf może mówić o niesamowitym szczęściu, gdyż całkiem przypadkowo udało mu się uwiecznić na zdjęciach dzikie plemię pozostające od wieków bez kontaktu z cywilizacją.
Filmowiec wybrał się helikopterem w misję dla BBC Brazylia i National Geographic, jednak jego plany pokrzyżowały kiepskie warunki pogodowe, które zmusiły pilotów do zmiany kursu. Wówczas znajdował się nad stanem Acre, który leży przy granicy z Peru.
Jednak zanim odlecieli, fotograf postanowił wykonać kilka zdjęć z powietrza, i wtedy okazało się, że znajduje się bezpośrednio nad indiańską wioską.
"Oni nigdy nie mieli kontaktu z nikim. Nic nie wiemy o języku, którym się posługują, ale jeśli go poznamy, oni będą mieli problemy" ... "Oni są świadomi istnienia naszego świata, ale bardzo mało o nim wiedzą" - zauważył Jose Carlos Meirelles, ekspert w dziedzinie rdzennej ludności Brazylii.
Eksperci szacują, że plemię liczy około 300 osób. Prawdopodobnie pierwszy raz zauważono je w 2008 roku, jednak wówczas nie zdobyto żadnych informacji na ich temat. Przez ostatnie 8 lat przemieszczali się oni, więc nie można było ich obserwować.
Tubylcy na co dzień zajmują się uprawą bananów, słodkich ziemniaków, orzeszków ziemnych czy rybołówstwem. Jest to kolejne plemię, które nie jest znane naukowcom.
Przypomnijmy, że naukowcy z Brazylijskiej Narodowej Fundacji ds. Indian (FUNAI) przygotowują wielki spis dzikich plemion zamieszkujących Amazonię.
Organizacja Survival International zebrała i przeanalizowała dane ze zdjęć lotniczych, od podróżników oraz przedstawicieli odkrytych plemion i oceniła, że w strefie tropikalnej całej planety może żyć jeszcze około 100 nieodkrytych grup koczowniczych.
Co ciekawe, według organizacji, wszystkie te plemiona mają jakąś wiedzę o świecie zewnętrznym, gdyż są w stałym kontakcie z pozostałymi ludami, jednak pomimo tego faktu żyją swoim życiem, aż do momentu pierwszego kontaktu. Ich izolacja wynika głównie ze złych doświadczeń i niezbyt miłych informacji o ludziach z zewnątrz.
Szacuje się, iż w przeciągu następnych 20 lat wszystkie dzikie plemiona zostaną odkryte, ponieważ coraz częściej obszary chronione, w których te ludy się znajdują, są na szeroką skalę eksplorowane przez poszukiwaczy złota, koncerny naftowe, firmy szukające kauczuku, górników czy kłusowników.
Survival International, na podstawie wiedzy pochodzącej z rozmów z członkami odkrytych plemion, zaznacza, że większość z nich, po kontakcie ze światem zewnętrznym, nie chce już wracać do poprzedniego sposobu życia.
Zdjęcia nieznanego plemienia. Fot. Ricardo Stukert.